پُل فرهادآباد

پُل فرهادآباد در استان کردستان و در 15 کیلومتری شمال غربی شهرستان قروه ، در روستایی به همین نام قراردارد و در مسیر جادة قدیمی بیجار ، روی رود خانة « بایتمر »واقع شده است.این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۶۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در دوره صفویه به دلیل اتخاذ سیاست گسترش راه‌های کاروانی و افزایش بنای کاروان‌سراها پل‌های بسیاری در نقاط مختلف ایران بنا شد.
تاریخ ساخت پُل به طور دقیق مشخّص نیست و با توجّه شیوة معماری پُل ، به نظر می‌رسد که احتمال قوی از پُل‌های دوران صفویّه باشد .
کاروان‌هایی که از شمال غرب کشور قصد عزیمت به مناطق مرکزی را داشتند از روی پل صلوات‌آباد به بیجار آمده و سپس از طریق پل فرهادآباد خود را به تهران و مناطق مرکزی کشور می‌رساندند.
البته این پل‌ها بیشتر به دلیل قدمت تاریخی خود حائز اهمیت هستند، اما مردم روستای فرهادآباد همچنان از روی این پل رفت و آمد می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

حمام قصلان

در روستای تاریخی قصلان در هشت کیلومتری شمال شهر قروه از توابع استان کردستان یک باب حمام قدیمی مربوط به دوره‌ی قاجار وجود دارد،به نام حمام قصلان که دارای قسمت‌های مختلف و تزیینات کاشی‌کاری و آهک‌بری است. این حمام توسط میراث فرهنگی و گردشگری مرمت شده است.
اهمیت این حمام علاوه بر قدمتش از لحاظ نزدیکی با شهر قروه و قرارگیری آن بر سر راه چشمه و آب معدنی باباگرگر است.
حمام تاریخی قصلان، یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های تاریخی کردستان است که متعلق به خانواده آصف کردستانی است.
حمام قصلان است که جزئی از مجموعه بزرگ ارگ ، بازار، مسجد وبناهای باشکوهی بوده که به اواخر دوره زندیه و زمان حکومت خسرو خان اول والی وقت کردستان بر می‌گردد.
دیگر بناها کاملاً از بین رفته ولیکن بقایا وخطوط اولیه آنهای باقیمانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده باباگرگر

در کنار روستای باباگرگر شهرستان قروه ، آرامگاه یکی از امامزادگان به نام امامزاده باباگرگر وجود دارد، که در تمام مناطق استان کردستان مشهور است و حتی از سایر استان‌ها جهت زیارت آن به این استان می‌آیند.
در مسیر روستاهای دلبران-تالپیران و قصلان-قاسیلان این امامزاده واقع شده است.
که به گفته اهالی از نوادگان امام باقر (ع) است.
این بقعه از دیدنی‌های شهرستان قروه و امامزاده‌ی معتبری است که در روستای باباگرگر (گورگور) و در شهرستان قروه (قوروا) آزربایجان واقع شده است. امام زاده باباگرگر مکان مذهبی معتبری است که به باوه گرگر نیز مشهور است.
این بقعه در روستایی به نام « باباگُرگُر» ( این تلفظ تُرکی یعنی بابا ببین ببین ) در 24 کیلومتری قروه قرار دارد . این بقعه به امامزاده « سید جلال الدّین بن موسی الرضا ( ع ) » مشهوراست که از نوادگان امام محمّد باقر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه آب معدنی باباگرگر

چشمه آب معدنی باباگرگر در ١٨ کیلومتری شمال شرقی شهرستان قروه (قوروا) در استان کردستان قراردارد.
در فاصله چند صد متری این مدفن چشمه‌ای جوشان همیشه می‌خروشد که به آن “دنگز” (دهنز، دکنز) می‌گویند که یکی از مهمترین چشمه‌های آب معدنی آذربایجان (قرار گرفته در ترکیب استان فعلی کردستان) است.
“تنگیز” لغتی در ترکی باستان به معنای رودخانه بزرگ، دریاچه و دریا بوده، معادل آن در ترکی نو، “دنیز” (در ترکی چوواشی، “تنگیر”) میباشد.
آب این چشمه که از دل زمین می‌جوشد، در استخری عمیق و مدور به محیط ٢٠٠ متر جمع می‌شود و منظره جالبی ایجاد می‌کند.
رنگ این آب به علت وجود املاح معدنی به ویژه گوگرد در آن مایل به سرخ است و در بعضی مواقع به رنگ زرد مایل به نارنجی لیمویی در می‌آید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دریاچه سراب قروه

شهرستان قروه در استان کردستان دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری است که دریاچه سراب قروه و منطقه حفاظت شده بدر و پریشان از جمله آثار طبیعی بسیار زیبای این منطقه است.
قروه در دش‍ت وس‍ی‍‍ع‍‍ی در ش‍م‍‍ال‌‌‌غ‍رب‍‍ی ‌ه‍م‍د‌ان و در طول ج‍‍اده س‍ن‍ن‍دج ب‍ه ‌ه‍م‍د‌ان و‌اق‍‍ع ش‍ده ‌اس‍ت که ع‍لاوه ب‍ر م‍وق‍‍ع‍ی‍ت وی‍ژه ‌اق‍ت‍ص‍‍اد‌ی ‌از نظر کشاورزی و معدن در م‍ن‍طق‍ه‌، د‌ار‌ا‌ی جاذب‍ه‌‌‌ه‍‍ا‌ی گردشگری و تاریخی زی‍‍اد‌ی است که بنا به گفته رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قروه تاکنون 165 اثر تاریخی در این شهرستان شامل بناها، تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی به ثبت ملی رسیده است.
نزدیکترین و در دسترس‌ترین جاذبه تفریحی سیاحتی در قروه، دریاچه سراب قروه است که از مناطق جذاب و گردشگرپذیر شهرستان به شمار می‌رود؛ این دریاچه از چشمه‌های متعدد جوشان سرچشمه می‌گیرد و به نام تک‌آغاج ( واژه‌ای ترکی به معنای تک درخت) نیز معروف است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]