امروز: شنبه، 3 تیر 1396

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

آبشار آتشگاه

آبشار آتشگاه نام آبشاری در شهرستان لردگان از توابع استان چهار محال و بختیاری است که در فاصلهٔ 40 کیلومتری شهر لردگان و 190 کیلومتری شهرکرد و 20 کیلومتری روستای سردشت قرار دارد.
این آبشار زیبا که به آبشار مینیاتوری شهرت دارد یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ایران به شمار می‌رود. آبشار با حرکت مواج خود سکوت منطقه را می‌شکند و بی‌بدیل‌ترین جلوه‌های طبیعی را رقم می‌زند.
این آبشار در دره‌ای به طول سه کیلومتر قرار دارد که مسیر آن از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته‌است و شیب زیاد و پستی و بلندی‌های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد کرده‌است.
رود خرسان نیز که از سرچشمه‌های اصلی رودخانه بزرگ کارون و از ارتفاعات برفگیر دنا و زاگرس مرکزی در جنوب استان اصفهان و شمال کهگیلویه و بویر احمد سرچشمه می‌گیرد، پس از الحاق چندین رود و چشمه دیگر در چهار محال بختیاری وارد استان خوزستان می‌شود.

آبشار کرودی کن - تنگه زندان

شهرستان لردگان از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری است ,این شهرستان در جنوب استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است آبشار کرودی کن و تنگه زندان از مناطق گردشگری این شهرستان محسوب میشوند .
لردگان از سمت شمال به شهرستان‌های بروجن و اردل ، از سمت جنوب به استان کهگلویه و بویراحمد و از سمت شرق به استان اصفهان و از غرب به استان خوزستان منتهی می‌شود.
آبشار کرودی کن از آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری در شهرستان لردگان است و در منطقه حفاظت شده سبزکوه واقع شده است.
تنگ زندان که مجموعه ای زیبا از کوهستان ،‌آبشار ، جریان آب ،گیاهان خودرو و حیات وحش است که با زیبایی‌های روح نواز خود مکان مناسبی برای گردشگران و طبیعت دوستان است.
آبشار 100 متری تنگ زندان سبزکوه با هشت آبشار کوچک در شمال منطقه حفاظت شده سبزکوه قراردارد و در بین بومی‌های منطقه حفاظت شده سبزکوه به آبشار دودی یا 'کرودیکن' معروف است

منطقه حفاظت شده هلن

منطقه حفاظت شده هلن در استان چهارمحال و بختیاری بین سه شهرستان لردگان ،کیار و اردل با وسعتی نزدیک به ۴۰ هزار هکتار که نزدیک 30 هزار هکتار آن پوشیده از جنگل بلوط غرب است قرار گرفته است .
فاصله تقریبی این منطقه تا مرکز استان 110 کیلومتر و نزدیک‌ترین شهر به آن شهر ناغان (جزو شهرستان کیار ) می‌باشد.
نام این منطقه از کوهی در آن محل، به نشان پاسداشت، برگرفته از نام پرستاری آمریکایی است که همسر پزشکی بختیاری بوده و در آنجا به مداوای مردم می‌پرداخته‌است.
منطقه حفاظت شده هلن به دلیل قرار گرفتن در حاشیه جاده اولیه خوزستان و وجود عشایر به عنوان یک نماد هماهنگ حیات با طبیعت، رودخانه دوپلان و ارمند و حاشیه آن با چشم اندازهای بدیع ، آبشار دره عشق، چشمه‌های پرآب همچون آب سفید و آب گلور، در کنار بوم سازگانهای جنگلی و مرتعی و وجود دو اقلیم کوهستانی با زمستانهای نیمه سرد و تابستانهای معتدل و رودخانه برفی که از ریزش برف به صورت بهمن تا داخل رودخانه دوپلان در حوالی روستای برنجگان ایجاد می‌شود مجموعه ای از شرایط جذب گردشگر و استفاده بهینه و مطالعه شده از این پتاسیل را فراهم ساخته است. همچنین تفریحات فیزیکی پرتحرک مانند کوه نوردی، صخره نوردی و…، لذت جویی از مناظر، تماشای حیات وحش از دیگر قابلیت‌های گردشگری این منطقه می‌باشد.

