آبشار توف سورنگان ( نیاکان )

آبشار توف سورنگان ( نیاکان ) در شمال غربی استان چهارمحال و بختیاری محصور بین کوههای دز اسپید از شمال و کوه پیر سیم از جنوب در شهرستان کوهرنگ قرار گرفته است.

از شهرکرد به دو طریق می‌توان به سمت این آبشار حرکت نمود مسیر اول از شهرکرد به سمت سودجان حرکت می‌کنیم تا به دو راهی میان رودان می‌رسیم آنگاه روستا‌های مهدی آباد ،فانی آباد و محمد آباد را پشت سر می‌گذاریم تا به روستای نیاکان که در 102 کیلو متری مرکز استان است می‌رسیم و یا از مسیر شهرکرد چلگرد به سمت چلگرد حرکت می‌کنیم تا به روستای نیاکان می‌رسیم که مسافت 110 کیلو متر از مرکز استان است. از وسایل نقلیه در کنار قبور روستا پیاده می‌شویم در سمت شمال کوه دزاسپید خود نمایی می‌کند و در دامنه کوه دره نیاکان و رودخانه بلش که از کوه بلش سرچشمه گرفته در حال غریدن و حرکت است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه و آبشار جانان

چشمه و آبشار جانان سرچشمه اصلی رودخانه زاینده رود است که از ارتفاعات زردکوه بختیاری در دره بازفت در شهرستان کوهرنگ از توابع استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه میگیرد. این چشمه یکی از پرآبترین چشمه‌های ایران است و آبشار آن در حدود 60 متر ارتفاع دارد. دره بازفت 5 چشمه پر آب دارد که همه انها را به نامهای چشمه‌های جانان می‌شناسند. این آبشار یکی از زیباترین و باشکوهترین آبشارهای ایران است که بسیار ناشناخته مانده است. صعب العبور بودن منطقه یکی از دلایل اصلی این ناشناختگی است.
چشمة مذکور از دامنه زردکوه بختیاری می‌جوشد و به طرف مشرق سرازیر می‌شود. پس از طی 18 کیلومتر، به چشمه دیگری به نام «چهل چشمه» می‌رسد. همچنین از سمت شمال این منطقه، یعنی ناحیه فریدن، دو چشمة بزرگ دیگر به نام خرِسنگ و کودنگ به جانانه رود ملحق می‌شود. انشعاب دیگری نیز به نام زرین‌رود از طرف جنوب یعنی چهارمحال و بختیاری به این رودخانه اضافه می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

زردکوه

رشته کوههای زردکوه حد فاصل دو رودخانه بزرگ کوهرنگ و بازفت در استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است.بسیاری از قلل آن تیز و کشیده است و بیش از 10 قله بالای 4000 متر در زردکوه وجود دارد که بلند‌ترین قله آن کلونچین(4221 متر ) می‌باشد.
جهت این رشته کوه‌ها از شمال غربی به سمت جنوب شرقی است.
قلل مهم ومرتفع زرد کوه عبارتند از: کلونچی 4221 متر، چگاله 4136 متر ، هفت تنان 4109 متر، درویش کزلی 4078 متر، شاه شهیدان 40۷۶ متر، نازی 4075 متر ، چال تاو 4075 متر ، تیا 4053 متر، شرنگ 4011 متر، دورنگ 4009 متر ، دو زرده 4000 متر ، سیردان 3988 متر، قنبر کش 3970 متر ، پله بلند 3947 متر، چال میشان 3897 متر ، ایلوک 3837 متر و آب سفید 3759 متر .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه کوهرنگ

شهرستان کوهرنگ یکی از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری است. مرکز این شهرستان، شهر چلگرد است.
چشمه کوهرنگ در چهار محال بختیاری قرار دارد و از چلگرد 30 کیلومتر فاصله دارد.
این چشمه با دبی آب بسیار زیاد از دامنه‌های زردکوه سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از پیچ خم‌های فراوان به دریاچه سد کوهرنگ میریزد و از تونل کوهرنگ وارد زاینده رود میشود.
دستیابی به این نقطه- که بیشتر در فصول بهار و تابستان جهت بازدید توصیه می‌شود- براحتی با هر نوع خودرو امکان پذیر می‌باشد.
مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه باعث شده که زیبایی این منطقه بیش از حد شود.
راه دسترسی مناسب، آب آشامیدنی، فضای سبز دسترسی به هتل کوهرنگ از امکانات این منطقه به حساب می‌آید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دشت لاله‌های واژگون

دشت لاله‌های واژگون با ۳۶۰۰ هکتار وسعت دشت لاله‌های واژگون در استان چهار محال وبختیاری در 12 کیلومتری چلگرد و درنزدیکی روستای بنواستکی از توابع شهرستان کوهرنگ واقع شده است و رویشگاه اصلی گونهٔ گیاهی لاله واژگون است. محدوده ای از این دشت بعنوان اثر طبیعی ملی لاله واژگون تحت حفاظت سازمان محیط زیست ایران قرار دارد.
این دشت زیبا در شهرستان کوهرنگ واقع شده و جاذبه‌های گردشگری دیگری مانند
آبشار کوهرنگ، پیست اسکی چلگرد و چشمه آب معدنی دیمه در نزدیکی آن قرار دارند.
تنها مسیر منتهی به آن جاده خاکی روستای فخرآباد است که از آنجا تا منطقه یکساعت پیاده روی است. این منطقه مرطوب و معتدل است. علاوه بر آن گون، دافنه، کوما، لاله و تنگز از دیگر گونه‌های گیاهی و کبک، کبک دری، کل و بز، خرس قهوه ای، زاغ نوک زرد و قرمز از گونه‌های جانوری منطقه اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار یخی چما

