روستای دارغیاث

روستای دارغیاث نام روستایی از توابع شهرستان بیجار (گروس) است که در فاصله ۲۴کیلومتری شهر بیجار استان کردستان و در مسیر جاده قدیم بیجار همدان واقع شده است.
مکان روستای دارغیاث به دلایلی نامعلوم در گذشته جابجا شده است.
میگویند در اطراف روستای دارغیات شهری آباد و زیبا به نام زنگبار وجود داشته است. روستای دارغیاث در دوران قاجار ( ۱۳۳۳هجری قمری ) به علت گرانی محلکی که درمنطقه رخ می‌دهد (سال مشهوربه سال۱۶ قران) این گرانی باعث ویرانی منطقه و همچنین از بین رفتن بیشتر مردم روستا شده است.
اکثر مردم دارغیاث از طایفه سادات موسوی (گروس) بوده اند که از نظر حسب و نسب از جمله سادات صحیح انسب هستند که به امام جعفر صادق میرسند ، امروزه خانواده‌های غیاثیان - بیات غیاثی -بیاتیان - میراقایی - ابراهیمی - را شامل می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده بیجار

منطقه حفاظت شده بیجار با وسعتی بالغ بر 2300 هکتار به عنوان مهم‌ترین زیستگاه طبیعی استان کردستان و نگین سبز بام ایران در 18 کیلومتری شمال شهرستان بیجار در اراضی صلوات آباد واقع شده است.
اقلیم منطقه حفاظت شده بیجار دارای آب و هوایی نیمه خشک است و به علت ارتفاع زیاد منطقه نسبت به سایر مناطق استان کردستان، اختلاف درجه حرارت سردترین روز سال با گرم‌ترین روز سال به ۷۹ درجه سانتی گراد می‌رسد.
حداقل دما در منطقه مربوط به بهمن ماه با ۳۸ درجه سانتی گراد زیر صفر و حداکثر آن مربوط به ماه‌های تیر و مرداد با ۴۱ درجه سانتی گراد بالای صفر بوده است.
این منطقه به دلیل قرار گرفتن در میان سلسله ارتفاعات و تحت تاثیر جریان‌های رطوبتی،از ریزش‌های جوی مناسبی برخوردار بوده و تعداد زیادی چشمه‌های دائمی و فصلی در آن دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل صلوات آباد

پل صلوات آباد حدود پانزده کیلومتری جاده بیجار - تکاب و بر روی رودخانه قزل اوزن در نزدیکی روستا و قلعه تاریخی صلوات آباد استان کردستان بنا شده است.
این پل زیبا چشم هر بیننده و علاقه‌مند به آثار تاریخی و باستانی را به خود خیره و مجذوب می‌کند و قدمت شهرستان بیجار را به رخ همگان می‌کشد.
پل صلوات آباد بیجار جهت عبور کاروان‌های زائر منطقه آذربایجان به عتبات عالیات در عراق و عربستان ساخته شده است.
تاریخ دقیق ساخت پل مشخص نیست اما از شواهد پیداست که این پل با عناصر ویژه دوران صفویه به ویژه سنگهای حجاری شده و الگو‌های معماری این دوران احداث و در دوره‌های بعد مرمت شده است .
در ساخت این پل از قوس‌های تیزه دار و سکوهای متعدد با رعایت کامل اصول پل سازی در معماری ایران استفاده شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای صلوات آباد

روستای صلوات ‏آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان بیجار در استان کردستان قرار دارد.روستای صلوات‏آباد بیجار در محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافتی متراکم دارد و از اطراف، به کوه‏های بلندی محدود می‏شود و رودخانه قزل اوزن نیز، در جنوب آن جریان دارد. کوه صلوات آباد در 2 کیلومتری و کوه دوازده امام در نیم کیلومتری آن قرار دارد.
ارتفاع روستای صلوات‏آباد بیجار از سطح دریا 1605 متر است؛ آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و خنک و در زمستان، بسیار سرد می‌‏باشد.خانه‏‌های روستاییان تحت تأثیر محیط طبیعی، نوع معیشت، و نوع فعالیت روستاییان شکل گرفته است.مصالح عمده به کار رفته در خانه‏های قدیمی سنگ، خشت و گل است که به راحتی در اطراف روستا یافت می‏شود. در ساخت خانه‏های جدید نیز از سنگ، سیمان، آجر، گچ و آهن نیز استفاده می‏شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای خسرو آباد

