آرامگاه بابایادگار

آرامگاه بابایادگار ر شهرستان دالاهو از توابع استان کرمانشاه محلی زیارتی و تفریحی است که مقبره یکی از بزرگان فرقه اهل حق در آنجا قرار دارد.بابا یادگار نام یکی از یاران سلطان اسحق است.
مراسم‌ها و آیین‌های مختلفی در ایام سال در این محل انجام می‌گیرد. مراسماتی که بیشتر شبیه مراسم درویشان با کف زدن و ذکر گفتن همراه است.
این آرامگاه در روستای «بان زرده» کرند،(استان کرمانشاه) نزدیک قلعه یزدگرد و در دامنه کوه دالاهو قرار دارد.
مقبره بابایادگار هم همچون بسیاری از بقاع دیگر بر بلندای کوهی در نقطه ای صعب العبور واقع شده بطوریکه بسیاری از گردشگران از رفتن به آن منصرف شده و در نیمه راه بازمیگردند.
این مقبره، یکی از زیارتگاه‌های مهم اهل حق به شمار می‌رود.بیش‌تر از این مشایخ در اوایل حکومت صفویان زندگی می‌کردند و در نوار مرزی ایران و عثمانی به ترویج مذهب اهل حق اشتغال داشتند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای پیران

در شهرستان دالاهو و در پایین دست آبشار پیران ، روستای پیران و دره سرسبز و بسیار زیبای پیران قرار گرفته است که سرسبزی آن از آب این آبشار که از منطقه ریجاب استان کرمانشاه می‌آید سرچشمه میگیرد .
طراوت و باغ‌های انجیر، زرد آلو و انار در این منطقه بهشتی دیگر را برای انسان ترسیم می‌کند که ساعت‌ها دیدگان هر بیننده ای را خیره می‌کند.
روستای پیران از توابع بخش مرکزی شهرستان سرپل‌ذهاب در استان کرمانشاه ایران است.این روستا در ۱۱ کیلومتری شهرستان سرپل‌ذهاب واقع شده است.
عبور نهر آب از میان کوچه‌های روستا همراه با درختان قدیمی چنار، تبریزی و گردو که روستا را در برگرفته اند، جلوه جذابی به روستا بخشیده است.
طبیعت پیران همچون بوم نقاشی است که نقاش آن جز خالق طبیعت کسی دیگر نمی‌تواند باشد، این اثر از چنان زیبایی برخوردار است که به عنوان ثبت آثار ملی جزو لیست میراث طبیعی کشور قرار گرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه یزدگرد

قلعه یزدگرد یکی از زیباترین و مهمترین نقاط باستانی کشور بر فراز یکی از بلندترین قله‌های شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه بنا شده است.
هنگامی که از شرق روستای بان‌زرده در منطقه ریجاب استان کرمانشاه به سوی کوه‌های سر به فلک کشیده دالاهو پیش می‌روی، پس از طی جنگل‌های سرسبز بلوط و قدری کوهپیمایی در هوای تازه و فرحبخش کوهستان و گذر از چند قله کوچک مجموعه قلعه یزدگرد را می‌بینی که مسلط و مقتدر، دشت ریجاب را زیر پای خود دارد.
قلعه یزدگرد که افسانه‌های بی‌شماری را در ذهن اهالی دالاهو نقش داده، از آنجا نامگذاری شد که مردمان این خطه باور کردند که یزدگرد و دخترش شهربانو پس از ورود اعراب به ایران در این قلعه مأمن گرفته‌اند. بر اساس اولین تحقیقات و کاوش‌های باستان‌شناسی در این منطقه، زمان ساخت این مجموعه به دوره ساسانی نسبت داده شده، اما کاوش‌های بعدی نشان داد که بسیاری از بناهای این محوطه دست‌ساخت اشکانیان است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه ابودجانه

آرامگاه ابودجانه در قبرستان ابودجانه در شهر ریژاو شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه قرار دارد. این قبرستان که از صدر اسلام بجا مانده، با تعدادی آرامگاه به سبک ۴ طاقی‌های دوره ساسانی طراحی شده است. در میان قبور آن، بقعه‌ای دیده می‌شود که در میان اهالی به مقبره ابودجانه معروف است و در نزد اهالی از احترام خاصی برخوردار است. این آرامگاه ۴ ضلعی است و بر فراز آن گنبدی مخروطی شکل قرار دارد.
در جنوب این آرامگاه بنای دیگری شبیه به آن، ولی در ابعاد کوچک‌تر وجود دارد و در داخل آن چند سنگ قبر به چشم می‌خورد. این دو آرامگاه با لاشه سنگ و ملاط گچ ساخته شده و سطوح بیرونی و داخل آنها با ملاط گچ اندود شده است. در جنگ احد هنگامی که مشرکان، نیروهای اسلام را شکست دادند، ابودجانه در کنار پیامبر (ص) باقی ماند و از آن حضرت مردانه دفاع کرد.
این قبرستان در کنار جاده ریژاو به بابا یادگار قرار گرفته و در داخل محوطه آن تعداد زیادی قبور قدیمی و جدید دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه ریجاب و بان زرده

منطقه ریجاب و بان زرده یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی تاریخی و فرهنگی استان کرمانشاه میباشد.
این منطقه از نظر فرهنگ و تمدن دارای سابقه بسیار درخشان است که نظیر آن در سایر نقاط ایران کمتر دیده می‌شود، نشانه‌های فرهنگی و مذهبی، شعر و آداب و روسوم بجای مانده دلالت بر قدمت و دیرینگی فرهنگی و مذهبی مردم شهرستان دالاهو دارد.
زبان کردی شاخه ای از زبان‌های هند و اروپائی و یکی از شاخه‌های فارسی باستان است که در میان تمام شاکنان ریجاب با اختلاف در گویش و بعضی اصطلاحات و تغییرات معمول است، زبان کردی دارای چهار شاخه اصلی است و هر کدام دارای گویش‌های متعددی است که عبارتند از: شاخه کرمانجی شمال، کرمانجی سورانی، کردی کرمانشاهی و کردی اورامی.
مردم منطقه ریجاب در گذشته به زبان کردی اورامی صحبت می‌کردند چنانچه امروز بسیاری از زنان و مردان مسن ریجابی و مردم روستای زرده به این گویش تکلم می‌کنند ولی امروزه به دلیل همجوار بودن با دیگر مناطق، در زبان کردی اورامی تغییراتی شکل گرفته و اکثر مردم به زبان کردی جافی صحبت می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]