منطقه نمونه گردشگری شروینه

منطقه نمونه گردشگری شروینه در ۱۷ کیلومتری شهر جوانرود یکی از 50 منطقه نمونه گردشگری استان کرمانشاه است که به دلیل قابلیتهای طبیعی بسیار یکی از مناطق نمونه و زیبای گردشگری شهرستان جوانرود و غرب کشور می‌باشد.
به دلیل واقع شدن شروینه در مسیر رودخانه‌های اصلی شهرستان مثل (آب سفید برگ) که این از کوههای جنوب شرقی پاوه سرچشمه می‌گیرد یکی از شاخه‌های آن نام آب خلفیه از رودخانه‌های جاری در شهرستان پاوه است که در روستای نوخاص در دهستان منصورآقایی با ریزابه‌های شرقی مخلوط شده و به نام سفید برگ به دهستان شروینه شهرستان جوانرود وارد می‌شود و رودخانه (لیله) نیز که از دامنه شمالی کوه بند گاز در دهستان دولت آباد سرچشمه گرفته از روستاهای دهستان گذشته و وارد دهستان شروینه شده پس از سیراب ساختن روستاهای ده توت و شروینه سرانجام در شمال باختری روستاهای سرخه بان سفلی با آب سفیدبرگ می‌پیوندد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بازارچه مرزی جوانرود

بازارچه مرزی جوانرود در شهر جوانرود از توابع استان کرمانشاه از بزرگترین بازارچه‌های غرب کشور ایران است و محصولات این بازارچه دارای کیفیت خوب و قیمتی مناسب است.
کالاهای ارزان و با کیفیت موجود در بازارچه جوانرود از تنوع بسیار بالایی برخوردارند.
در بازارچه جوانرود بیش از 300 غرفه وجود دارد که اقلام مختلفی از لوازم صوتی و تصویری گرفته تا لوازم بهداشتی، آرایشی، خانگی ,پارچه,مواد خوراکی,زیور آلات,گوشی موبایل و... را به مشتریان عرضه می‌کنند.
غرفه داران جوانرودی رونق امروز این بازارچه و تبعات گردشگری و اقتصادی آن برای این شهرستان و استان کرمانشاه را ثمره تلاشهای خود در سالهای ابتدایی که اولین روزنه‌های مرز شیخ صله به روی تجار و بازرگانان گشوده شد، می‌دانند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار کاوات

غار کاوات در رشته‌کوه شاهو در شمال درهٔ غار قوری قلعه از توابع جوانرود در استان کرمانشاه قرار دارد. دهانه این غار در ارتفاع ۱۶۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد و ابعاد آن ۸×۱۵ متر است که با شیب تندی، یک محوطة بزرگ به طول و عرض ۷۰×۱۱۵ و ارتفاع تقریبی ۶۱ تا ۸۰ متر را تشکیل می‌دهد.
شاخة اصلی غار، با دهانه کوچکتری شروع شده و از قسمت چپ شاخة اصلی، نهر کوچکی به اعماق سنگ‌ها فرو می‌ریزد.
برکه آبی به طول ۱۵ متر و عمق ۷۰ سانتی‌متر پس از ۴۰ متر پیشروی وجود دارد که در بعضی جاها، عمق آن به ۵ ٫ ۱ متر می‌رسد. در این قسمت، غار به دو شاخه تقسیم می‌شود. شاخه سمت چپ، بیش از ۸ متر عمق ندارد، ولی شاخه سمت راست حفره و مخزن آب زیرزمینی دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]