قلعه صمصام السلطنه شلمزار

قلعه تاریخی صمصام السلطنه شلمزار درسال 1307 به دستور نجفقلی خان ملقب به 'صمصام السلطنه' صدر اعظم ایران در دوره مشروطه در شهرستان کیار از توابع استان چهار محال و بختیاری ساخته شد این بنا دارای ایوان و پیشخوان ستون دار سنگی است.
گفته می‌شود این قلعه به مدت 2ساعت به عنوان مرکز فرماندهی کشور بوده است.
معماری این قلعه مستطیل شکل بوده و در 2 طبقه ساخته شده است.
طبقه نخست قلعه صمصام السلطنه بختیاری دارای چندین اتاق به صورت طاق و چشمه و با خشت خام ساخته شده است و محکم و استوار باقی مانده است.
جلو این اتاق را ایوانی با ستون‌های سنگی در بر گرفته است که به شیوه زیبایی ترئین شده است.
طبقه دوم این بنا خراب شده و آثار زیادی از آن باقی نمانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای سورک

روستای سورک در محدوده شهرستان کیار و نزدیک شهرکرد (25 کیلومتری) در استان چهار محال و بختیاری واقع شده است .
وجود آرامگاه شریف امامزاده عبدلله که از نوادگان حضرت ابوالفضل عباس(ع) علمدار کربلا و قلعه فریدون خان بختیاری در منطقه علل شهرت این روستا می‌باشد.
روستای سورک ازجنوب به کوه کره احمد و امامزاده شاهزاده عبدلله و از شمال به کوه برآفتاب و از شرق به روستای دهنو(از توابع شهرستان بروجن) و از طرف غرب به روستای ایرانچه( از توابع شهرستان شهرکرد) متصل میباشد.
مردمان غیور روستا شهدای عزیزی را در دفاع از کشورمان ایران تقدیم نموده اند.
آرامگاه این شهیدان والامقام در جوار مرقد حضرت امامزاده عبدالله که در فاصله سه کیلومتری جنوب غرب روستا مدفون است واقع شده است.
جاذبه‌های گردشگری
قلعه‌ی سورک که این بنای شامل ساختمان اصلی با دو طبقه زیرزمین و همکف، ابنیه جانبی شمال وجنوب آن، ورودی هشتی شکل و حمام کوچک است و مصالح آن از خشت و نمای آن از آجر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه سردار جنگ سورک

نصیرخان ملقب به سردار جنگ حدود 90 سال پیش قلعه سردار جنگ سورک را بنا نهاد که در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد مرکز استان چهار محال و بختیاری و در روستای سورک از توابع بخش کیار قرار دارد.
این قلعه منحصر به فرد با سبک معماری جالب و زیبا بنا شده است.
معماری قلعه به شکلیست که ظرافت، سادگی و بی پیرایگی به کار رفته در تزئینات قلعه چشم هر ببینده ای را خیره میکند.
قلعه شامل ساختمان اصلی با دو طبقه زیرزمین و همکف، ابنیه جانبی شمال وجنوب آن، ورودی هشتی شکل و حمام کوچک است و مصالح آن از خشت و نمای آن از آجر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه دوپلان

منطقه دوپلان در بخش ناغان شهرستان کیار از توابع استان چهارمحال و بختیاری است.
روستای دوپلان در ۳۵ کیلومتری شهر اردل مرکز شهرستان اردل و نیز در ۱۳۰ کیلومتر شهرکرد مرکز استان چهرمحال و بختیاری قرار دارد.
اهمیت این روستا به دلیل قرار گرفتن در کنار پل اصلی جاده شهرکرد به ایذه و خوزستان بر روی جریان‌های اولیه رودخانه کارون است. وجه تسمیه این روستا به خاطر وجود دو پل برروی این رودخانه می‌باشد.
این منطقه مناظر طبیعی زیبایی همچون صخره‌های عمودی رو به سوی رودخانه و شکاف‌ها و دره‌های عمیق و بسیار زیبای حاشیه رودخانه که با درختان بلوط و سرو وحشی مزین شده‌است، دارد.
چشمه‌های جانبی رودخانه از جاذبه‌های این روستا و روستاهای مجاور مانند گل سفید ، رحیم آباد، فیروز آباد و اسلام آباد است.
این روستا تا دریاچه تازه ایجاد شدهٔ کارون بر روی سد کارون ۳ حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دریاچه شلمزار

دریاچه شَلَمزار در جنوب شرقی شهر شلمزار از توابع شهرستان کیار و در فاصله 40 کیلومتری شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختیاری) قرار دارد.
دشت زیبای دیزدشت باویژگی‌های منحصربه فردخوددرطول مسیردریاچه , نسیم خنک رودخانه ای که ازکنارجاده می‌گذرد،حالت مطلوب ودوست داشتنی را در منطقه به وجود می‌آورد.
درمحل دریاچه وسایل تفریح وسرگرمی برای کودکان قرارداده شده تا افرادی که ازشهرهاواستان‌های اطراف به این منطقه بکرودیدنی می‌آیند،ساعاتی را باشادی وآسایش درکناراین سرچشمه بگذرانند.
ازدریاچه شلمزاردورودخانه منشعب می‌شودکه یکی ازآن هابرای آبیاری زمین‌های کشاورزی با نام‌های زیرتلی وچزغان وچمامورداستفاده قرارمی گیرد ومازادمصرف آن به شهردستاوروستای سلم حرکت می‌کندوسرانجام به رودخانه کارون می‌پیوندد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]