مسجد جامع روستای آرندان

مسجد جامع روستای آرندان در شهرستان سنندج از توابع استان کردستان در بین روستاییان از اهمیت زیادی برخورداری می‌باشد از لحاظ اجتماعات مذهبی و از دیدگاه همکاری و مشارکت در حل مسائل و مشکلات روستاییان از مسجد به عنوان مکان مذهبی در ایام مختلف سال بهره برداری می‌شود. یکی از این مساجد که بنای اصلی آن به سبک مساجد عبدالهی نیز ساخته شده مسجد جامع روستای ئاره نان در دوازده کیلومتری شمال غربی شهر سنندج است. این روستا دارای قدمتی بیش از ۱۰۰۰ سال است که به دوره نوسنگی نسبت داده شده. چهره هایی چون ماموستا سید بهاالدین در این روستا زندگی کرده اند. گفته می‌شود، واژه آرندان در اصل آریان بوده که نسبت داده شده به قوم آریان در زمانهای دور یا ئاورونان هم گفته شده است.
مصالح بکار رفته در معماری ساختمان مسجد ئاره نان عبارتست از: دیوارهای قطور از جنس خشت خام، مرکب از کاه و گل، گاهی مخلوط با پشم حیوانی جهت استحکام بخشیدن به آنها، که گاهی لابه لای چینه‌های خشت خام، الوار چوبی کار گذاشته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد قبای سنندج

مسجد قبای سنندج که در مرکز شهرک بهاران شهر سنندج در استان کردستان واقع شده، یکی از منحصر به فرد‌ترین مساجد از نظر ساختار و معماری در مناطق کردنشین است. مسجد دارای چهار درب ورود و خروج است، که درب ورودی اصلی آن در دل ایوان عظیمی واقع شده که در دل خود منبری کوچک را با استفاده از هنر کاشیکاری قرار داده است. صنعت کاشی سازی و کاشی کاری که بیش از همه در تزیین معماری سرزمین ایران، و به طور اخص بناهای مذهبی به کار گرفته شده، همانند سفالگری دارای ویژگی‌های خاصی است. این هنر و صنعت که در مسجد قبای سنندج به خوبی خود نمایی می‌کند، از گذشته‌ی بسیار دور در نتیجه مهارت، ذوق و سلیقه کاشی ساز در مقام شیئی ترکیبی متجلی گردیده، بدین ترتیب که هنرمند کاشی کار یا موزائیک ساز با کاربرد و ترکیب رنگ‌های گوناگون و یا در کنار هم قرار دادن قطعات ریزی از سنگ‌های رنگین و بر طبق نقشه ای از قبل طرح گردیده، به اشکالی متفاوت و موزون از تزیینات بنا دست یافته است. که این یکی از ویژگی‌های بارز و ارزنده مسجد قبا به شمار می‌رود و جلوه و زیبایی خاصی را به نمای ساختمان بخشیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای چناره

روستای چناره واقع در بخش مرکزی و جنوب شهر سنندج مرکز استان کردستان و در 7 کیلومتری سنندج به کرمانشاه و جزء دهستان آبیدر است.
در مورد وجه تسمیه روستای چناره باید گفت که این روستا از دیرباز محل کاشت درخت چنار بوده و در بعضی مواقع بیشه‌های انبوهی از چنار در روستای چناره کاشت می‌شده و در داخل روستا درخت چنار همیشه بوده که گمان می‌رود به این دلیل اسم چناره را برای این روستا انتخاب کرده اند. روستاهای اطراف چناره عبارتند از «وشکه ول»، «چه نو»، «کیلک»، «گزنه» و «گه نمان» است.
روستای چناره دارای 75 خانوار و 312 نفر جمعیت است و بافت مسکونی روستا نیز فرسوده است. شغل اصلی مردم کشاورزی و باغداری است تعدادی کمی نیز به دامپروری مشغول هستند.
این روستا قدمتی بسیار طولانی دارد، دو قبرستان در آن وجود دارد که یکی از آنها خیلی قدیمی است و وجود دو مسجد در روستا نشانگر قدمت طولانی این روستا است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بازار سنندج

