قلعه اورامان

در یک چرخش چشم، آنسوی جایی که من ایستاده ام بر فراز بلندترین کوه شهرستان سروآباد در استان کردستان ، که روستای اورامان تخت به پشت سپرده، آثاری به جای مانده از قلعه اورامان ، خود می‌نمایاند.
ستونها، سنگ چین یا به زبان محلی مردم اورامان، وو شکه چه ن، بی ملات و بست و واسطه، تنها با تکیه سنگ بر سنگ، بر پای ایستاده اند. چونان سربازانی که هنوز پس از سالیان بسیار، همچنان به نگاهبانی از مرز و بوم و خاندان اجدادی قد راست گرفته اند. مثل مردان اورامان که هرگز به بیگانه سر نسپرده اند.
قلعه مشرف به روستا، تو را به عمق تاریخ می‌برد. به زمانی که هر زن و مرد اورامی، چون دژی استوار در برابر هجوم بیگانگان ایستادند و تا واپس راندنشان از پای ننشستند. فضاهای خالی میان ستونها، نه تنها روزنه ای بوده برای روشنایی، بلکه چشمی بوده است که از میان آن می‌توانستند هر جنبنده ای را به زیر نظر بگیرند و پای هر بیگانه ای را از رفتن باز دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای بیساران

روستای بیساران در شهرستان سروآباد از توابع استان کردستان و تقریبا در 24 کیلو متری جاده سنندج - مریوان قرار گرفته است و محلی است سرسبز و خرم و آبخیز کوه‌های مرتفعی مانند شه نشین، میر ویس، کوری مه ریم، کوری هه وریشان و... . کوه‌های آن تا اواخر فصل بهار و در بعضی از سال‌ها (البته سال‌های دور) چند دهه گذشته، تا اوایل مرداد ماه برف می‌داشتند و چشمه‌های آن همیشه و مخصوصا در قسمت پایینی کوه جاری هستند و هیچ موقع خشک نشده‌اند و آب شرب روستای بیساران از این محل تامین می‌شود و سه منبع برای این منظور ساخته شده است و اخیرا این منابع مرمت شده و در روستا نیز منبع بزرگتری برای ذخیره سازی آب مصرفی مردم روستا احداث شده است.
کوههای روستای بیساران دیدنی و در بیشتر ایام سال به ویژه در فصل بهار مردم اطراف از شهرستان‌های مریوان، سنندج، سروآباد و ... و دیگر روستاها برای تفریح به این کوه‌های مسافرت می‌کنند و از دیدن این مناظر واقعا لذت می‌برند و گاها چندین شب را در این کوهستان‌ها می‌گذرانند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای دزلی

روستای دزلی از توابع بخش مرکزی شهرستان سروآباد در استان کردستان در فاصله 28 کیلومتری شهر سروآباد و 115 کیلومتری مرکز استان (سنندج) قرار دارد.
ارتفاع این روستا از سطح دریا 1400 متر است و اطراف آن را کوه و دره فرا گرفته است. روستای دزلی از شمال به کوه قلعه زمان ( قه لا زه بان)، از جنوب شرقی به کوه مهدی و معدن سنگ ساختمانی، از شرق و شمال شرقی به کوه سپی که مه ر، از شمال و شمال شرقی به دره دوله ناو و از غرب به کردستان عراق محدود شده است. روستای دزلی تحت تأثیر اقلیم کوهستانی تابستان‌های معتدل و دلپذیر و زمستان‌های سرد دارد.
این روستا، تاریخی کهن دارد. مسجد باشکوهی که از دوران خلافت خلفای راشدین برجای مانده است، آرامگاه دوازده (12) اصحاب و سایر بناهای تاریخی گواهی بر این مدعاست. مردم روستای دزلی به زبان کردی (گورانی) سخن می‏گویند، مسلمان و پیرو مذهب تسنن هستند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای دیوزناو

روستای دیـوزناو ، روسـتایی خشن و شگفت انگیز با تاریخی کهن در دل کوههای شاهو شهرستان سروآباد از توابع استان کردستان قرار دارد .
شهرستان سروآباد با دارا بودن طبیعتی سرسبز، بکر، آداب و فرهنگ کهن، مناطق دست نخورده و صعب‌العبور در فاصله 80 کیلومتری از مرکز استان کردستان واقع شده است، شهرستانی که به دلیل فرهنگ غنی و جاذبه‌های گردشگری فراوانی که در دل خود جای داده است همواره زبانزد مسافران و گردشگران زیادی از جای جای ایران و کشورهای خارجی بوده است.
دیوزناو به معنی جایی که در آن خرس = دیو زیاد بوده است. مابین رودخانه سیروان و کوه شاهو قرار گرفته است همچنین دیوه زناو از دی + وه زه + ناو تشکیل شده است یعنی روستایی که در آن درخت گردو وجود داشته است . دی یعنی روستا و وهز به معنی گردو می‌باشد و ناو یعنی درون و داخل می‌باشد
روستای دیوزناو در جنوب غربی استان کردستان و در منطقه اورامانات سروآباد با فاصله 45 کیلومتری از مرکز این شهرستان واقع شده است و پس ازگذشتن از راههای صعب‌العبور در دامنه رشته کوههای شاهو، به این روستا می‌رسیم، روستایی که دارای قدمتی هزاران ساله است، و به علت وجود قلل مرتفع وگرمسیری بودن این منطقه،مردم این روستا پاییز کم‌رنگی را تجربه می‌کنند وهرگز بارش برف را به تماشا ننشسته اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای اورامانات تخت

واژه اورامان یا هورامان از دو بخش اهورا و مان به معنى خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده است. اورامان یعنى سرزمین اهورایى و جایگاه اهورا مزدا. هور در اوستا به معنى خورشید است. هورامان را مى‌توان جایگاه خورشید هم معنى کرد . روستای اورامانات تخت در سروآباد در استان کردستان قرار دارد که بوسیله جاده‌اى به طول 75 کیلومتر به شهر مریوان متصل مى‌شود.
این روستا را هزار ماسوله نیز مى‌نامند. زیرا معمارى آن همانند ماسوله است. حیاط هر خانه بام خانه‌اى دیگر است، اما با وسعتى بیشتر.
معمارى اورامانات و سرسبزى این منطقه کوهستانى رویاى پله‌هایى به سمت بهشت را متصور مى‌کند. خانه‌هاى این روستا با سنگ و اغلب به صورت خشکه و به صورت پلکانى ساخته شده است. مردم منطقه معتقدند اورامانات تخت زمانى شهرى بزرگ بوده و مرکزیتى خاص داشته به همین دلیل از آن به عنوان تخت یا مرکز (حکومت) ناحیه‌اى اورامان یاد مى‌کرده‌اند.
به غیر از وضعیت خاص روستا از نظر معمارى، موقعیت چشمه‌هاى پرآب، مراسم خاص و آداب و رسوم و وجود مقبره و مسجد پیر شالیار و به ویژه جمعیت و تعداد سکنه قابل توجه آن نشانگر اهمیت منطقه از زمان ساسانى است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]