پارک جنگلی پروز

پارک جنگلی پروز در منتهی‌الیه جنوب استان چهارمحال و بختیاری و 50 کیلومتری شهر لردگان قرار دارد, فضای دنج و خلوت، سایه سار درختان بلند و قد کشیده این پارک، چشمه‌های زلال ، شالیزارهای پراکنده و درختان جنگلی اطراف، تصویری زیبایی را به وجود آورده اند
این پارک جنگلی فضای بسیار مناسبی برای استراحت و گردش خانواده‌ها و اردوگاه‌های دانش آموزی و دانشجویی است.
جنگلهای زاگرسی منطقه در دامنه کوههای مشرف بر دره نیز بسیار قابل توجه است.بیشتر این جنگل از نوع بلوط است.فرم کوهها حیرت انگیز است و اشکفت‌های فراوانی در آنها میتوان یافت.
طول جنگل پروز در امتداد رودخانه حدود 8 کیلومتر است و در اطراف آن چند روستا هم وجود دارند که شاخص‌ترین آنها هم روستای پروز است.
در نزدیکی روستا محیطی برای خانواده‌ها و پیک نیک احداث شده است که سرویس بهداشتی و سکو دارد.حوضچه‌های پرورش ماهی در طول منطقه بسیار زیاد هستند.

چشمه برم

چشمه برم در مرکز شهر لردگان قرار دارد و با شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری 150 کیلومتر فاصله دارد.
جوشش چشمه‌های برم در مرکز شهر لردگان گردشگاهی با همین نام را به وجود آورده است . این چشمه پر آب یکی از سرشاخه‌های کارون به حساب آمده و چشم انداز زیبایی را برای شهر لردگان بوجود آورده است
این چشمه با دریاچه ای دایره ای شکل و زیبا از جمله چشمه‌های آهکی و گسلی است که به دلیل قرار گرفتن در این شهر گرمسیری آب و هوایی مرطوبی را به وجود آورده است.
متوسط آبدهی این چشمه دو هزار و چهارصد لیتردرثانیه است, با وجود کاهش حجم آب سفره‌های زیر زمینی آبدهی این چشمه هزار و 670 لیتر در ثانیه است و هفت نهر در جهت‌های متفاوت از آن منشعب می‌شود, بیش از دو هزارهکتارازشالیزارها و زمینهای کشاورزی پایین دست از این چشمه سیراب می‌شوند.

قلعه صمصام السلطنه شلمزار

قلعه تاریخی صمصام السلطنه شلمزار درسال 1307 به دستور نجفقلی خان ملقب به 'صمصام السلطنه' صدر اعظم ایران در دوره مشروطه در شهرستان کیار از توابع استان چهار محال و بختیاری ساخته شد این بنا دارای ایوان و پیشخوان ستون دار سنگی است.
گفته می‌شود این قلعه به مدت 2ساعت به عنوان مرکز فرماندهی کشور بوده است.
معماری این قلعه مستطیل شکل بوده و در 2 طبقه ساخته شده است.
طبقه نخست قلعه صمصام السلطنه بختیاری دارای چندین اتاق به صورت طاق و چشمه و با خشت خام ساخته شده است و محکم و استوار باقی مانده است.
جلو این اتاق را ایوانی با ستون‌های سنگی در بر گرفته است که به شیوه زیبایی ترئین شده است.
طبقه دوم این بنا خراب شده و آثار زیادی از آن باقی نمانده است.

