منطقه تفریحی سیاحتی سیاسرد

منطقه تفریحی سیاحتی سیاسرد به عنوان نگین سرسبز شهرستان بروجن و به عنوان مهم‌ترین قطب طبیعی و گردشگریی استان چهارمحال وبختیاری ، گردشگاهی خرم با هوایی خنک، مفرح و مطبوع و درختانی زیبا و کهنسال است که در فاصله ۶ کیلومتری شهر بروجن قرار دارد.
هوای خنک و مطبوع و سایه‎سار درختان کهنسال موجود در اطراف این چشمه مکانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت مسافران شهر بروجن و سایر گردشگران به وجود آورده است، به طوری که همه روزه و به ویژه در روزهای تعطیل این مکان شاهد حضور تعداد زیادی ازمسافران و گردشگران است.موزه تاریخ طبیعی بروجن نیز در این منطقه قرار گرفته است.
فضاسازی‎های مناسب اطراف چشمه، نزدیکی راه و سهل‎الوصول بودن، بر طرفداران این کانون سیاحتی افزوده و میل به بازدید از این گردشگاه را دوچندان کرده است.
این تفریحگاه، دارای چشمه‌ای است که منابع آبی آن در زیر کوه سیاسرد واقع شده است و این چشمه در سال‎های آبسالی دارای حجم آب زیاد و گوارایی است.
در اطراف این چشمه، بنابه مقتضای پرآبی، باغ‎ها و ویلاهای زیادی ساخته شده و کوچه باغ‌های باصفایی را تشکیل داده‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب دهنو

تالاب دهنو در روستای دهنو ناحیهٔ بهشت‌آباد در فاصله 20 کیلومتری شهر بروجن در استان چهار محال و بختیاری قراردارد. سطح جلویى این تالاب (مرغزار) تقریباً خشک شده است.
این تالاب (سرآب) به علت نزدیکى به شهرهاى بروجن، گندمان، شهر کرد و بلداجى و امکانات دسترسى مى‌‌تواند از اهمیت تفرجگاهى بسیار زیادى برخوردار باشد.
اتالاب دهنو در زمان حیات مکانی برای پرندگان مهاجر از قبیل خروس کولی، اگرتها، حواصیل، اردک و مرغابی‌ها در فصل پاییز و زمستان بود.
محل سراب به دلیل قرار گرفتن در زیر کوه موقعیت و چشم‌انداز بسیار زیبایى دارد. در سال‌هاى اخیر پوشش غیرطبیعى گیاهان ماکروفیت آبزى، درون تالاب را کاملاً پوشانده و حتى حیات آبزیان درون آن را نیز دچار مخاطره نموده است. بهره‌‌بردارى تفرجگاهى از این تالاب مستلزم حفاظت و مراقبت ویژه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده حمزه بن علی

در استان چهارمحال و بختیاری و در شهرستان بروجن درفاصله ۴ کیلومتری بلداجی و برفراز کوهی بارگاه متبرک امامزاده حمزه بن علی با فضایی ملکوتی قرار گرفته است که یکی از پررونق‌ترین جاذبه‌های مذهبی/تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است و یکی از قطب‌های مهم سیاحتی و زیارتی استان چهارمحال و بختیاری میباشد که به دلیل قداست و همچنین موقعیت طبیعی و آب و هوا و دیگر جاذبه‌های پیرامون آن سالانه حدود 30 هزار نفر به این مکان می‌آیند.
بارگاه امام زاده حمزه بن علی باسابقه چندین قرن به خاطر کرامات، معنویت خاص و فضای جغرافیایی جذاب یکی از اماکن متبرکه منحصر به فرد درسطح استان و کشور است بگونه ای که در تمامی فصول سال از جمله بهار و تابستان هر هفته میعادگاه خیل عظیم زائران و مشتاقانی است که از سراسر کشور در این مکان مقدس گرد هم می‌آیند.
در رابطه با ساختمان؛ قدمت بنای بقعه امامزاده حمزه علی مربوط به دوره تیموریان تا قاجار برمیگردد و بنای امام‌زاده از یک بقعه، ایوان قدیمی و مساجدی جدید متشکل میباشد. مصالح این بنا از آجر، سنگ و ملاط گچ و گل می‌باشد. ایوان بقعه در دوره‌های بعدی (قاجاریه) با آن اضافه گردیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه تاریخ طبیعی بروجن

