مسجد شافعی کرمانشاه

مسجد جامع شافعی مسجد جامع اهل سنت در استان کرمانشاه است که در راسته بازار شهر کرمانشاه (تاریکه بازار) قرار دارد. که در سال ۱۳۲۴ تأسیس شده است. این مسجد از یک سو به میدان جوانشیر و از سوی دیگر به تاریکه بازار منتهی می‌شود و در محلی که پیش‌تر زائرسرا بوده توسط تعدادی از خیرین اهل سنت به سرپرستی مرحوم حاج ملاسید حسین مسعودی خریداری و احداث شد. امروزه تنها در بنای تازه مسجد که در کنار بنای قدیمی و به سبک مساجد ترکیه ساخته شده است نماز برگزار می‌شود. ملامحمد ربیعی، که در جریان قتل‌های زنجیره‌ای کشته شد، امامت نماز جمعه در این مسجد را بر عهده داشت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

درخت رحمت

درخت رحمت (به کردی‌: دارْ ڕه‌حمه‌ت Dar-i Řehmet) در استان کرمانشاه نامی است که کرمانشاهیان به درخت چنار کهنسالی می‌دهند که در کنار محوطۀ تاریخی طاق بستان در شهر کرمانشاه قرار دارد. این اثر ارزشمند با ارتفاع 37/7 متر و با قطر 8/46 متر در ورودی مجموعه تاریخی طاق بستان، خودنمایی می‌کند.
این درخت علاوه بر ارزش ژنتیکی دارای ارزش فرهنگی و تاریخی نیز هست به طوری که در فرهنگ عامه به درخت رحمت شهرت دارد. رختان چنار در کشور ما از اهمیت و سابقه تاریخی بالایی برخوردارند و درخت کهنسال طاق بستان پس از چنار هزار ساله ابرقو دومین درخت کهنسال کشور است. در ادبیات عامه آن را به دوران ساسانی و افسانه شیرین و فرهاد نسبت می‌دهند. در ادبیات فولکلور در خصوص این درخت آمده است که، این درخت را شیرین در زمان شکسته شدن پای اسب خسرو پرویز و دیدار او با فرهاد در طاق بستان به عنوان یادگاری می‌کارد. این درخت در طول تاریخ به نامهای مختلفی هم چون دارپهلوان، درخت رحمت و درخت کهنسال طاق بستان نامگذاری شده است. این درخت در گذشته آسیب هایی دیده بود اما با حفاظت هایی که در سالهای اخیر از آن به عمل آمد در سال 1388 به عنوان یکی از آثار طبیعی استان به ثبت ملی رسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب هشیلان

تالاب هشیلان نام تالابی است در استان کرمانشاه که در 26 کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه در دهستان «الهیار خانی» و در دامنه کوه‌های «خورین» و «ویس» قرار دارد.
این تالاب با مساحت تقریبی 450هکتار،از زیست بوم‌های زیبای غرب کشور است.
این تالاب محلی برای استراحت موقتی پرندگان مهاجر، نقشی موثر در تغذیه آبهای زیرزمینی و فراهم کردن محیطی مناسب برای رشد گونه‌های خاص گیاهی و آب و هوا استان دارد.
حیات پرندگان کنار آبزی وابسته به اکوسیستم موجود منطقه است و آبزیان دیگر نیز که شامل ماهی‌ها و لاک پشت‌ها و دیگر موجودات است .
در این تالاب حدود یک 110جزیره بزرگ و کوچک با مساحت تقریبی یک صد متر مربع تا یک هکتار وجود دارد و حدود سه درصد مساحت تالاب را تشکیل می‌دهند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده بیستون

