ﺳﺪ ﺳﻠﯿﻤﺎﻧﺸﺎﻩ (شهداء)

سد سلیمانشاه در 15کیلومتری شهرستان سنقر ، 2 کیلومتری روستای سلیمانشاه استان کرمانشاه احداث شده است
این سد از نوع خاکی سنگریزه ای با هسته رسی است,بلندی سد سلیمانشاه ۳۶ متر است، عرض تاج ۷ متر، طول تاج۱۲۰۰ متر و حجم مخزن ۵۰ میلیون متر مکعب توسط کارشناسان آب منطقه ای غرب نظارت واجرا شده است.
با اجرای سد سلیمانشاه علاوه بر امکان تامین آب شرب شهرسنقر در دراز مدت، پنج هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی دیم این منطقه به زمین‌های آبی تبدیل شد.
سد سلیمانشاه با استفاده ازنرم افزارFLAC2D4.0 که نرم افزاری توانا در زمینه تحلیل محیط‌های پیوسته می‌باشد، مدلسازی شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار گینشاپسند

روستای ورمقان از توابع بخش مرکزی شهرستان سنقر در 35 کیلومتری شمال شهر سنقر در قلمرو کوه‏های بلند بدر استان کرمانشاه قرار دارد
ارتفاع این روستا از سطح دریا 2100 متر است و دارای آب و هوای معتدل و مطبوع در بهار و تابستان و سرد در زمستان است.
آبشار گینشاپسند ، در حوالى روستاى «ورمقان» قرار دارد.
این آبشار که از دیواره هاى صخره اى کوهستان «بدر» سرازیر مى شود، یکى از زیباترین آبشارهاى استان است.
کوهستان بدر با قله 2850 متری در فصل زمستان از برف پوشیده می‏شود و شکوه خاصی می‏یابد و در بهار و تابستان با سبز شدن مراتع و رویش گیاهان خودرو در دامنه ‏ها، تابلوهای طبیعی شگفت ‏انگیزی ایجاد می‏کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای ورمقان

روستای ورمقان در استان کرمانشاه و در 35 کیلومتری شمال شهر سنقر و در دهستان باوله در دامنه کوه‌های بدر و پریشان قرار دارد. آب و هوای این روستا در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است. دین رسمی مردمان روستای ورمقان اسلام و مذهب آنان شیعه جعفری هستند.
روستای کوهستانی ورمقان با بافت مسکونی متمرکز در شیبی ملایم استقرار یافته و منظره ساختمان‌های روستا با سقف‌های مسطح و دیوارهای خشتی و گلی همرنگ طبیعت، نشان دهنده کمال درآمیختگی فضای روستا با محیط طبیعی اطراف آن است.
مصالح عمده به کار رفته خانه‌های این روستا غالباً خشت، گل، سنگ و چوب می‏باشد و سقف آن‏ها با تیرهای چوبی و ملاط کاه‏گل پوشیده شده است. در ساخت خانه‏‌های جدید از مصالح آهن، آجر، سیمان و گچ استفاده می‏شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]