شهرستان کوهرنگ یکی از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری است. مرکز این شهرستان، شهر چلگرد است که غار یخی چما در این شهرستان واقع شده است .
شهرستان کوهرنگ به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی فراوان و چشمه‌های جوشان، یک شهرستان توریستی، سیاحتی، عشایری و ورزشی شمرده می‌شود که ماه اردیبهشت یکی از بهترین زمان‌ها جهت سفر به این منطقه می‌باشد.
غاریخی چما در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد در نزدیکی روستای شیخ‌علیخان قرار دارد این غار یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غارهای منطقه به نام غار یخی چما با قندیل‌های فراوان یخی واقع شده است.
چما در حدود 15 کیلومتری شمال غرب روستای شیخ علیخان و بین شهر چلگرد و روستای سراقاسید (حدود 45 کیلومتری شمال غرب چلگرد) در شمال غرب شهرستان کوهرنگ قرار دارد
همچنین چما در جنوب شرق گردنه عسل کشان و در شمال قله قنبر کش (یکی از قله‌های مهم شمال غربی زردکوه) قرار گرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تونل کوهرنگ

تونل کوهرنگ در نزدیک شهر چلگرد شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری برای انتقال آب رود ماربر (آب کوهرنگ) به زاینده‌رود در ایران ساخته شده است .
نخستین تونل کوهرنگ در سال ۱۳۳۲ بهره‌برداری شد. در دهه ۱۳۵۰ تونل دوم و در دهه ۱۳۷۰ سومین تونل کوهرنگ به بهره‌برداری رسید.
آب کوهرنگ یکی از سرچشمه‌های کارون بود. پیوستن آن به زاینده‌رود بخاطر نزدیکی سرچشمه این دورود از گذشته در نظر بوده است. در سال ۹۹۶ هجری قمری شاه طهماسب اول ماموریت پیوستن این دو رود را به میرفضل‌الله شهرستانی حاکم اصفهان سپرد.این کارباید با کندن مسیری در کوه کارکنان انجام میشد ولی بخاطر تحولاتی این کار به سرانجام نرسید.
در دوره شاه عباس اول نیز کوششی شد و آن نیز ناتمام ماند. در مهر ماه ۱۳۲۷ کار احداث تونل کوهرنگ آغاز شد و در مهرماه ۱۳۳۲ به بهره‌برداری رسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پیست اسکی چلگرد

پیست اسکی چلگرد یکی از مکان‌های تفریحی - توریستی شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری است, این پیست در 85 کیلومتری شهرستان شهرکرد قرار دارد و دسترسی به آن از طریق منطقه زاگرس امکان پذیر می‌باشد.محل پیست در نزدیکی شهر چلگرد، مرکز شهرستان کوهرنگ می‌باشد.
این پیست یکی از شناخته شده‌ترین و معروف‌ترین پیست‌های اسکی زاگرس است که در سال 1354 ساخته شده است و در مجاورت تونل اول کوهرنگ و در قسمت شرقی کوه است.
این پیست با 800 متر طول و شیب 20 درصد به تله اسکی ، برف کوب ، دستگاه‌های بالابر در سه محوطه تفکیکی و 2 دستگاه بالابر ویژه آقایان و خانم‌ها و یک دستگاه بالابر آموزشی با طول 200متر مجهز است.
در این استان 14 مربی در این رشته فعالیت می‌کنند, این مربیان در فصول ریزش برف در پیست‌های اسکی بارده و چلگرد به آموزش علاقه‌مندان می‌پردازند.هم اکنون بیش از هزار اسکی باز حرفه ای در چهارمحال و بختیاری فعالیت می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای سرآقاسید

روستای سرآقاسید از روستاهای گردشگری استان چهارمحال و بختیاری در مناطق مرتفع زاگرس میانی در شهرستان کوهرنگ است که ساختاری مشابه روستای ماسوله دارد .
روستای سر آقا سید در فاصله 140 کیلومتری شهرکردو از توابع شهرستان کوهرنگ است که برای دیدن جاذبه‌های متعدد شهرستان کوهرنگ باید از جاده خاکی، پیچ در پیچ، باریک و ناهموار عبور کرد، اگر این گذر در اردیبهشت و خرداد باشد، کوچ عشایری که از مناطق گرمسیر خوزستان به چهارمحال و بختیاری وارد می‌شوند، دیگر جاذبه‌ای است که چشم گردشگران را محسور می‌کند.
در یکی از دور‌ترین نقاط این شهرستان درارتفاعات زاگرس مرکزی، پس از عبور از مسیر پر پیچ و خم کوهستانی روستای پلکانی «سرآقا سید» یا همان «ماسوله زاگرس» بر بر دامنه کوه خودنمایی می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه دیمه

چشمه دیمه در منطقه کوهرنگ از توابع استان چهارمحال و بختیاری و در مجاورت روستایی به همین نام که اهالی آنرا به کیکاووس از قهرمانان شاهنامه نسبت می‌دهند قرار دارد این چشمه سر چشمه‌ی اصلی زاینده رودقبل ازایجاد تونل‌های کوهرنگ و در 12 کیلو متری چلگرد در مجاورت روستای دیمه واقع شده و تا مرکز استان 85 کیلو متر فاصله دارد آب این چشمه از گوارا‌ترین آبهای جهان است و خواص درمانی نیز دارداز جمله جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه .
این مکان به دلیل دارا بودن فضاهای سرسبز و خرم و راه دسترسی آسفالته و سرویس بهداشتی و سکوی نشیمن اطراف خود از دیر باز به عنوان یکی از تجمع گاه‌های ایلات و عشایر بختیاری و گردشگران شناخته شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]