سد گاوشان

در کیلومتر45 جاده کامیاران به سنندج در استان کردستان در نزدیکی روستای گاوشان سدی به نام سد گاوشان قرار دارد.
سد مخزنی گاوشان به منظور تامین آب شرب شهرکرمانشاه و همچنین آب مورد نیاز به منظور آبیاری حدود 31000 هکتار از زمینهای دشتهای بیله ور و میان دربند بروی رودخانه گاوه توسط شرکت جهاد توسعه منابع آب اجرا شده است.
این سد و دریاچه زیبایش و چشم‌انداز دره و کوه‌های اطراف آن محیط بسیار زیبایی را برای گردشگران به وجود آورده است.
نوع این سد سنگریزه ای با هسته رسی است و ارتفاع سد 123 متر (از سنگ پی) و حجم بدنه سد 9،000،000 مترمکعب میباشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کتیبه تنگی ور

کتیبه تنگی ور در شهرستان کامیاران کتیبه‌ایست ،که قدمت تاریخی زیادی در استان کردستان دارد و مربوط به دوره تاریخی عصر آهن است.
طبق آخرین مطالعات انجام شده این کتیبه متعلق سارگن دوم پادشاه آشور است که پس از ستایش خدایان دولت آشور به شرح پیروزی‌های خود می‌پردازد و احتمالا نقش نیم تنه مرد هم متعلق به شخص سارگن دوم می‌باشد.
اولین بار در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی توسط هیئت باستان‌شناسی تهرانی به سرپرستی علی اکبر سرفراز، کتیبه تنگی ور مورد بررسی قرار گرفت و پس از گذشت ۲۳سال کتیبه تنگی ور به شماره ۵۱۱۷ به ثبت ملی رسیده است.
علاوه بر اهمیت این کتیبه از لحاظ تاریخی، منطقه استقرار آن از لحاظ طبیعت گردی بسیار مهم است زیرا آبشارهای طبیعی فراوان دره تنگی ور از دیدنی‌ترین نقاط استان است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای پالنگان

روستای پالنگان یکی از روستاهای دهستان ژاورود از توابع شهرستان کامیاران در استان کردستان است و در 47 کیلومتری شمال غرب این شهر و در دره تنگیور قرار دارد.
روستا در دامنه کوه و در 2 طرف دره قرار گرفته و خانه‌های آن با سنگ و عموما به حالت پلکانی ساخته شده و پشت بام منزل پایین حیاط منزل بالا است.
این روستا علاوه بر داشتن معماری زیبا، دارای چشمه‌ها، آبشارها و طبیعتی سرشار از زیبایی منحصر به فرد در استان کردستان است و در کنار رودخانه‌ای قرار گرفته که به رودخانه سیروان می‌پیوندد.
رودخانه خروشان تنگیور که از میان آبادی می‌گذرد آن را به دو قسمت تقسیم کرده است و خانه‌های روستا با سنگ و بیشترشان به صورت خشکه چینی ساخته شده است.
این ناحیه از مراکز مهم استان کردستان در دوره سلجوقی به بعد بوده است و قلعه پالنگان که مجاور روستا و در بالای کوه قرار دارد بیانگر این مطلب است. با توجه به بقایای مساجد، منازل قدیمی و باغ‌های زیبای این روستا به نظر می‌رسد که شالوده اصلی آن به دوره سامانی بازمی‌گردد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]