حمام اعظم

حمام اعظم در شهر کبودرآهنگ یکی از بناهای تاریخی و فرهنگی استان همدان به شمار می‌آید که در مرکز شهر کبودراهنگ واقع شده است.این اثر مربوط به اواخر دوره قاجار است که در خیابان دستغیب، کوچه حمام قرار دارد.
این بنا در اواخر دوره قاجاریه به وسیله برخی از خیران این شهر ساخته شد که مساحت آن حدود چهارصد متر مربع می‌باشد و دو قسمت اصلی حمام سرد و حمام گرمرا شامل می‌شود. حمام اعظم با استفاده از سنگ و آجر و ملات ساروج ساخته شده و طی سال‌های گذشته به دلیل اضافه کردن برخی الحاقات، دچار شکست شده بودکه با موافقت هیئت امنای شهر پس از سال‌ها انتظار در سال هزار و سیصد و هشتاد و نه وسیله اداره‌کل میراث فرهنگی استان همدان باز سازی شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار سراب

روستای سراب در استان همدان و در فاصله 6 کیلومتری از غار علیصدر در شهرستان کبودر آهنگ قرار دارد و دارای غاری به نام غار سراب میباشد. منطقه ای که غار‌های علیصدر و سراب را در خود جای داده است از نظر زمین شناسی و فرایند غارزایی استعدادی شگرف داشته و وجود این دو غار تآییدی بر این موضوع است.
برای رفتن به غار سراب از همدان در جاده بیجار وارد شده و در تقاطع گل تپه به سمت مسیر علیصدر حرکت کنید. مسافت همدان تا علی صدر 65 کیلومتر است. بعد از گذشتن از سه راهی کبودرآهنگ، وارد جاده غار علی صدر در سمت راست شده, روستای سراب کمی جلوتر و در فاصله 6 کیلومتری از علی صدر قرار دارد. بلا فاصله پس از روستا وارد جاده شنی در سمت راست شده و پس از طی مسافت حدود یک کیلومتر دهانه غار سراب در سمت راست جاده دیده میشود . تپه ای با بخش‌های صخره ای در این قسمت جلب توجه می‌کند که دهانه غار نیز در میان همین صخره‌ها قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای آلان سفلی

روستای آلان سفلی در بخش گل تپه شهرستان کبودرآهنگ واقع درشمال غربی استان همدان در مسیر گل تپه به بیجار و در نزدیکی غار علی صدر قرار دارد .
شغل اکثر مردم کشاورزی و دامداری می‌باشد.محصولات باغی و کشاورزی این روستا بیشتر انگور و زرد آلو وگندم و جو می‌باشد.
رود شور همدان که به سفید رود و در نهایت به دریای خزرمی ریزد از این روستا عبور می‌کند.
روستای آلان سفلی،وصله و سراب که همه‌ی آنها در فاصله 5 تا 7 کیلومتری با مرکز این شهر قرار دارند روستاهای گردشگری استان همدان معرفی شده اند که از طبیعت بکر و قدمت تاریخی زیادی برخوردارند.
این روستاها شاخص‌های معماری و طبیعی منحصر به فردی دارند,بافتی یکپارچه خشتی همگن و خانه‌های سنتی و پوشش کاهگلی دورنگ سرخ و سفید و قلعه‌های اربابی و همچنین با سازه‌های تاریخی جاذبه‌های منحصر به فرد در معماری هستند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک لاله کبودرآهنگ

پارک لاله کبودرآهنگ پارکی در بلوار بعثت شهرستان کبودرآهنگ از توابع استان همدان میباشد.این پارک در انتهای بلوار نیروی هوایی کبودرآهنگ، در مجاورت سالن ورزشی علی بن ابیطالب قرار دارد.
پارک لاله پارک بزرگی است که یک دریاچه بسیار زیبا دارد,فضای سبز زیبای پارک و همچنین حوض بزرگ دایره ای باصفای این پارک، چشم انداز زیبایی به این پارک بخشیده است که فضایی مناسبی برای تفریح و گردش میباشد.
سنگ چشم پشت سرخ پرنده ای خوش آوازی است که در پارک لاله کبودراهنگ زیست میکندپرنده ای است خوش قامت ازخانواده سنگ چشم که منقاری محکم و قلاب مانند دارد.
پاهایش قوی و چنگالهایش تیز است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب شیرین‌سو