منطقه حفاظت شده بیستون با مساحت حدود 50850 هکتار در شهرستان کرمانشاه مرکز استان کرمانشاه قرار دارد.
این منطقه از تنوع ژنتیکی بالایی برخوردار بوده و اهمیت این منطقه را به عنوان یک ذخیره گاه ژنتیکی مشخص میکند.
بیشترین میزان بارندگی در فصول بهار تا پاییز انجام شده و تابستان خشک در منطقه حاکم می‌باشد.
گونه‌های گیاهی بیستون که بیشتر بر روی ارتفاعات صخره‌ای و به صورت جوامع درختچه‌ای و بوته‌ای به چشم می‌خورند شامل گونه‌هایی از افرا، نسترن، زالزالک، گون، رز، شیرسگ، باریجه، بداغ هفت کول و گونه‌های گیاهی با مصارف دارویی و خوراکی مثل بلوط و بید، شیرین بیان، جو وحشی، یونجه وحشی، کتیرا , موسیر، تره کوهی، انجیر کوهی، کنگر، ون، ذغال اخته و انواعی از قارچ میباشند.
این منطقه زیستگاه مناسبی برای گونه‌های جانوری از جمله پازن ، بز، قوچ و میش، پلنگ ، کفتار، خرس، گرگ، شغال ، خرگوش ، تشی، گورکن است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد عمادالدوله

مسجد عمادالدوله واقع در استان کرمانشاه یکی از باشکوه‌ترین مساجد قاجاریه در شهر کرمانشاه است که در سال ۱۲۸۵ هجری قمری به همت امام قلی میرزا عمادالدوله والی غرب در بازار زرگرها ساخته شده است.
این مسجد دارای صحن مرکزی است که در پیرامون آن حجره هایی برای سکونت طلاب علوم دینی ساخته شده که طبق وقف نامه با شرایط خاصی باید در آن ساکن شوند و به تحصیل اشتغال ورزند.
بر کاشی‌کاری ایوان مسجد، کتیبه‌ای شامل قصیده‌ای با ذکر نام پادشاه وقت(ناصرالدین شاه)، نام سازنده و تاریخ ۱۲۸۵ ه.ق جای دارد.
بر روی ایوان شرقی صحن مسجد، اتاقکی چوبین ساخته‌اند. ورودی اصلی مسجد از طریق این ایوان شرقی است که با در چوبی بزرگی به راستهٔ زرگرهای بازار کرمانشاه مرتبط می‌شود.
پس از ساخت این مسجد، بانی آن یکی از درهای حرم علی را به کرمانشاه آورد و در این مسجد نصب نمود و به جای آن در نقره‌ای دیگری را وقف آستانه علوی نمود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه مالک

بقعه مالک یکی از جاذبه‌های تاریخی استان کرمانشاه است که روی تپه‌ای در مرکز شهر سنقر از توابع شهرستان کرمانشاه قراردارد .
این بقعه در عُرف محل به مالک معروف است. از نظر وضعیت توپوگرافی ، تپة مذکور دارای شیب نسبتاً تند است .
شاید مشرف بودن این تپه بر راههایی که هر کدام از آنها به شهر منتهی می‌شده اند دلیل انتخاب ساخت این بنا بوده است .
از طرف دیگر از نظر بافت شهری بقعه مالک در نقطه شرقی شهر قرار گرفته است که از دیدگاه تاریخی قدیمی‌تر از نقاط دیگر شهر به نظر می‌رسد.
بقعه مالک بقعه ای هشت ضلعی است که با شماره 767به ثبت ملی رسیده است وبرای نخستین بار توسط کارشناسان سازمان فرهنگ وهنر سابق در سال 1346 آن را مورد بررسی و کاوش قراردادند که در طی این مطالعات ،در سردابه آجری وبندکشی شده این بقعه 25 تابوت چوبی که روی هم گذاشته شده بود کشف شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار دواشکفت