بازار سنندج ، بازاری بزرگ در مرکز شهر سنندج در استان کردستان می‌باشد. این بازار قدمتی تاریخی دارد. پلان بازار سنندج به شکل مستطیلی بزرگ می‌باشد و برخلاف تمام بازارهای ایرانی که بصورت خطی شکل گرفته‌اند، این بازار با الهام از پیرامون میدان نقش جهان اصفهان به شکل مستطیل بناشده‌است.
در وسط این مستطیل سراهای مختلفی قرار گرفته‌است. این بازار بر اثر احداث خیابان انقلاب به دو بخش مجزا تقسیم شده‌است و امروزه قسمتی از آن آصف و قسمتی را سنندجی می‌نامند. از بازار سنندج فقط سه دروازه قدیمی به جا مانده‌است. با وجود مراکز خرید جدید، این بازار همچنان موقعیت و ارزش خود را از لحاظ تجاری حفظ نموده‌است.
در سال هزار و چهل و شش در دوره صفویه به وسیله سلیمان خان اردلان از سوی شاه صفی صنعتکاران و استادکاران زبده و حاذق به منطقه روانه می‌گردند و طبق دستور شروع به اقدامات و انجام بناهای خواسته شده می‌نمایند که از جمله احداث بنای بازار و قطعه حکومتی و حمام و مسجد و کاروانسرا است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل شیخ

در استان کردستان و در دو کیلومتری شمال شهر سنندج و در مسیر روستای باباریز و قلیچیان پلی برروی رودخانه قشلاق احداث شده است که پل شیخ یا قلیچیان نامیده می‌شود.
این پل در مسیر سنندج به بیجار و زنجان واقع شده است . تاریخ دقیق ساخت پل و مشخص نیست اما با توجه به نحوه ساخت و شیوه اجرای معماری طاق‌ها و پایه‌ها احتمالا این پل در دوره قاجاریه ساخته و به تدریج در دوره‌های بعد تعمیر شده است .
در دوران حکومت پهلوی اول سه دهانه از شش دهانه پل که به صورت پنج و هفت بود مرمت شد . پهنای پل شیخ سه و نیم متر و ارتفاع آن از کف رودخانه حدود هفت و نیم متر است . این پل دارای شش دهانه می‌باشد. از این میان چهار دهانه میانی بزرگ‌تر از دو دهانه کناری است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کنیسه یهودیان سنندج

کنیسه یهودیان سنندج یکی از بناهایی شهر سنندج در استان کردستان است که قدمت آن به دوران قاجاریه بر می‌گردد.
تاریخ ساخت بنا متعلق به اوایل دوره قاجاریه و حدودا در اوایل شکل گیری بافت شهری سنندج می‌باشد و در محدوده بلوار نمکی و خیابات انقلاب در محله یهودی نشین وقت اغه زمان واقع شده است.
پس از عبور از کوچه‌های باریک و پر پیچ و خم م اغه زمان به بنایی ساده و بدون تزیینات خاص از نمای بیرونی می‌رسیم که تشخیص کاربری ان با توجه به مقتضیات زمان ساخت بنا و دلایل امنیتی اقلیت‌ها، دشوار می‌باشد. پس از عبور از سر درب ساده این بنا وارد حیاط مستطیل شکل با کف فرش موزاییکی می‌شویم که طاق نماهای زیبای دیوارهای پیرامون آن، حوض و چند عدد درخت بزرگ داخل آن زیبایی و تقدس خاصی به بنا بخشیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

عمارت وکیل

عمارت وکیل از جمله بناهای دیدنی و قدیمی استان کردستان و شهر سنندج به شمار می‌اید که در خیابان کشاورز واقع شذه است . این عمارت، ملک موروثی و شخصی خانواده "وکیل " می‌باشد که همیشه در تاریخ کردستان مسند قدرت را در دست داشتند. این بنا و مجموعه‌ای بزرگ شامل یک بخش اصلی در وسط و قسمت‌های دیگر در پیرامون آن است.
قدمت این بنا به دوره زندیه بر می‌گردد که توسط "حاج محمد رشید بیگ وکیل" که از امرای مفرخان زند بود بنا شده و در دوره‌های بعدی به تدریج تکمیل شده است.
اولین مرمت کلی این بنا در سال هزار و سیصد و ده هجری قمری و توسط امان الله خان وکیل الملک انجام شده اس، تا اینکه امان ا... خان وکیل الملک آنرا به مجموعه ای شامل چندین ساختمان، حیاط و باغ کنونی تبدیل نمود. ساختمان قدیمی به دلایل مختلف قبل از انقلاب تخریب شد، اما با سعی و تلاش مالک آن به سبک قدیم بازسازی شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