تالاب شیرین‌سو در استان همدان و در شمال غربی و در فاصله 40 کیلومتری شهرکبودرآهنگ قرار دارد.
دسترسی به این تالاب از طریق راه آسفالته کبودراهنگ به شیرین سو - قیدار میسر می‌باشد.
وسعت محدوده این تالاب در حدود ۳۰۰ و وسعت دریاچه آن ۴۴ هکتار است.
این تالاب منابع آبی متعدد از جمله چشمه‌های همیشه جوشان و رودخانه‌های فصلی هم جوار دارد که به خاطر این حوزه‌های آبریز دائمی و میزان آبدهی بالای آنها و شیب مناسب و رطوبت نسبی براساس مطالعات تخصصی و علمی به لحاظ شاخص‌های اقلیم گردشگری بویژه در فصل‌های بهار وتابستان دارای شرایط ایده ال و رتبه عالی است .
رودخانه فصلی شیرین سو از جریانهای فصلی می‌باشد که در خروجی حوزه به دشت کبودراهنگ تخلیه می‌گردد و از طرف دیگر رودخانه فصلی حسین آباد پس از عبور از روستاهای حسین آباد و باباخنجر به همان دشت تخلیه می‌شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل کوریجان

پل کوریجان با 5 دهنه و 4 دهلیز کوچک و بزرگ مزین به قوسهای جناغی در نزدیکی روستای کوریجان از توابع شهرستان کبودر آهنگ و در فاصله 16 کیلومتری جاده همدان به تهران قرار دارد.
این پل تماما آجری بوده و نوع قوسها جناقی بوده و از بافت آجری ساده ای برخوردار است. در ساخت پل از معماری و مهارت خوبی استفاده شده است.
این پل برروی رودخانه قره چای ساخته شده است و اهمیت عبور و مرور در دوران صفویه باعث شده است که در این منطقه پل احداث کنند و این پل از چنان استحکامی برخوردار است که پس از گذشت صدها سال هنوز استحکام خود را از دست نداده است.
در این پل پایه‌ها به شکل سنگ چین نک تیز ساخته شده است که برخلاف جریان آب پیش آمدگی‌های مثلثی شکل را شکسته و آب را به دو طرف هدایت می‌کند و از رسوبات ماسه ای آن جلوگیری می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه سنگی باشقورتاران

قلعه سنگی باشقورتاران در استان همدان در فاصله 1.5 کیلومتری ضلع جنوبی روستای باشقورتاران در بخش شیرین‌سو از توابع شهرستان کبودرآهنگ است . این قلعه بر فراز کوهی قرار گرفته است که پس از طی مسیری مالرو و در بخش‌هایی با شیب تندی که دارد امکان دسترسی به قلعه را دشوار کرده است.
این محوطه تاریخی در دوره میانی اسلامی از مهمترین استقرارهای فرهنگی منطقه به شمار می‌آمد که بر اساس داده‌های باستان‌شناسان به عنوان حلقه ارتباطی با حوزه‌های فرهنگی دشت همدان و زنجان محسوب می‌گردید.
از فراز این قلعه می‌توان گسترده وسیعی از دره‌ها، دشت‌ها و ارتفاعات پیرامونی منطقه را زیر پوشش دیده‌بانی قرار داد.
نحوه برپایی و شکل‌گیری آن در ارتفاع، بیانگر اهمیت سوق‌الجیشی و استراتژیک آن در تبادلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی منطقه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار علیصدر

آدرس : استان همدان - کبودرآهنگ - بخش گل تپه - روستای علیصدر (65 کیلومتری شمال غربی همدان)
غار علیصدر غار شگفت انگیزی است که طولانی‌ترین غار آبی دنیا لقب گرفته است. این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی‌صدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان و در یکی از مرتفع‌ترین مناطق استان در دامنه رشته کوه زاگرس واقع شده است. ارتفاع دهانه غار از سطح دریا 2180 متر است. محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. در نزدیکی غار، روستایی به نام علیصدر وجود دارد؛ به همین خاطر اسم روستا را روی غار گذاشته اند. بر اساس نظر کارشناسان مطرح زمین شناسی دنیا یکی از بی‌نظیرترین و بزرگ‌ترین غارهای آبی جهان است که شکل‌گیری آن به دوره ژوراسیک (دوره دوم زمین‌شناسی 190- 136میلیون سال پیش ) برمی‌گردد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]