تنگه حمام

تنگه حمام در شهرستان سرپل ذهاب قرار دارد و یکی از 50 منطقه نمونه گردشگری استان کرمانشاه بوده که از ویژگی‌های قابل توجهی جهت سرمایه گذاری برخوردار است.
محورهای گردشگری، جاذبه‌های کوهستانی، ارتفاعات زیبا و مسیر کوهنوردی از جمله ویژگی‌های بارز منطقه نمونه گردشگری تنگ حمام است.
همچنین آب و هوای مطبوع، پوشش گیاهی و طبیعی و مصنوع (باغات)، طبیعت زیبا و بکر و چشمه‌های خروشان از دیگر ویژگی‌های منطقه نمونه گردشگری تنگ حمام است.
قابلیت کوهنوردی، کایت سواری، برگزاری تورهای علمی، تورهای موتورسواری کوهستان، وجود باغات میوه، فعالیت شکار و طبیعت، تنوع پوشش گیاهی و وجود چشمه‌های آب و جویبارهای روان تنها بخشی از مزیت‌ها، فرصت‌ها و قابلیت‌های منطقه نمونه گردشگری تنگ حمام است.
این منطقه نمونه گردشگری به دلیل قرارگرفتن در منطقه گرمسیری استان کرمانشاه در ایام نوروز از آب و هوایی بسیار دل‌پذیری برخوردار است که می‌تواند برای گردشگران داخلی و خارجی بسیار مورد توجه واقع شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار ریواژ ( پیران ، ریجاب )

در استان کرمانشاه یکی از زیباترین و در عین حال ناشناخته‌ترین آبشارهای ایران به نام آبشار ریواژ ( پیران ، ریجاب ) قرار دارد که در دامنه‌های زاگرس در شهرستان سرپل ذهاب واقع شده است.
“آبشار ریجاب” یکی از بلندترین آبشارهای ایران است که اختلاف ارتفاع آبشار ریجاب در نقطه بالا و پایین طبقه سوم، براساس اندازه گیری GPS نزدیک به ۱۸۰ متر است. این آبشار به آبشار پیران یا ریژاو نیز خوانده میشود.
عظمت این آبشار و دیواره‌های دره اطراف آن به گونه ایست که هر بیننده ای را مجذوب و مبهوت می‌کند.آبشارپیران آبشاری دایمی و عمودی است.
زیبایی این آبشار به دلیل صخره‌های رفیع اطراف آن بی نظیر و یا کم نظیر است.
این آبشار سه طبقه است که دو طبقه بالایی آن بسیار بلند و طبقه پایینی کوتاه‌تر است و طبقه سوم آبشار در زیر درختان قرار گرفته است و از بالا دیده نمی‌شود.
آبشار ریجاب آبشاری سه طبقه است که دو طبقه بالایی آن بسیار بلند و طبقه پایینی کوتاه‌تر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گوردخمه دکان داود

گوردخمه دکان داوود در استان کرمانشاه مقبره سنگی است که در دو کیلومتری جنوب شرق شهر سرپل ذهاب در مسیر اسلام آباد غرب ودر روستای کل داوود قرار دارد.
در جلوی درب ورودی این گور دخمه، ایوانی که اطراف آن به وسیله قاب هایی تزئین شده، تعبیه گردیده است.
بقایای دو ستون نیز در طرفین درب ورودی آن مشاهده میگردد که بدنه ستونها به مرور زمان از بین رفته و در حال حاضر تنها پایه و سرستونهای آنها باقی مانده است.
در سال ۱۹۷۴، محققی به نام هوبرت فان گال (Hubertus Von Gall) در مقاله ای نقشه و ابعاد دقیقی از این گوردخمه ارائه کرد. بنا به گفته وی ایوان جلوی دخمه در قسمت جلو ۹.۶۰ و در قسمت عقب ۷.۳۲ متر عرض دارد.ارتفاع این ایوان ۲.۶۰ از کف و عمق آن در پایین ۱.۹۰ متر میباشد. در میان سطح خلفی این ایوان یک راه ورودی به عرض ۱ و ارتفاع ۱.۵ متر به فضای اصلی این دخمه که اطاقکی به شکل چهارگوش منظم و با ابعاد ۲.۸۳ عرض، ۲.۳۱ طول و سقفی گنبدی با ارتفاع ۲.۱۸ متر راه میابد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

طاق گرا

طاق گرا بنا زیبا و تاریخیست که کنار جاده کهن و تاریخی ابریشم و مشرف به دره پاتاق در فاصله 40 کیلومتری کرمانشاه به قصر شیرین وهمچنین ۱۵ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب قرار دارد.
جاده قدیمی سنگفرشی از کنار این بنا می‌گذشته که فلات ایران را به بین النهرین مرتبط می‌کرده است. این تاق فاقد سنگ نبشته است و بر روی آن تنها دو علامت کنده شده از دوره پارتها به جا مانده است
به علت تغییر مسیر ، این راه و بنای طاق گرا اکنون در شیب‌های پائین جاده آسفالته قرار گرفته است . از نظر معماری ، بنای طاق گرا ، فضای ایوان مانندی است که تماماً از سنگ ساخته شده است.
با توجه به اختلاف نظر باستان شناسان نمیتوان زمان دقیق ساخت این بنا را مشخص کرد ولی با احتیاط می‌توان گفت این بنا در دوره اشکانی ساخته شده و در دوره ساسانی باز سازی شده است .
از نظر کاربری اگرچه تا کنون کارکرد واقعی این بنا مشخص نشده است اما برای آن کارکردهای متفاوتی چون یادگار احداث راه کاروانرو ، توقفگاه موکب شاهی ، اریکه سلطنتی، پاسگاه مرزی و بنای یاد بودی از یک پیروزی ذکر کرده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

نقش‌برجسته آنوبانی‌نی

نقش‌برجسته آنوبانی‌نی یکی از نقش‌برجسته‌های دودمان لولوبیان که از اقوام زاگروس نشین بودند که پیش از آریایی‌ها در این محل سکونت داشتند. نقش برجستهٔ آنوبانی‌نی در ۱۲۰ کیلومتری کرمانشاه و در نزدیکی سرپل ذهاب قرار دارد و در ۴۵۰۰ سال پیش تراشیده شده است.
آنوبانی‌نی که الههٔ نشاط و عشق از او یاد می‌شود بنام آشوری، ایشتار و در فرهنگ سومری از آن به اینانا یاد می‌شود. این نقش برجسته، آنوبابانی‌نی به همراه پادشاه لولوبیان و ۹ تن پیشوای اسیر را به تصویر می‌کشد. این اثر شباهت زیادی به سنگ‌نبشته بیستون که در ۲۰۰۰ سال پس از آن ساخته شده دارد و به عقیدهٔ برخی محققان داریوش بزرگ سنگ نبشته بیستون را با الهام از این اثر ساخته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]