روستای ده چشمه

روستای ده چشمه روستایی سرسبز و جنگلی در شهرستان فارسان از توابع استان چهارمحال و بختیاری که به دلیل طبیعت زیبا و بکر و وجود کتیبه‌های ارزشمند تاریخی، در فهرست آثار تاریخی ایران قرار گرفته است.
این روستا از غرب و جنوب به کوه لاخرسان محدود می‌شود.
ارتفاع روستای ده‌چشمه از سطح دریا 2000 متر است و اقلیمی معتدل و خشک دارد. آب و هوای این روستا، در بهار و تابستان ملایم و مطبوع و در زمستان سرد است. خشکه رود در شرق روستا جریان دارد.
روستای ده‌چشمه از روستاهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است و قدمت طولانی دارد.
از مهم‌ترین آثار تاریخی این روستا می‌توان به کتیبه سنگی و تاریخی میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:
1- پیر غار
2-سنگ قبله
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه تفریحی پیرغار

منطقه تفریحی پیر غار یکی از مناطق دیدنی و سیاحتی شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختیاری میباشد .در این منطقه علاوه بر طبیعت زیبا آثار تاریخی جذابی هم وجود دارد .
جاذبه‌های گردشگری منطقه شامل :
بر روی قسمتی از تپه سنگی مشرف به این گردشگاه، سه کتیبه به خط نستعلیق دیده می‌شود که معروف به دستور خسرو خان سردار ظفر بختیاری است.
متن این کتیبه‌ها شرح لشکرکشی بختیاری‌ها به اصفهان و تهران و نقش سرداران بختیاری در سرکوب استبداد صغیر و سقوط محمد علی شاه در واقعه مشروطیت
است .
آبشار زیبای پیرغار که یکی از زیباترین آبشارهای فصلی ایران و استان چهارمحال بختیاری است و به علت وجود چشمه‌ها و رودخانه‌های این استان نسبت به استان‌های دیگر مدت زمان بیشتری جاری می‌باشد و این آبشار در محیط طبیعی شگفت انگیزی واقع شده است که آبشار نامش را از غاری آهکی و ناشناخته می‌گیرد که دارای اهمیت تاریخی می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه سردار اسعد

قلعه سردار اسعد خان متعلق به علی قلی خان سردار اسعد معروف به سردار اسعد است که در جونقان، داخل شهر فارسان از توابع استان چهار محال و بختیاری واقع شده است.
این قلعه که به کاخ سردار اسعد بختیاری مشهور است شهرت خود را مدیون مشروطیت و شروع قیام بختیاریها در شهر جونقان و اجتماع در این قلعه و سپس فتح اصفهان و تهران است.
بنای دو طبقه قلعه در اواخر دوره‌ی قاجاریه پس از دستیابی فرزندان حسین قلی ایلخانی به قدرت سیاسی توسط سردار اسعد دوم بختیاری با الهام از کاخ‌های اروپایی قرن نوزدهم میلادی ، بر سر گذرگاه جاده لینچ که با هماهنگی میرزا اصغرعلی اتابک (امین السلطان) صدر اعظم ناصر الدین شاه قاجار ، به همراه دیگر خویشان از جمله سهامداران آن شمرده می‌شدند. به منظور نظارت بر حسن اجرای قرار دادهای تجاری خوانین بختیاری و شرکای انگلیسی شان بنیاد نهاده شد.
مردم جونقان و سایر نقاط بختیاری نشین از این مکان جنبش خود را آغاز نموده و موفق به فتح اصفهان و تهران گردیدند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خان اوی

بنای تاق سنگی خان اوی (جونقان) در استان چهار محال و بختیاری مربوط به دوره ایلخانی است و در شهرستان فارسان ، جنوب باختری جونقان، تنگ درکش ورکنش واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۳۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تنگ درکش ورکنش بدلیل داشتن گذرگاه‌های خطرناک کوهستانی که درکنار رودخانه آن برای عشایر و افراد در حال گذر ایجاد زحمت میکرد به این نام شناخته میشود. در قدیم چون بیشتر کار مردم با اسب و خر ویابو که به مال شهره بود انجام میشد جاده‌های موجود در این گذرگاه را مالرو می‌نامیدند که بدلیل سربالایی وسرازیری‌های تند افراد مجبور میشدند زین یا همان جل خر یا اسب را گاهی به جلو (درکش) وگاهی به عقب(ورکش)اند یا بکشند به این دلیل نام آن درکش و ورکش شد.
طاق سنگی‌های جونقان واقع در 8 کیلومتری شهر جونقان و در ابتدای تنگه در کش ورکش (مسیر شهرکرد- اردل) با شیوه ای خارق العاده به صورت خشکه چین احداث گردیده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کتیبه‌های مشروطیت پیر غار

کتیبه‌های مشروطیت پیر غار یکی از جاذبه‌های دیدنی استان چهارمحال و بختیاری در کانون گردشگری پیرغار شهرستان فارسان است.
این کتیبه‌ها متعلق به دوره مشروطیت است وبر روی یک تخته سنگ در کوهپایه ای از رشته کوه زاگرس در تفرجگاه پیرغار ساخته شده است.
این سنگ نوشته‌ها در روستای ده چشمه از توابع شهرستان فارسان واقع شده و به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری این استان مطرح هستند.
اطراف این کتیبه‌های تاریخی یک دیوار نرده ای فلزی کشیده شده و دارای یک درب ورودی است و در بالای کتیبه برای جلوگیری از بارش باران وبرف بر روی کتیبه‌ها یک شیروانی قرار داده شده است.
این کتیبه از دو قسمت مجزا تشکیل شده ولی متن آنها بهم پیوسته است این کتیبه بدستور سردار ظفر بختیاری در محل تفرجگاه پیر غار روستای ده چشمه شهرستان فارسان به فاصله 40 کیلومتر ی شهرکرد ساخته شده است متن آن مجملی از واقعه مشروطیت و نقش سرداران وسواران بختیاری در آن واقعه ملی است کتیبه اول این گونه شروع می‌شود
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه اسعدیه چلیچه

آدرس : استان چهار محال و بختیاری - 30 کیلومتری جنوب غربی شهر کرد - شهرستان فارسان - روستای چلیچه - دره اسعدیه ( دره راز )
چلیچه یکی از روستاهای بزرگ میزدج است که در 30 کیلومتری جنوب غربی شهر کرد واقع شده است. در قسمت شمال این ده ، امام زاده ای است که به «آب مراد» معروف است. در خارج از چلیچه و در شکاف دره ای سرسبز و خرم که به «دره راز» یا اسعدیه معروف است، دو قلعه با فاصله کمی از هم به دستور سالار اعظم و خان بابا خان ساخته شده که در نوع خود زیبا و جای بسیار مصفایی است.
قلعه اسعدیه چلیچه دردامنه کوه جهان بین در بین درخت‌های فراوان وجایی پاکیزه بنا شده که این قلعه دارای دو ساختمان خان نشین مربوط به عهد قاجار وفاصله آن تا روستای چلیچه حدود 2 کیلومتر می‌باشد که از قلعه تاروستای مذکور جاده ای به صورت سنگ فرش که دوطرف آن درختان سنجد سربه فلک کشیده وزیبای خاصی بوجود آورده است. این جاده از دوطرف دارای درختان سایه دار بوده که تا 40 سال پیش هم کم وبیش به همان حالت اولیه بود متاسفانه براثر بی توجهی درختان آن از بین رفته وجاده اصلی آن نیز تقریبا محو شده است این محل هم اگر مورد توجه قرار گیرد می‌تواند تفریح گاه بسیار زیبا وفرح بخشی باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]