حمام حاج صالح

حمام حاج صالح در استان کردستان و در بافت قدیمی شهر سقز و در مجموعه بازار این شهر بین پله‌های ارتباطی بازار بالا و بازار پائین شهر سقز واقع شده است و به سبک اصفهانی ساخته شده و مجموعه کاملی است که تمام ویژگی‌های یک حمام را داراست.
این حمام شامل بخش‌های مختلفی همچون بینه، سربینه، گرم خانه، خزینه، خلوتی‌ها، تون (مخزن سوخت حمام)، سیستم آبیاری و فاضلاب می‌باشد.
قدمت این حمام به دوران صفویه بازمی‌گردد اما بخش‌هایی از آن در دوران زندیه به بنا الحاق شده و در واقع قدیمی‌ترین حمام تاریخی در شهرستان سقز محسوب می‌شود.
کادربندی و آهک‌بُری‌های سقف و دیوارها و حجاری ستون‌ها از تزئینات بنا می‌باشد و آهک‌بری در حمام همان کاربرد گچ بری در بناهای دیگر را دارد.
در تزئین و معماری حمام از گچ استفاده نکرده اند چون در فضای بخارآلود و مرطوب آن گچ مقاومت خود را از دست داده و می‌ریزد در حالی که رطوبت به استحکام آهک کمک می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای ترجان

روستای ترجان نام روستایی از توابع شهرستان سقز میباشدکه تقریبا در ۶۰ کیلومتری سقز فی ما بین سقز و بوکان در استان کردستان قرار گرفته است.این روستا در دامنه کوه استاد مصطفی واقع گردیده و با ارتفاعات اطراف محصور شده است.
آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد و خشک است.
علت نام گذاری ترجان این است که در زمان حمله مغول فرمانده ای داشته اند که اسمش تیرجان بوده است و نام روستای ترجان را از نام او برگرفته اند.
شغل مردم کشاورزی اغلب بصورت دیمی میباشدو تعدادی هم به زنبورداری مشغولند.
عدادی از مردم نیز در بخش خدمات و صنایع دستی اشتغال دارند. پیرامون روستا با اراضی زراعی دیم احاطه شده است. عمده‌ترین محصولات زراعی روستا، شامل گندم، جو، عدس، نخود و علوفه است و بادام، انگور و سیب نیز از محصولات باغی روستای ترجان به‌شمار می‌آیند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تپه زیویه ( گنکه سوراخ)

در استان کردستان و در 42 کیلومتری شمال شرقی شهرستان سقز ، بخش زیویه، روستای زیویه تپه ای تاریخی و باستانی 3500 ساله بانام تپه زیویه ( گنکه سوراخ) ، وجود دارد که یکی از شاهکارهای معماری بشریت در سده نهم تا ششم پیش از میلاد است .
این تپه که در اصل قعله‌ای بوده که شامل سالنها ، حیاط،اتاقهای متعدد، تالار ستوندار، انبار قلعه، ورودی اصلی و پلکان سنگی است.مهمترین اشیای به دست آمده از این منطقه سر عقاب طلایی وگردن بندهای طلایی است.
از نظر معماری و آثار هنری یکی از مکانهای منحصر به فرد این دوره تاریخی است.این قلعه شامل سالنها ، حیاط،اتاقهای متعدد، تالار ستوندار، انبار قلعه، ورودی اصلی و پلکان سنگی است.مهمترین اشیای به دست آمده از این منطقه سر عقاب طلایی وگردن بندهای طلایی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دژ زیویه

دژ زیویه بر فراز کوهی در 55 کیلومتری جنوب شرقی شهر سقز در استان کردستان قرار دارد. در زبان کردی زیو به دو معنی آمده و به کار می‌رود: یک معنی آن که امروز نیز متداول است وبکار می‌رود نقره است، اما معنی دیگر آن بسیار کم استفاده می‌شود و در واقع آنچه بکار می‌رود یکی از مشتقات زیو است و آن «زیوان» می‌باشدکه به معنی نگهبان و خادم وکلیددار قبوری است که اشخاص مورد احترام مردم در آن دفن شده است.
برای اولین بار نام زیویه در سالنامه‌‌های آشوری مربوط به سارگن دوم شاه مقتدر آشوریان آورده شده و این شاه آشور از تهاجمات و یورشهای خود برای سرکوب اقوام ساکن در منطقة زاگرس در قرون هشتم و هفتم ق.م ذکر نموده و بیان گردیده که در طی این جنگلها علاوه بر تصرف ایزیرتو پایتخت مانتائیها و شکست ایرانزو شاه مقتدر آنها در قلعة مهم مرکزی مانتائیها بنام ایزیپیه (زیپیا یا زیپیه) و آرمائیت نیز تصرف و به آتش کشیده شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد دو مناره

در استان کردستان و در بافت قدیم شهر سقز ، در محله میان قلعه و در دامنه تپه تاریخی نارین قلعه و در خیابان امام خمینی، یکی از آثار مهم تاریخی_مذهبی قرار گرفته است.
بنای مسجد دو مناره طبق روایات محلی ساخت آن را به شیخ حسن مولانا آباد نسبت می‌دهند، احتمال دارد در اواخر دوره افشاریه و اوایل زندیه ساخته شده باشد.
شرح بنای مسجد دومناره‌ی سقز پلانی تقریبا مربع شکل د ارد . در ساخت این مسجد از مصالحی مانند : خشت خام ,ملات گل, سنگهای لاشه , آجر و چوب استفاده شده است. ورودی اصلی این مسجد در ضلع غربی قرار گرفته است.
این در ورودی سردر آجری با بافت گره چینی آجر و کاشی زرد رنگ دارد که معرف دوره‌ی زندیه است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]