گوردخمه روانسر

گور دخمه روانسر معروف به تاق فرها , در دیواره کوه قله در شمال شرقی شهر روانسر از توابع استان کرمانشاه واقع شده است، قدمت این اثر به دوره هخامنشی باز می‌گردد
این گوردخمه در داخل شهر روانسر و در جوار گورستان محل ، به طرف شرق و ارتفاع 35 متری از سطح قبرستان در سینه کوه کنده شده است.
نخستین بار مسعود گلزاری در کتاب کرمانشاهان باستان این گوردخمه را معرفی کرد.
سالها بعد پیتر کالمایر باستان‌شناس آلمانی در سال 1355 از این گوردخمه بازدید کرد و نتایج بررسی خود را به شکل مقاله ای در آلمان منتشر ساخت.
این باستان‌شناس در مقاله خود قدمت این گوردخمه را به دوره هخامنشی نسبت داد اما پس از آنکه این اثر در سال 1386 و با شماره 20493 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید یکی از باستان‌شناسان ایرانی در پایان نامه خود با عنوان دخمه‌های دوران اشکانی و ساسانی در حاشیهء کوههای زاگرس چنین مطرح کرده که این گور دخمه توسط یکی از حکام محلی در دوره سلوکی و به تقلید از گور دخمه‌های هخامنشی ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در بخش شاهو از شهرستان روانسر قرار دارد می‌باشد. این غار در ۲۵ کیلومتری شهر روانسر در استان کرمانشاه قرار دارد از غارهای کارستی منطقه است که احتمالا" غاری جوانی است که حاصل فرایندهای انحلالی کواترنری است.
این غار منحصربه فرد در 86 کیلومتری جاده کرمانشاه به پاوه و در 25 کیلومتری شمال شهر جوانرود در دیار زیبای اورامانات در نزدیکی شهر پاوه (شهر هزار ماسوله ) مشتاقان شاهکارهای طبیعت را به خود فرا می‌خواند .
غار قوری قلعه در دامنه کوه شاهو و در یکی از کوهستانی‌ترین مناطق ایران واقع شده است. دره ای که غار قوری قلعه در آن قرار دارد از زیباترین دره‌های استان است که از ویژگی‌های جنگلی خاص و چشمه سارهای بی شمار با چشم اندازهای حیرت انگیز و جذاب برخوردار است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]