پل قوسی کارون 4

پل کارون 4 در استان چهار محال و بختیاری به عنوان نماد صنعت پل سازی ایران مطرح است که روز بیست و ششم خردادماه 94 با حضور معاون اول رییس جمهوری بهره برداری شد. با افتتاح این پل جاده قدیم شهرکرد - اردل به ایذه در استان خوزستان که بعلت آبگیری سد کارون 4 به زیر آب رفته بود احیاء می‌شود. برای ساخت این پل 29 میلیارد تومان هزینه شده است و برای ساخت جاده‌های طرفین آن هم 24 میلیارد تومان اختصاص یافت.
طراحی، ساخت و نصب پل بزرگ زیرقوسی سد کارون 4 به عنوان بزرگ‌ترین پل زیر قوسی خاورمیانه بدست مهندسان داخلی اجرا شده است و 200متخصص ایرانی در روند نصب و ساخت این پل فعالیت کردند. ارتفاع این پل از کف دره 250 متر و فاصله آن از سطح آب دریاچه در بالاترین حد آبگیری 72 متر است که می‌تواند نقش مهمی در جذب گردشگر و توسعه صنعت گردشگری ایفا کند.
این پل به طول 378 متر و دهانه قوس 300 متر در کارخانه ماشین سازی اراک تولید شده است. برای ساخت این پل، سه هزار و 750 تن سازه فلزی استفاده شده است.عرشه این پل، دارای یک هزار و 212 قطعه است و این پل برای اولین بار از فولاد خودرنگ که نیاز به رنگ آمیزی و ممانعت از زنگ‌زدگی ندارد، ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب سولقان ( سولگان ، سوله جان )

تالاب سولقان با بیش از هشت کیلومتر مربع مساحت در نزدیکی گندمان در ۷۰ کیلومتری شهرکرد در مسیر شهرکرد به ایذه در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد.تالاب از دو بخش شرقی و غربی تشکیل شده که تالاب غربی به ولگان نیز شناخته می‌شود.
عمق آب تالاب در گذشته متجاوز از یک متر بود و به همین دلیل محل مناسبی برای زندگی مرغان آبی بود و انواع مختلف پرندگان مهاجر را به خود جلب می‌کرده است.
تالاب سولقان (سولگان) با مساحتی حدود ۱۱۵ هکتار به دلیل قرار گرفتن در ضلع جنوبی جاده چهارمحال بختیاری به خوزستان به لحاظ گردشگری وزیست محیطی از اهمیت ویژه ای برخورداراست.
تالاب سولقان دارای اکوسیستمهای زیبایی است و حضور عشایر ومهاجرت و زیست پرندگان مهاجر و رویش گلهای رنگارنگ در برخی فصول سال زیبایی این مکان را چند برابر کرده است و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع چالشتر

مسجد جامع چالشتر باتوجه به کتیبه‌ی سردرغربی مورخ به 1267 مربوط به دوره قاجار است،که در شهر چالشتر شهرستان شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری، واقع شده است.
بانی مسجد حاج محمدرضا خان، از خوانین منطقه چالشتر، بوده است. در کتیبه سردر، نام میرزا اسماعیل کاشی پز اصفهانی، سازنده تزیینات سردر، دیده می‌شود؛ و در کتیبه منبر چوبی نام خطاط آن، عبدالرحیم، آمده است. در چوبی ضلع غربی را استاد ناصرچالشتری ساخته است.
البته بربالای محراب وبرروی منبر چوبی مسجد نیز این تاریخ 1267 دیده می‌شود.
سردر شمالی کتیبه ای به تاریخ 1268 دارد که این تاریخ سال اتمام کاشی کاری مسجد است. در چوبی کوچکی در ضلع غربی مسجد مورخ به 1320 شمسی است.
درچوبی کوچکی در ضلع غربی مسجد مورخ به 1320 شمسی می‌باشد که به دستور حاج محمدرضا خان چالشتری در 9 کیلومتری شهرکرد ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه آزاده چالشتر

در همسایگی بخشهای بیرونی ارگ یا قلعه چالشتر شهرکرد یکی از قدیمی‌ترین بناهای مسکونی استان چهارمحال و بختیاری 1206 ه.ق به نام خانه آزاده چالشتر قرار دارد.
به جهت سکونت حاج مهدی خان آزاده چالشتری 1358- 1272ه .ش فرزند سرهنگ عزیز الله خان از نظامیان، شعرا و خوشنویسان سرشناس اواخر دوره‌های ناصری و مظفری بنام منطقه و متخلص به " طغرل در بین مردم به این نام خانه آزاده و یا منزل حجی خان (حاجی خان ) معروف گردیده است.
این بنا تاریخی از نظر ویژگیهای معماری، سه نوع بافت متمایز متعلق به ادوار زندیه تا معاصر به همراه تزئینات گچبری، نقاشی‌های دیواری و هنرهای روی چوب را در کالبد خود دارد :
1- جبهه غربی در دو منطقه مربوط به اواخر دوره "قاجاریه" با سقفهایی دو پوش با کاربری بهاره نشین که در گذشته دارای یک قسمت الحاقی فوقانی بفراز انبارهای جنب جبهه شمالی در طبقه همکف بنام "برج نقاشی" شامل یک اتاق نقلی با تزیینات مختلف هنری بوده، همچنین به قرینه انبارهای مذکور، اتاقهای انباری در جنب جبهه جنوبی نیز در این قسمت بنا ساخته شده اند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه ستوده

