روستای کانی میران

روستای کانی میران با جمعیت 274 نفر و 52 خانوار در شهرستان مریوان در استان کردستان واقع شده است.
این آبادی به لحاظ استقرار مکانی در 15 کیلومتری شمال غربی مریوان قرار گرفته و در تقسیم بندی جغرافیایی در زمره روستاهای کوهستانی قرار گرفته است.
روستای کانی میران از جنوب شرقی به روستای برده رشه، از شمال غرب به سعدآباد و از شمال شرق به جاده مریوان منتهی می‌شود.
براساس اظهار نظر ساکنین، سکونت در این روستا به دوران قاجار برمی گردد.
روستای کانی میران دارای دارای مدرسه ابتدایی، شورای اسلامی و خانه بهداشت و مسجد می‌باشد.
محصولات کشاورزی این روستا شامل گندم، نخود، جو، توتون و صیفی جات است که در مریوان به فروش می‌رسد.
از کوههای این روستا می‌توان به کوه سور – سربند و کانی خیر اشاره کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار گویله

آبشار گویله در فاصله بیست کیلومتری شهرستان مریوان در نزدیکی روستای گویله قواقع شده ایت. آبشار گویله از میان جنگل‌های انبوه منطقه مرزی استان کردستان در مسیر سقز- مریوان قرار گرفته و ارتفاع آن به بیش از پنجاه متر می‌رسد .
این آبشار را می‌توان از جاده‌ی سقز – مریوان مشاهده کردو فاصله‌ی آن تا جاده حدود یک کیلومتر می‌باشد.
یکی از چشم اندازهای زیبای مسیر سقز مریوان پس از کوهستان عمدتا سفید پوش چهل چشمه این آبشار زیباست که از میان پیچ وتاب‌های جاده جنگلی و قدیمی سقز- مریوان سر بر می‌آورد و به عمق دره می‌ریزد.
مریوان یکی از شهرهای دیدنی استان کردستان می‌باشد که با طبیعت ناشناخته خود پذیرای علاقمندان و محققین زیادی می‌باشد. دریاچه زریوار و مناطق دزلی تا برده رشه نیز در زمره زیبایی‌های طبیعت مریوان به حساب می‌آیند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل گاران

پل گاران یکی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری شهرستان مریوان است که روی رودخانه دایمی گاران که از ارتفاعات بلند و برف گیر منطقه سرشیو مریوان استان کردستان سرچشمه می‌گیرد، ساخته شده است. این پل ارتباط بین دو منطقه جانوره و گاران در مریوان را فراهم می‌سازد.
این پل تاریخی در 10 کیلومتری شمال شرقی مریوان و در مسیر گاران – تیژتیژ واقع شده است و در زمانهای نه چندان دور ارتباط بین دو منطقه اسلام دشت و گاران را فراهم می‌کرد.
پل تاریخی گاران بابستر سازی آغاز و سپس پایه‌های آن ایجاد شد که در ساخت آن ملات، سنگ ، ساروج و آجر به کار رفته است.
پل در فاصله 12 کیلومتری شرق شهر مریوان و در 900 متری کارخانه آسفالت شهرداری واقع شده است.
پل گاران دارای دو دهنه‌ی شش ضلعی درمیان رودخانه و دو پایه متصل به ارتفاعات طرفین رودخانه است و سه دهنه دارد طول آن 42، عرض 5/9 و ارتفاع آن 6متر است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

زیستگاه شاهو

کوهستان باشکوه و عظیم شاهو در شهرستان مریوان با ارتفاع 3390 متر بلندترین نقطه استان کردستان می‌باشد که، هرساله تعداد زیادی کوهنورد و عاشقان طبیعت را از داخل و خارج استان به سوی خود جذب می‌کند.
زیستگاه شاهو با وسعت ۵۷,۲۳۶ هکتار در استان کردستان حد فاصل شهرهای سروآباد، مریوان و کامیاران و هم مرز با کردستان عراق واقع شده است.
روستاهای بسیاری در دامنة این کوه بزرگ قرار گرفته‌اند که از جملة آن می‌توان به روستای لون سادات، شاهینی و ... اشاره نمود.
کوهستان شاهو مهم‌ترین و معروفترین کوهستان منطقه هورامان است که شامل کوه شاهو و بخشی از رشته کوه‌های زاگرس است.
با توجه به ارتفاع، گستردگی و میزان بارندگی حدود 800 ملیمتری در سال زیستگاه مناسبی برای رشد انواع گیاهان و زندگی جانوران فراهم شده است.
شاهو دارای مراتع و چراگاه‌های فراوان و نیز هوارگاه‌های (ییلاق) متعددی است که با صفاترین و معروترین آنها پیاز دول میشیاو و گاول هستند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دریاچه زریوار ( زریبار )

دریاچه زریوار ( زریبار ) از دریاچه‎های آب شیرین کوهستانی است که در ارتفاع 818 متر از سطح دریا قرار دارد و حدود 200 متر پایین‎تر از شهر مریوان است. این دریاچه زیبا، در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان و از مکان‌های دیدنی و گردشگری این منطقه است
آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمهٔ کف‌جوش و بارش تأمین می‌شود. در بیشتر زمستان‌ها سطح دریاچه کاملاً یخ می‌بندد.
طول دریاچه زریوار حدود ۵ کیلومتر و عرض آن حدود ۱٫۶ کیلومتر است. وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداکثر عمق آن ۵/۵ متر است.
این دریاچه با وسعت حدود 5/8 کیلومترمربع، در یک فرونشست محلی به نسبت باریک در پهنه سنندج تشکیل شده که دو سوی خاوری و باختری آن، به گسل طولی شمال باختری-جنوب خاوری محدود است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]