روستای سورک

روستای سورک در محدوده شهرستان کیار و نزدیک شهرکرد (25 کیلومتری) در استان چهار محال و بختیاری واقع شده است .
وجود آرامگاه شریف امامزاده عبدلله که از نوادگان حضرت ابوالفضل عباس(ع) علمدار کربلا و قلعه فریدون خان بختیاری در منطقه علل شهرت این روستا می‌باشد.
روستای سورک ازجنوب به کوه کره احمد و امامزاده شاهزاده عبدلله و از شمال به کوه برآفتاب و از شرق به روستای دهنو(از توابع شهرستان بروجن) و از طرف غرب به روستای ایرانچه( از توابع شهرستان شهرکرد) متصل میباشد.
مردمان غیور روستا شهدای عزیزی را در دفاع از کشورمان ایران تقدیم نموده اند.
آرامگاه این شهیدان والامقام در جوار مرقد حضرت امامزاده عبدالله که در فاصله سه کیلومتری جنوب غرب روستا مدفون است واقع شده است.
جاذبه‌های گردشگری
قلعه‌ی سورک که این بنای شامل ساختمان اصلی با دو طبقه زیرزمین و همکف، ابنیه جانبی شمال وجنوب آن، ورودی هشتی شکل و حمام کوچک است و مصالح آن از خشت و نمای آن از آجر است.

قلعه سردار جنگ سورک

نصیرخان ملقب به سردار جنگ حدود 90 سال پیش قلعه سردار جنگ سورک را بنا نهاد که در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد مرکز استان چهار محال و بختیاری و در روستای سورک از توابع بخش کیار قرار دارد.
این قلعه منحصر به فرد با سبک معماری جالب و زیبا بنا شده است.
معماری قلعه به شکلیست که ظرافت، سادگی و بی پیرایگی به کار رفته در تزئینات قلعه چشم هر ببینده ای را خیره میکند.
قلعه شامل ساختمان اصلی با دو طبقه زیرزمین و همکف، ابنیه جانبی شمال وجنوب آن، ورودی هشتی شکل و حمام کوچک است و مصالح آن از خشت و نمای آن از آجر است.

منطقه دوپلان

منطقه دوپلان در بخش ناغان شهرستان کیار از توابع استان چهارمحال و بختیاری است.
روستای دوپلان در ۳۵ کیلومتری شهر اردل مرکز شهرستان اردل و نیز در ۱۳۰ کیلومتر شهرکرد مرکز استان چهرمحال و بختیاری قرار دارد.
اهمیت این روستا به دلیل قرار گرفتن در کنار پل اصلی جاده شهرکرد به ایذه و خوزستان بر روی جریان‌های اولیه رودخانه کارون است. وجه تسمیه این روستا به خاطر وجود دو پل برروی این رودخانه می‌باشد.
این منطقه مناظر طبیعی زیبایی همچون صخره‌های عمودی رو به سوی رودخانه و شکاف‌ها و دره‌های عمیق و بسیار زیبای حاشیه رودخانه که با درختان بلوط و سرو وحشی مزین شده‌است، دارد.
چشمه‌های جانبی رودخانه از جاذبه‌های این روستا و روستاهای مجاور مانند گل سفید ، رحیم آباد، فیروز آباد و اسلام آباد است.
این روستا تا دریاچه تازه ایجاد شدهٔ کارون بر روی سد کارون ۳ حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

روستای ده چشمه

روستای ده چشمه روستایی سرسبز و جنگلی در شهرستان فارسان از توابع استان چهارمحال و بختیاری که به دلیل طبیعت زیبا و بکر و وجود کتیبه‌های ارزشمند تاریخی، در فهرست آثار تاریخی ایران قرار گرفته است.
این روستا از غرب و جنوب به کوه لاخرسان محدود می‌شود.
ارتفاع روستای ده‌چشمه از سطح دریا 2000 متر است و اقلیمی معتدل و خشک دارد. آب و هوای این روستا، در بهار و تابستان ملایم و مطبوع و در زمستان سرد است. خشکه رود در شرق روستا جریان دارد.
روستای ده‌چشمه از روستاهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است و قدمت طولانی دارد.
از مهم‌ترین آثار تاریخی این روستا می‌توان به کتیبه سنگی و تاریخی میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:
1- پیر غار
2-سنگ قبله