عمارت مشیر دیوان

عمارت مشیر دیوان در استان کردستان و در محله قدیمی سرتپوله شهر سنندج ، در خیابان شهدا واقع شده است و از بناهای مشهور دوره قاجاری به شمار می‌آید و مجموعه ای از فضاهای متعدد را شامل می‌شود.
این ساختمان با شیوه و اسلوب معماری ایران به ویژه محوطهٔ یک ایوانی، در دوره قاجاریه توسط " میرزا یوسف مشیر دیوان" دیوان مشاور و جانشین حاکم منطقه به نام" میرزا رضای وزیر کردستانی" بنا شد.
این عمارت که سالیانی چند محل استانداری کردستان بود دارای هفت حیاط منی باشد که هر یک از آن‌ها دارای آبنمایی جداگانه با طرح متفاوت و در عین حال مرتبط با دیگرآبنماها می‌باشد که شامل بخش‌های خصوصی، عمومی، تشریفاتی، خدماتی و بهداشتی است.
در بخش اصلی ساختمان، ایوان ستون دار، تالار، حیاط و آب نما قرار گرفته و درب و پنجره‌های آن از تلفیق گرده چینی چوب و شیشه رنگی اتاق‌ها را تزیین شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک کوهستانی آبیدر

پارک کوهستانی آبیدر نام کوهی مشرف به شهر سنندج مرکز استان کردستان در غرب ایران می‌باشد که ارتفاع آن به حدود دو هزار و سیصد و پنجاه متر می‌رسد.
کوه آبیدر به عنوان یکی از تفریحگاه‌های اصلی مردم شهر سنندج محسوب می‌شود. برخی از مکانهای گردشگری مشهور آن عبارت‌اند از کانی شفا، ماماتکه، گویزه کویر، خضر زنده (خیرزنه)، تاقه‌دار، امیریه، هفت آسیاب، بان شلانه، کچک(سنگ) قرآن، کانی کچک و قله آبیدر که پناهگاهی هم برای کوهنوردان در آنجا فراهم شده‌است.
چیزی که باعث محبوبیت این کوه شده‌است، نزدیکی آن به شهر سنندج، بلند بودن آن نسبت به تپه‌های اطراف و از همه مهم‌تر، وجود چشمه‌های زیر زمینی بسار در آن می‌باشد. در واقع کلمه آبیدر (آب‌به‌در) به معنی جایی است که از آن آب فراوان تراوش می‌کند. نزدیکی این کوه به شهر تا آن حد است که در دامنه آننیز ساختمان سازس شده است و هم اکنون نیز این ساخت و ساز‌های در جریان اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع سنندج ( دارالاحسان )

مسجد جامع سنندج (مدرسه دارالاحسان) که از بناهای شاخص دوره قاجار در شهر سنندج محسوب می‌شود توسط امان‌الله خان والی استان کردستان طی سال‌های 1226 تا 1232 و با حمایت فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است.
مسجد جامع سنندج در دوره قاجار ساخته شده و در قلب این شهر قرار دارد,
ترکیب دو عنصر مسجد و مدرسه با هم در دوره قاجار علاوه بر کردستان در نقاط دیگر ایران نیز مرسوم بوده و البته قاجارها این سبک را از حاکمان دوره صفویه فرا گرفته‌اند زیرا اوج این کار در دوره صفویه به چشم می‌خورد.
شهرت و آوازه مسجد جامع سنندج یا دارالاحسان نه تنها به دلیل ویژگی‌های خاص معماری بلکه به واسطه پرورش چهره‌های درخشان در حوزه مسائل دینی و علما و روحانیون بوده است.
مسجد – مدرسه دارالاحسان در دوره قاجار با حمایت فتحعلی شاه قاجار و توسط امان الله خان اردلان والی وقت کردستان ساخته شد، است که امروز از آن به عنوان مسجد جامع سنندج یاد می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]