امروز: سه شنبه، 31 اردیبهشت 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

05/4 1396

پل صلوات آباد حدود پانزده کیلومتری جاده بیجار - تکاب و بر روی رودخانه قزل اوزن در نزدیکی روستا و قلعه تاریخی صلوات آباد استان کردستان بنا شده است.
این پل زیبا چشم هر بیننده و علاقه‌مند به آثار تاریخی و باستانی را به خود خیره و مجذوب می‌کند و قدمت شهرستان بیجار را به رخ همگان می‌کشد.
پل صلوات آباد بیجار جهت عبور کاروان‌های زائر منطقه آذربایجان به عتبات عالیات در عراق و عربستان ساخته شده است.
تاریخ دقیق ساخت پل مشخص نیست اما از شواهد پیداست که این پل با عناصر ویژه دوران صفویه به ویژه سنگهای حجاری شده و الگو‌های معماری این دوران احداث و در دوره‌های بعد مرمت شده است .
در ساخت این پل از قوس‌های تیزه دار و سکوهای متعدد با رعایت کامل اصول پل سازی در معماری ایران استفاده شده است .
پل صلوات آباد دارای 9 چشمه با دهانه‌های متفاوت است . طول پل 130 متر و ارتفاع آن به نسبت موقعیت و توپوگرافی محل بین 4/8 تا 12 متر متفاوت است .
پایه‌های پل در قسمت تحتانی دارای سنگ‌های تراش دار و در بالاتر سنگ‌های نامیــزان و آجرچینی قوس‌های جناقی دهانه بسیار هنرمندانه صورت گرفته است.
این پل در دو طرف بالای خود دارای جان پناه است که از قلوه سنگ و آجر کار شده که نظیر آن در پل‌های قدیمی خصوصاً دراصفهان دیده می‌شود.
بر اثر سیلاب‌های سال 1375 خورشیدی پل دچار تخریب و ویرانی بیش از حد شد و طی سالیان اخیر توسط سازمان ...مشاهده کامل متن میراث فرهنگی مرمت و بهسازی شد.
پل تاریخی صلوات آباد در سال 1337 در ردیف 420 آثار ملی ثبت شده و هر ساله پذیرای گردشگران زیادی است.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود