غار شوی

غار شوی در استان کردستان و در دوازده کیلومتری شهر بانه در روستای شوی و در نزدیکی مرز ایران و عراق واقع شده است . این غار دویست و شصت و هفت متر طول دارد و با شیب بسیار تندی رو به پایین می‌رود. ارتفاع دهانه غار حدود یک متر می‌باشد و برای ورود به آن می‌بایست به صورت خمیده حرکت کرد همچنین عرض دهانه غار نیز کمتر از دو متر است.
درون غار آبرفتی، ریزشی و بسیار خطرناک بوده و چاه‌های عمیق زیادی در دالان‌ها و تالارهای آن وجود دارد به همین جهت پیمایش غار نیازمند در اختیار داشتن تجهیزات مخصوص غارنوردی می‌باشد.
بلافاصله پس از ورود و طی چند متر مسیر افقی و مسطح، پرتگاهی قرار دارد که دو راه مشخص را نشان می‌دهد. مسیر سمت چپ مانند چاهی می‌باشد که در ادامه به تالار کوچکی منتهی می‌شود و راه به جایی ندارد. در واقع شعبه اصلی غار شوی مسیر سمت راست است که با شیبی تند و طولانی به سمت پایین می‌رود. در انتهای غار دریاچه کوچکی وجود دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای نجنه علیا

روستای نجنه علیا در فاصله 38 کیلومتری جاده بانه به سردشت در محیطی جنگلی و کوهستانی واقع شده است و از روستاهای هدف گردشگری استان کردستان می‌باشد.
برای رفتن به نجنه از بانه، باید تا روستای کوخان، در مسیر جاده بانه – سردشت حرکت کرده و از آنجا پس از عبور از روستا‌های نمشیر، نجنه سفلی وارد نجنه علیا خواهید شد.مسیر این روستا یکی از زیباترین مناطق طبیعی و بکر بانه است و قطعا در این مسافرات از آن لذت خواهید برد.
به واسطه وجود چشمه سار‌های پر آب بسیاری که در این منطقه وجود دارد یکی از سر سبز‌ترین نماهایی طبیعی را در استان کردستان دارد و به واسطه همین چشمه سارها،طرحهای شیلات زیادی در این منطقه اجرا شده است.
در این مجتمع‌های شیلات،در محل کباب ماهی قزل آلا سرو می‌شود که در روزهای تعطیل مسافران وبازدید کنندگان زیادی را به این منطقه جذب کرده است و ظرف این چند سال به یکی از قطب‌های گردشگری بانه تبدیل شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دشت سورین

دشت سورین نام دشتی است در استان کردستان که در 12 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بانه قرار گرفته است و به نام روستای سورین نام گذاری شده است.
این منطقه که در مسیر جاده بانه - مریوان قرار دارد به واسطه جنگل‌های انبوه آن و پوشش گیاهی آن به یکی از تفرجگاههای مردم بانه تبدیل شده است.
طبیعت زیبای این منطقه در بهار و در اوایل تابستان قابل تعریف کردن نیست و فقط دیدنی است.
بنا به سنت دیرینه, روزهای جمعه مردم بانه روز را در دامان طبیعت سپری می‌کنند و این منطقه پذیرای خانواده‌های بیشماری از مردم است ,به طوری که در بیشتر اوقات جاده این مسیر در ساعت هایی از غروب به دلیل ترافیک موجود یکطرفه خواهد شد.
بسیاری از زمینهای کشاورزی اطراف جاده سورین در سالهای اخیر به فروش رفته است و صاحبان جدید آن با تغییر کاربری زمین با ساختن یک خانه باغ در این زمینها، آنرا به تفرجگاهی برای خود تبدیل کرده اند تا بتوانند در سال چند روزی را از گرما و سر و صدای شهر فرار کرده و در این منطقه تمدد اعصاب کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک پیرمراد

پارک پیرمراد از پارک‌های شهرستان بانه از توابع استان کردستان است که در دامنه کوه جنیره قرار دارد و قبلا به عنوان زیارتگاه بیشتر مشهور بود تا پارک جنگلی اما امروزه به عنوان یک پارک در میان اهالی و جوانان شناخته شده است.
پارک دوکانان نیز نزدیک پارک پیر مراد قرار دارد که هر دو پارک جنگلی در دامنه کوههای آربابا و جنیره قرار دارند.
در این پارک سکو هایی برای چادر زدن مهمانان ساخته شده است که نمای آلاچیق دارد.
پارک پیرمراد دارای یک بوفه است که این بوفه ، به عنوان یکی از مکانهای محبوب جوانان شهر تبدیل شده است و همه روزه از ساعت 4 و 5 عصر تا 12 شب مشغول سرویس دهی به خانواده‌ها و جوانان شهر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای مجسه

