روستای مارکده

روستای مارکده روستایی تاریخی است که در پیچ و خم رودخانه زاینده رود قرار گرفته است و جانمایی آن بر روی زمین به گونه‌ای است که رودخانه زاینده رود دور آن می‌چرخد.روستای مارکده یکی از روستاهای تاریخی شهرستان سامان از توابع استان چهارمحال و بختیاری است و در کنار رودخانه زاینده رود قرار گرفته است. مارکده در یکی از پیچ و خم‌های دره و رودخانه زاینده رود قرار دارد.
زیبایی خیره کننده روستای مارکده به گونه ای است که رودخانه زاینده رود در همه طرف روستا دیده می‌شود و به نظر می‌رسد که روستا در محاصره رودخانه قرار گرفته است. این رودخانه پر آب‌ترین قسمت رودخانه زاینده رود به شمار می‌رود؛ به طوری که خروش و زیبایی و پر آبی رودخانه زاینده رود در این منطقه کشور به زیبایی دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه دهقان سامانی

آرامگاه دهقان سامانی در شهرستان سامان از توابع استان چهار محال و بختیاری واقع شده است .
چو بینید این نامه یادم کنید به نیکی گرایید و شادم کنید
مرا چون نبوده است بر پیش دست بدانسو نیارستمی رخت بست
بدینسو فرستم پیام از کتاب ندانم شما را چه آید جواب
به هر حال سازید خوش‌حال من مگویید حرفی به دنبال من
اگر نیک و ار بد همین بوده است همه زایش طبعم این بوده است
دهقان سامانی شاعر بلند آوازه چهارمحال و بختیاری ملقب به "سیف الشعرا" یکی از شعرای بزرگ چهار محال و بختیاری است با وجود اینکه وی مردی عرفانی و شاعری توانا در دوران خود بوده است.
میرزا ابوالفتح خان سامانی، ملقب به « سیف الشعراء » و متخلص به « دهقان » ، در سال 1265 ه .ق در شهر "سامان " ( از توابع فعلی شهرستان شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری ) به دنیا آمد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

حاشیه زاینده رود

زاینده‌رود بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی به ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود ۲۰۰ کیلومتر پیش می‌رود و در نهایت به مانداب گاوخونی می‌ریزد.
به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب رودخانه‌ی زاینده رود در فصول مختلف سال در استان چهارمحال بختیاری پل زمانخان و سامان نمای بسیار جالبی دارد
تمامی مسیر حاشیه زاینده‌رود از سامان تا قراقوش (نزدیک سد زاینده‌رود) مناظر بسیار زیبا و چشم‌نوازی است این منظقه از ترکیب رودخانه، باغ‌های سرسبز دو طرف جاده و هوای پاک به وجود آمدهه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل زمان‌خان

پل زمانخان از بناهای با ارزش و قدیمی شهرستان سامان از توابع استان چهار محال و بختیاری است, این پل دو دهانه دارد طول آن ۳۰ متر و ارتفاع آن ۱۲ متر است.
پل زمانخان روی رودخانه زاینده رود بر روی سه پایه سنگی طبیعی بنا شده و در ۲۲ کیلومتری شمال شهرکرد قرار دارد.
نقشه ساخت پل در این مکان به دوره ساسانیان برمی گردد. این پل به دستور زمان‌خان رئیس ایل نفر از ایلات ترک زبان استان فارس و از سرداران معروف شاهان صفویان که زمانی دامنه کوچ آن‌ها تا منطقه سامان می‌رسید بر روی رودخانه زاینده‌رود احداث شد
عشایر ترک زبان جنوب را بیش‌تر به نام ایل بزرگ قشقایی می‌شناسند به همین دلیل در بعضی منابع «زمان خان نفر» را به اشتباه به عنوان یکی از سران ایل قشقایی معرفی می‌کنند. بازماندگان «زمان خان نفر» به نام «طایفه زمانخان لو» در استان فارس در شهر مرودشت در محله «نفرآباد» که نام رسمی آن نیز خیابان «ایل نفر» می‌باشد، زندگی می‌کنند.
پل زمانخان در سال ۱۲۰۲ توسط کارگزاران حکومت صفویان و در سال ۱۳۲۱ خورشیدی توسط حاج عبدالحسین قزوینی مالک قریه «چم عالی» به طور کامل تعمیرشد,استحکام این پل با احداث دیوار سنگی در طرفین آن بیشتر شد
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]