روستای خسروآباد از روستاهای استان کردستان است که در 45 کیلومتری شهر بیجار واقع شده است.
این روستا از روستاهای مشهور گروس در منطقه چنگ‌الناس است که از شمال به کوه قازیله از شمال غرب به کوه دوکوه و از جنوب به کوه هزار لیلی ختم می‌شود.
ارتفاع خسروآباد از سطح دریا یک‌هزار و 840 متر است و اقلیمی سرد و خشک دارد، آب و هوای آن در زمستان سرد و خشک و در بهار و تابستان معتدل و مطبوع است.
تاریخ بنای روستای خسروآباد به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه مربوط می‏‌شود اما وجه تسمیه خسروآباد بدان جهت است که خسروخان اردلان، والی کردستان در زمان آقامحمدخان قاجار در توسعه و آبادانی روستا و ایجاد بناها و ساختمان‏های عام ‏المنفعه و نیز قلعه داخل روستا نقش موثری داشته است.
مردم روستای خسروآباد به زبان کردی سخن می‏‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
درآمد اکثر اهالی از فعالیت‏‌های زراعی و دامداری تامین می‏‌شود و گروهی نیز در بخش خدمات و تولید صنایع‌دستی از جمله قالی‏بافی اشتغال دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد خسروآباد

خسروآباد نام روستایی در 45 کیلومتری شهر بیجار از توابع استان کردستان است و مسجد خسروآباد یکی از جاذبه های تاریخی این روستا به شمار میرود , خسرو آباد یکی از روستاهای مشهور گروس در منطقه چنگ‌الناس است که از شمال به کوه قازیله از شمال غرب به کوه دوکوه و از جنوب به کوه هزار لیلی ختم می‌شود.
یکی از منحصر به فردترین بناهای تاریخی این روستا مسجد خسروآباد است؛ این مسجد زیبا همانند تمام مساجد کردستان به شیوه خاص و متاثر از دارالحسان یا همان مسجد جامع سنندج بنا شده شیوه‌ای که از فرهنگ و جغرافیای آن متاثر گشته و در حقیقت یکی از زیباترین آثار تاریخی در این منطقه است.
از ویژگی‌های این شیوه وجود یک ایوان جنوبی، شبستان ستون‌دار در پشت آن و صحنی در مقابل آن است، نقطه اوج معماری مسجد، شبستان آن است مکانی که در آن صفوف نمازگزاران شانه به شانه هم می‌ایستادند تا یک صدا و یک نوا بندگی و ارادت خویش را به خدای خود عرضه دارند.
این مسجد به سبک مساجد خاص گروس ساخته شده و ویژگی آن یک ایوان جنوبی شبستان ستون دار در پشت آن و یک حیاط مقابل آن است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده حمزه عرب

امامزاده حمزه عرب بر روی کوه حمزه عرب از بهترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان بیجار از توابع استان کردستان است که چشم اندازهای متنوع آن از هر طرف، چشم انسان را خیره می‌کند.
این کوه حدود دو هزار و 640 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
برروی این کوه بلند، سید جلیل القدری از سلسله سادات موسی بن جعفر(ع) در سال 973 هجری شمسی و طبق مستندات به دست آمده، بنا بر وصیت خویش به خاک سپرده شده است که در بین اهالی منطقه گروس مشتاقان فراوانی دارد.
کوه حمزه عرب و در راس آن بقعه تاریخی و چشم اندازهای زیبای طبیعی به گونه ای در دل مردم جای خود را بازکرده اند که حتی پیرمردان و پیرزنانی که راه رفتن برایشان دشوار است، به راحتی برای زیارت و ادای نذر رنج سفر را برخود تحمیل کرده و به زیارت و استفاده از زیبایی‌های خداددادی این کوه می‌روند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بازار بیجار