موزه تاریخ طبیعی بروجن در شهرستان بروجن از توابع استان چهار محال و بختیاری با در برداشتن ده‎ها نمونه تاکسی درم شده از انواع جانداران، سنگ واره‌ها، برگ‌ها و دانه‌های گیاهان و ارائه شواهد زیست‎محیطی مرتبط بامنطقه «زاگرس میانی»، بوم‎زیست‎های «ایرانی- تورانی» و برخی دیگر از مناطق جهان، این امکان را فراهم کرده تا علاقمندان که به دلیل تنوع و پراکندگی این نمونه‌ها در طبیعت امکان دیدار از آن‎ها را در مناطق بومی خود ندارند، بتوانند باساعتی دیدار ازاین فضا، بسیاری از آگاهی‎های مربوط به آن‎ها را که به نوعی زمینه تکامل ایمان به خالق هستی است به دست آورند.
دیدارکنندگان از این موزه درحال حاضر سه بخش مجزا را دراین فضا می‌توانند نظاره گر باشند :
الف ـ بخش مرجع و سنگ واره ها: در برگیرنده انواع سنگواره‌های گیاهی و جانوری و نیز ارائه کننده نشریات مرتبط با تاریخ طبیعی زمین.
ب ـ بخش جانوری: در برگیرنده انواع نمونه‌های تاکسی درمی شده پرندگان، خزندگان و سم پایان مربوط به حیات وحش استان، ایران و جهان.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب گندمان

تالاب گندمان در شهرستان بروجن از توابع استان چهار محال بختیاری یکی از ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران است که در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن به ثبت رسیده است.
این تالاب که به عنوان زیستگاهی با ارزش در میان ۱۰۵ زیستگاه مهم پرندگان در ایران شناسایی شده، در شمار زیباترین تالاب‌های کشور و مهمترین کانون‌های گردشگری چهارمحال بختیاری قرار داشته و زیستگاهی منحصربفرد برای زمستان گذرانی و تخمگذاری پرندگان مهاجر و اسکان دائم پرندگان بومی محسوب می‌شود که قریب به ۱۵ گونه پرنده بومی و قریب به ۳۰ گونه پرنده مهاجر نواحی سردسیر شمالی با جمعیت‌های زیاد، انواع مارها و قورباغه‌ها و لاک پشت‌ها و پستانداران و ماهی‌ها را در خود جای داده است.
خشکی بی سابقه و صدمات وارده از یک سو و نبود امکانات و اعتبار لازم از سوی دیگر وضعیت تالاب گندمان را در سالهای گذشته بحرانی و بسیار نگران کننده کرده بود، به طوری که احتمال آتش سوزی هر لحظه در آن وجود داشت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب چغاخور

تالاب چغاخور با مساحتی حدود 2300 هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب در شمال و کلار در جنوب در نزدیکی شهر بلداجی واقع گردیده و یکی از زیباترین و بزرگترین تالاب های شهرستان بروجن از توابع استان چهار محال و بختیاری است. این تالاب در مسیر جاده شهرکرد- خوزستان قرار گرفته و از شهرکرد 65 کیلومتر فاصله دارد. در بهترین شرایط و موقعیت بارندگی، عمق آب تالاب به 3 متر می‌رسد.
رشته کوه زیبای کلار نیز در سمت جنوب غربی مشرف بر تالاب است که قله آن 3830 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. تالاب را مرغزاری وسیع در بر گرفته که مساحت آن حدود 700 هکتار برآورد شده است. این مرغزار در ماه‌های اردیبهشت تا مهر که سطح آب رو به کاهش می‌گذارد، از این هم وسیع‌تر می‌شود. مساحت آبى تالاب از ۱۳۶۰ هکتار قبل از احداث سد بر روى آن تا 2300 هکتارى بعد از احداث سد و مساحت منطقه شکار ممنوع ۲۵۰۰ هکتار برآورد شده است.ویژگی منحصر به فرد تالاب چغاخور وجود نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (کپور دندان) در آب‌های آن است. مناسب‌ترین زمان برای دیدن این تالاب فصل بهار و تابستان است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]