در استان کرمانشاه و در شمال شهر کرمانشاه و در دامنه کوه میوله در نزدیکی تاق بستان یکی از کهن‌ترین بقایای سکونت انسان در غار دواشکفت رویت شده است.
این مکان باستانی، دربردارنده‌ی دو غار کوچک و بزرگ کنار هم است و در دامنه‌ی جنوبی کوه میوله، در بلندی نزدیک به سیصد متری از دشت و مشرف بر پارک کوهستان قرار دارد.
ابزارهای سنگی یافت شده در این مکان مربوط به صنعت موستری زاگرس است. برای ساخت ابزارها هم از رخنمونهای سنگ رادیو لاریت اطراف غار و هم از سنگ‌های چخماق گاکیه استفاده شده است.
این غار نخستین بار در سال ۱۹۹۹ میلادی از سوی باستان‌شناسان کرمانشاهی، فریدون بیگلری و سامان حیدری شناسایی و مطالعه شد. بر پایه‌ی یافته‌های باستان‌شناسی، این غار در دوره‌ی پارینه سنگی میانی (۱۲۰ تا ۴۰ هزار سال پیش)، زیست‌گاه انسان‌های شکارگر (احتمالاً نئاندرتال) بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گوردخمه سان رستم

آدرس : گوردخمه سان رستم در شهر کرمانشاه مرکز استان کرمانشاه قرار دارد .
گوردخمه، دخمه‌ای است که برای خاکسپاری و یا قرار دادن استخوانهای مردگان درست می‌شده است. گوردخمه‌های زیادی از دوران‌های باستانی در سراسر ایران یافته شده است. یکی از استان‌هایی که کوهسارانش گوردخمه‌های زیادی را در دل خود جای داده است استان کرمانشاه است.
از جمله این گوردخمه‌ها ،گوردخمه سان رستم (سنگ رستم)، در ۶۴ کیلومتری جنوب کرمانشاه و به فاصله ۱۱ کیلومتری روستای بوژان و حد فاصل روستاهای قلعه مسکره و چنار در حاشیه رودخانه جزمان در منطقه جلالوند واقع شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه خواجه باروخ

خانه خواجه باروخ یکی از بناهای تاریخی و باشکوه شهر کرمانشاه که به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری استان کرمانشاه مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.
مالک این خانه خواجه باروخ از تجار کلیمی کرمانشاه بوده و در زمان ناصر الدین شاه ساخته شده‌است .
این خانه در بخش کلیمی نشین محله قدیمی فیض آباد کرمانشاه واقع شده‌است
مشخصات بنا
این خانه از نوع درونگرا است یعنی ورودی با یک هشتی آغاز میشود که دارای طاق نماهای آجر است.
سپس وارد حیاط بیرونی میشویم. در ضلع شمالی این حیاط حوضخانه قرار دارد که حد فاصل بین بیرونی و اندرونی است یعنی از هر دو طرف نور میگیرد اما ورودی آن از حیاط اندرونی است .
در طبقه فوقانی حوضخانه اطاقی قرار دارد که آن نیز از هر دو حیاط نور میگیرد، پس از عبور از راهرویی که در گوشه بین ضلع شمالی و ضلع شرقی واقع است وارد حیاط اندرونی میشویم.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تکیه معاون‌الملک

تکیه معاون‌الملک واقع در استان کرمانشاه ساختمانی که عمر آن به دوره قاجاریه در شهر کرمانشاه می‌رسد و کاشی‌های منحصر به فردش آن را از بسیاری بناهای تاریخی و مذهبی متمایز می‌نماید.
تکیه معاون الملک از جمله آثار زیبا و باشکوه است که از دوره قاجاریه در کرمانشاه به یادگار مانده است. این بنای تاریخی در بافت قدیم شهر کرمانشاه در محله آبشوران قدیم و در خیابان شهید «حداد عادل» واقع شده است. تکیه معاون الملک دارای سه در ورودی است که در غربی به خیابان حداد عادل در شمالی به کوچه معاون الملک و در جنوبی به کوچه ایلخانی مشرف است.
تکیه معاون الملک در سال ۱۲۸۰ توسط حسن معینی ملقب به معاون الملک بناشده است. در آن زمان تکیه به منظور برگزاری مراسم مذهبی و رفع اختلافات قومی و عشایری به کار می‌رفت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]