محمودخان معروف به "ستوده" در سال ۱۲۷۱ هجری شمسی(1310 هجری قمری) در چالشتر استان چهار محال و بختیاری متولد شد.
پدرش خدارحم خان چالشتری که قلعه چالشتری به نام بوده است.
خانه ستوده در واقع قسمت اندرونی، بخش حاکم نشین قلعه چالشتر میباشد .
شالوده اصلی این بخش در سال 1323 هجری قمری به پایان رسیده که دارای ازاره‌های سنگی ارزشمند، تراش خورده و نقاشی‌های نفیس با مضامینی افسانه‌ای و اسطوره‌ای می‌باشد.
این خانه در قسمت غربی شهرکرد و در نزدیکی خانه آزاده قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه چالشتر

قلعه چالشتر یا قلعه خدا رحم خان در استان چهار محال و بختیاری تلفیقی از معماری دوران قاجار در ایران با معماری اروپایی است که با ستونهایی ایستاده از سنگ و نقش برجسته‌های دیدنی خودنمایی می‌کند.
این اثر باشکوه از نظر معماری و هنری حجاری در ایران، در سال 1323 قمری در چالشتر در 5 کیلو‌متری شهرکرد احداث شد.
قلعه چالشتر در منطقه " چالشتر " واقع شده که در دوره صفویه مرکز حکمرانی چهارمحالی‌ها بوده که به وسیله کلانتران روستاها و مناطق تحت سیطره خود را کنترل می‌کردند و پس از انتصاب " حسین قلی خان " به عنوان ایلخان بختیاری، در اواسط حکومت ناصرالدین شاه، حکمرانان این منطقه از حاکمیت بر چالشتر خلع و تنها به زمین داران بزرگ تبدیل شدند.
مجموعه قلعه تاریخی چالشتر که به " قلعه خانی" نیز مشهور می‌باشد، در 110 سال پیش در چالشتر احداث شده و در یکی از سرستونهای سنگی این مجموعه قلعه، تاریخ ساخت آن به سال 1321هجری قمری حک شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک ملی تنگ صیاد

پارک ملی تنگ صیاد یک منطقه حفاظت‌شده وزیست جانوری است که در بخش شرقی شهرستان شهرکرد و بخش غربی شهرستان بروجن در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد و از شمال به پلیس راه فرخشهر وکوههای سفیدشت از جنوب به کوه برافتاب سورک - ایرانچه ودستگرد ازغرب به راه دستگرد فرخشهر واز شرق به کوهای دهنو ختم میگردد
تنگ صیاد دارای مساحتی به وسعت حدود 27 هزار هکتار می‌باشد که حدود 21600 هکتار آن منطقه حفاظت‌شده و 5400 هکتار آن پارک ملی است. پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد در سال ۱۳۴۹ از طرف شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید و شکار به عنوان منطقه شکار و تیر اندازی ممنوع اعلام گردید.
در سال ۱۳۵۲ با تصویب شورای عالی محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام و در سال ۱۳۷۴ نیز ۴۳۷۲ هکتار از قسمت میانی این منطقه به پارک ملی ارتقا یافت. منطقه تنگ صیاد ناحیه ای کوهستانی و مرتفع می‌باشد. از نظر تقسیمات کشوری این محدوده در قسمت هایی از بخش شرقی شهرستان شهرکرد و بخش غربی شهرستان بروجن در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است و فاصله آن تا مرکز استان ۱۵ کیلومتر می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار شیخ علیخان

شهرستان کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری به عنوان یکی ازذخایر آب کشور و تولید کننده آب کشور مطرح است.
در جای جای آن چشمه‌ها و آبشارهای فصلی و دائمی بسیار زیادی وجود دارد که جلوه‌های خاصی در هر فصل از سال ایجاد می‌کند.
آبشار شیخ علیخان در شهرستان کوهرنگ، در 92 کیلومتری شهرکرد در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد.
از چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ تا این آبشار حدود پنج کیلومتر فاصله است و با وجود کوهستانی بودن منطقه، شیخ علیخان محور ارتباطی مناسبی دارد.
آبشارشیخ علیخان از بدیع‎ترین مناظر دل‌انگیز این استان است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون

امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون واقع در استان چهار محال و بختیاری مربوط به دوره قاجار است و در شهرکرد، خیابان ولی عصر جنوبی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۸۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون دختران ابراهیم مجاب از فرزندان حضرت امام موسی‌بن جعفر( ع) هستند که در ضلع غربی خیابان ولی عصر(عج) جنوبی شهرکرد قرار دارد.
بنای فعلی امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون بعد از تغییراتی که در دوران‌های مختلف بر روی آن انجام شد در دوران پهلوی و قاجار نوسازی شده است. به نظر می‌رسد که ساختمان اولیه این بنا جزو مجموعه‌های اتابکان فارس باشد که در اثر مرور زمان و حوادث مختلف از بین رفته و به مرور زمان مرمت شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شیر سنگی ( برد شیر )

شیر سنگی در شهرکرد مرکز استان چهار محال و بختیاری یکی نمادهای مردمان لر بختیاری است که بر روی گور بزرگان و نامداران این مردم گذاشته می‌شود. در گویش بختیاری به این مجسمه‌ها برد شیر می‌گویند. نماد شیر علاوه بر این تندیس‌ها، در قالی و گلیم و گبه‌هایی که بختیاری‌ها می‌بافند نیز دیده می‌شود.
منطقه بختیاری سرزمین شیرهای سنگی است. بختیاری‌ها برای پاسداشت جنگاوران و دلاوران خود بر روی قبر آنان مجسمه ای تراشیده از سنگ و به شکل شیر با نقوشی از اسب و شمشیر قرار می‌دادند، این نقوش هر کدام معنا و مفهوم خاص خود را دارند. شیر سنگی بر روی قبور دلاوران و جوانان بختیاری یادآور تاریخ پرحادثه و فراز و نشیب گذشته هر ایل است که قدیمی‌ترین شیر سنگی موجود در استان مربوط به دوره صفوی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]