بازار بیجار واقع در استان کردستان و در مرکز شهر بیجار و حد فاصل خیابان‌های توحید، فاضل و اردلان واقع شده و شامل یک راسته‌ی شمالی – جنوبی است , قدمت این بازار به دوران صفویان برمی‌گردد.
از بنای قدیمی بازار تنها هفت دهنه ضلع جنوبی باقی‌مانده و بقیه آن در جنگ جهانی در زمان حمله‌ی قشون روسیه به آتش کشیده شد و بخش‌هایی از آن از بین رفت.
این بازار متشکل از مجموعه است که شامل یک راسته طولانی شمالی - جنوبی و تیمچه حاج شهباز و سرایی به نام سرای امیر تومان می‌شود.
امروزه تنها شانزده باب حجره از معماری قدیم بازار در دو طرف راسته اصلی باقی مانده و بقیه حجره‌ها و راسته‌ها تغییر کرده است .
در پوشش مغازه‌ها از طاق و تویزه استفاده شده است .
موقعیت جغرافیایی بیجار که بر سر راه کردستان و آذربایجان قرار دارد موجب وسعت وگستردگی خاص این بازار شده است .
در گذشته نیز این بازار به دلیل قرار گرفتن در مسیر کاروان‌های تجاری از رونق قابل توجهی برخوردار بود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد گلبلاغ

سد گلبلاغ در 15 کیلومتری محور بیجار قروه بر روی رودخانه اوزن دره استان کردستان احداث شده است.
این سد با حجم مخزن هشت میلیون متر مکعبی ظرفیت آبیاری حداقل 800 هکتار از اراضی پایاب سد را دارد.
سد گلبلاغ از جاذبه‌های شگفت انگیز بام ایران بر روی زمین است که سالانه پذیرای هزاران گردشگر نوروزی برای تماشای زیباییهای سحر انگیز است، زیبایی این سد تا حدی است که هیچگاه چشم گردشگران از دیدن آنها خسته نمی‌شود.
این سد یکی از مکانهای بسیار دیدنی و تفریحی شهرستان بیجار است که در هر فصل زیبائی‌های خاص خود را دارد و مردم از هر نقطه ای برای گذراندن اوقات خود به این منطقه سفر می‌کنند تا برای لحظاتی و به دور از دغدغه‌های روزمره زیبایی‌های آن را نظاره گر باشند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پیست بین المللی اسکی نسار بیجار

پیست اسکی بین المللی اسکی نسار بیجار واقع در شهرستان بیجار از توابع استان کردستان ، استثنایی‌ترین پیـست اسکی کشور است چرا که مشـرف به شهر و دسترسی به آن آسان است . به علاوه طول و شیـب پیست به گونـه ای است که به راحتی می‌توان مسابقـات کشوری و بین المللی را در آن بـر گزار نمود .
در فصل زمستان مردم زیـادی جهت اسکی و یا آموزش به پیست مراجـــعه می‌نمایند . سابقه انجام ورزش اسکی در شهر بیجار به سال 1330 بر میگردد. این پیست جزو پنج تفریح گاه مهم استان کردستان شمرده می‌شود.
پیست بین المللی نسار بیجار اولین پیستی میباشد که برای رفاه حال ورزشکاران از طبیعت زیبای داخل شهر بهره میگیرد .
بخش پیست اسکی چمن نسار شهرستان بیجار در تاریخ ۱۳۸۸/۰۵/۰۶ با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی کشور به بهره برداری رسید
این پیست در جنوب غربی شهرستان بیجار، بر دامنه کوه نسار و در جوار شهر قرار گرفته است و یکی از پنج تفرجگاه مهم این استان به شمار می‌رود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]