باغ شهر شیدا

باغ‌شهر شیدا در روستای یان‌چشمه در شهرستان بن از توابع استان چهارمحال و بختیاری . این روستا در گذشته بخشی از چادگان و استان اصفهان بوده است.
این روستا در کنار زاینده رود و دریاچه پشت سد زاینده رود قرار گرفته است به همین جهت موقعیت مناسبی برای گردشگری و پذیرش توریست در تابستان‌ها دارد.
باغ‌شهر شیدا در 93 هکتار و از سوی سازمان همیاری شهرداری‌های در این منطقه احداث می‌شود، کل مساحت شهرک توریستی شیدا 314 هکتار است.
منطقه نمونه گردشگری شیدا در فاصله 50 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.
شهرک شیدا در محدوده بخش سامان و حاشیه زاینده رود احداث می‌شود و در آن امکانات و فضاهای تفریحی، اقامتی، فضای سبز، ویلا و امکانات اقامت گردشگران داخلی و خارجی مهیا می‌شود.
با احداث این شهرک زمینه برای جذب و اسکان بیشتر گردشگران به این استان فراهم می‌شود
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

زیارتگاه سید بهاءالدین محمد شیخ شبان

زیارتگاه امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع) در روستای شیخ شبان شهرستان بن در استان چهار محال و بختیاری در دره‌ای زیبا و دهانه کوه بلند و سرسبزی در جنوب غربی این روستا واقع شده و به عنوان یکی از امامزادگان صحیح النسب و مهمترین کانون‌های فرهنگی، زیارتی و گردشگری استان و منطقه، همواره و از دیرباز، پذیرای حضور سالیانه هزاران زائر و گردشگر از اطراف و اکناف می‌باشد.
این آرامگاه مربوط به دوره قاجار است,حضرت امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع)، از فرزندان حضرت حمزه بن موسی بن جعفر الکاظم (ع) هستند
شیخ شبان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بن در استان چهارمحال و بختیاری ایران است که در فاصله ۳۹ کیلومتری شمال غربی مرکز استان ( شهرکرد ) و در حاشیه جنوبی رودخانه زاینده رود واقع شده است.
بخش زیادی از بقعه در چند سال اخیر مورد بازسازی قرار گرفته است,بقعه کنونی ا دارای نمای چهار گوش گنبد دار و کتیبه و تاریخ است که قبلاً دارای ایوان و بالکن ستونی برزگ، مصفا و زیبا با حجره هایی در اطراف و چشم انداز کوهستانی بود
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گرداب بن

شهرستان بـِن یکی از شهرستان‌های، استان چهارمحال و بختیاری ، ایران است. فاصله بن تا شهر شهرکرد، مرکز استان چهار محال و بختیاری بیست و پنج کیلومتر است
گرداب بن در 23 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری در کنار کوهی واقع شده که از زیر کوه آب بیرون می‌آید و آب، گردابی تشکیل داده که آب مورد استفاده کشاورزان قرار می‌گیرد
در محوطه این گرداب یک مجتمع تفریحی ایجاد شده که سالانه گردشگران زیادی را از استان‌های مختلف کشور به این منطقه جذب می‌کند.
این منطقه به دلیل وجود مراکز گردشگری زیادی مثل امامزاده بارده، امامزاده سید بهاءالدین، رودخانه زاینده رود، چشم اندازهای زیبا و سد‌های خاکی شیخ شبان و بارده شرایط مناسبی برای گردشگری و گذراندن اوقات فراغت خصوصا در تعطیلات نوروزی فراهم کرده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع هرچگان

مسجد جامع هرچگان که از از آثار دوره قاجاریه میباشد، در روستای هرچگان شهرستان بن در ۱۸ کیلومتری غرب شهرکرد مرکز استان چهار محال و بختیاری ، روستای هرچکان میدان انقلاب واقع شده است.
مسجد در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. آن چه از این مسجد به جا مانده، شبستان آن با آجر کاری‌های زیبا در زیر طاق و گنبدهای آن است که ستون‌های سنگی در زیر آن‌ها خودنمایی می‌کنند. این مسجد به سبک مساجد دو ایوانی ساخته شده و ایوان جنوبی آن در بازسازی‌های اخیر تخریب ولی ایوان شمالی موجود است.
بنای مسجد دارای صحن، ایوان، رواق و شبستان زمستانی است. درجبهه شمال، ایوان یا شبستان تابستانی قرار دارد که پوشش آن یک گنبد نسبتا بلند و دو گنبد کوچکتر در طرفین صورت گرفته‌است. این گنبدها با آجر و به صورت ساده اجرا شده‌اند. در شرق صحن، شبستان زمستانی ستوندار با طاق‌های جناغی و پوشش‌های گندی قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امام زاده بابا پیراحمد

آدرس : 1 کیلومتری روستای چم جنگل در نزدیکى شهر سامان
امامزاده بابا پیر احمد در حوالی شهر بن ( از توابع شهرستان شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری و در 14 کیلومتری روستای شیخ شبان ) و در میان باغات سرسبز حاشیه رودخانه زاینده رود ، قرار دارد.
حضرت امامزاده سید احمد (ع) معروف به امامزاده بابا پیر احمد (ع) ، یکی از ۴ فرزند ( و یکی از 3 فرزند ذکور ) حضرت امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع) ( مدفون در روستای شیخ شبان ) می‌باشد ، که مضجع شریفش ، زیارتگاه عاشقان و ارادتمندان آل طه (ع) می‌باشد.
پلان اصلی بنا هشت ضلعی است که با 16 طاق نما به گنبد دو پوش و مدور بنا تبدیل و متصل شده است. امامزاده دارای سه ورودی در جهات مختلف است تزئینات بنا شامل نقاشیهائی با موضوعات مذهبی در زیر سقف گنبد می‌باشد . مصالح بکار رفته در آن آجر و گچ است تاریخ ساخت آن متعلق بدوره قاجاریه می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]