روستای مجسه روستایی است که در 5 کیلومتری شمال شرقی شهر بانه در استان کردستان قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در قسمت جنوبی سد بانه دارای طبیعت سرسبز و جنگل نسبتا انبوهی است.
شهرت اصلی این روستا بیشتر به دلیل وجود استخر پرورش ماهی، و کباب ماهی تازه آن است.
تعدادی طرح پرورش ماهی در فواصل مختلفی از شهر بانه به اجرا درآمده اند که می‌توان به طرح‌های روستاهای نجنه، ساوان ، شوی ، نجنه سفلی،بوئین ،مجسه و ... اشاره کرد, در این میان طرح پرورش ماهی روستای مجسه به دلیل فاصله کم آن از شهر( تقریبا 7 کیلومتر) یکی از محبوبترین این مکانها می‌باشد.
این طرح دقیقا در ورودی روستا قرار گرفته است و در محل می‌توانید از مزه ماهی قزل آلای تازه لذت ببرید.
بلافاصله پس از سفارش تعداد ماهی مورد نیاز، ماهی مورد نیاز از استخر صید می‌شود و پس از شستشو و افزودن ادویه در همان محل کباب می‌شود و در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای شوی

روستای شوی نام روستایی در 7 کیلومتری شمال غرب شهر بانه است که از قدیمی‌ترین و پرجمعیت‌ترین روستا‌های بانه در استان کردستان میباشد.
شوی در داخل دشتی واقع شده است که دشت شوی خوانده می‌شود, این دشت بزرگترین دشت بانه است و نزدیک به 2000 هکتار مساحت دارد.
روستای شوی از پر آب‌ترین روستاهای بانه است به همین سبب دارای مناظر بی نظیر و بسیار جالبی است که در کمتر جایی می‌توان مشابه آن را پیدا کرد.
طبقه گفته مردم منطقه، قبل از انقلاب، شوی مرکز برنجکاری در بانه بوده است و شالیزار‌های آن برنج مرغوبی تولید می‌کرده اند که دارای کیفیت بسیار خوبی بوده است.
به دلیل اینکه این منطقه پر آب است و خاک حاصلخیزی هم دارد مردم بیشتر به کشاورزی مشغول هستند و محصولات خوبی هم تولید می‌کنند.
جالیز‌های سبزی شوی در منطقه مشهور است و کشاورزان در فصول برداشت ،
محصولات خود را در بانه و روستا‌های اطراف عرضه می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه آربابا

کوه آربابا در شهر بانه از توابع استان کردستان واقع شده است که نماد زیبایی شهر بانه محسوب می‌شود.
این کوه تنها کوهی در بانه است که به همت تمام کوهنوردان سال85 خورشیدی پناهگاهی روی قله فرعی آن بنا گردید تا مورد استفاده کوه نوردان عزیز واقع شود.
این کوه 2220 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در جنوب بانه واقع شده است.
کوه «آربابا» در شهرستان بانه به‌عنوان یکی از مکان‌های خاطره‌انگیز مردم این منطقه و متعلق به دوره‌ی دوم زمین‌شناسی برای ثبت در فهرست میراث طبیعی پیشنهاد شده است.
کوه «آربابا» در فرهنگ عامه‌ی مردم شهرستان بانه جایگاه خاصی دارد. این کوه و شخصیت «آربابا» در قصه‌ها و اشعار کردی وجود دارد, شهر بانه در اطراف کوه آربابا که حالت تفرجگاهی دارد ایجاد شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد بانه

شهر بانه از شهرستان‌های استان کردستان است که از شمال و قسمتی از مغرب به آذربایجان غربی (شهرستانهای بوکان و سردشت )، قسمتی از مغرب و جنوب به خاک عراق (پیشرفتگی شیلر) و از مشرق به شهرستان سقز محدود است .
دریاچه سد بانه در مسیر جاده سقز به بانه در ۱۰ کیلومتری شهر بانه قرار دارد و زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است.
این دریاچه زیبا در میان کوه و چمنزار می‌درخشد...طبیعت زیبای غرب با کوههای سر به فلک کشیده و تو در تو زیبایی منحصر بفردی دارد و این دریاچه خوشرنگ و نیلگون چون نگین فیروزه ای می‌درخشد..وقتی از بالای گردنه خان به مناظر پایین می‌نگری فقط خالقش را ستایش می‌توان کرد برای این همه زیبایی ...
پوشش جنگلی اطراف دریاچه از مکان‌های عمده جذب گردشگران است ,بعد از خرید از مراکز خرید بانه استراحت در این مکان بسیار خوشایند است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای نژو

روستای نژو در شمال غرب شهر بانه واقع در استان کردستان و فاصله 12 کيلومتري شهرستان بانه است.
طبيعت زيباي اين روستا در بهار و تابستان باعث شده است که در سالهاي اخير بسياري از مردم از شهر براي سپري کردن ساعاتي در دامان طبيعت، به مراتع و سبزه زار‌هاي اين روستا بيايند.
در سراسر خاک اين روستا لوله‌هاي گلي به ضخامت حدود 10 سانتيمتر با قابليت آبرساني لوله هاي1/3پيدا مي‌شود و در تمام زمين‌هاي روستا چه مزارع و چه دامنه کوهها از اين لوله‌ها مي‌توان يافت.
آثار تاريخي روستا در شرق روستا به نام شارکون که فقط کوزه‌هاي بزرگ و کوچک گلي که داخل بعضي از آنها زغال پيدا مي‌شود باقي مانده است که آن هم در طول زمان به دليل کشت و عمليات کشاورزي کم کم از بين رفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]