امروز: سه شنبه، 31 اردیبهشت 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

05/10 1396

در استان کردستان و در دو کیلومتری شمال شهر سنندج و در مسیر روستای باباریز و قلیچیان پلی برروی رودخانه قشلاق احداث شده است که پل شیخ یا قلیچیان نامیده می‌شود.
این پل در مسیر سنندج به بیجار و زنجان واقع شده است . تاریخ دقیق ساخت پل و مشخص نیست اما با توجه به نحوه ساخت و شیوه اجرای معماری طاق‌ها و پایه‌ها احتمالا این پل در دوره قاجاریه ساخته و به تدریج در دوره‌های بعد تعمیر شده است .
در دوران حکومت پهلوی اول سه دهانه از شش دهانه پل که به صورت پنج و هفت بود مرمت شد . پهنای پل شیخ سه و نیم متر و ارتفاع آن از کف رودخانه حدود هفت و نیم متر است . این پل دارای شش دهانه می‌باشد. از این میان چهار دهانه میانی بزرگ‌تر از دو دهانه کناری است.از آنجا که این پل به وسیله یکی از افراد عارف و بانفوذ استان به نام (حاج شیخ شکرالله شهبازی ) بازسازی شد به پل (شیخ) معروف شده است که به تمام منطقه اطراف آن پل گفته می‌شود. اطراف پل سرسبز و مملو از باغ و زمین‌های کشاورزی است که مردم اطراف شهر به عنوان تفرجگاه از آن استفاده می‌کنند.
این اثر در تاریخ بیست و پنج اسفند هزار و سیصد و هفتاد و هشت با شمارهٔ ثبت بیست و شش چهارده به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود