منطقه حفاظت شده لشگردر

منطقه حفاظت شده لشگردر واقع در شهرستان ملایر از توابع استان همدان با سیمای کوهستانی در ارتفاع متوسط از سطح دریا در نقاط کم ارتفاع 1750 متر و در نقاط مرتفع 2928 متر قرار دارد. طی دوره آماری بیست ساله میانگین بارندگی سالیانه منطقه برابر 8/288 میلی متر و میانگین سالانه دمای منطقه برابر 40/13 درجه سانتی گراد می‌باشد.تیپ اقلیمی منطقه به روش دومارتن نیمهه خشک و طبق روش آمبرژه خشک سرد تعیین شده است.
جهت وزش باد از جنوب به سمت شمال جریان دارد. این منطقه دارای 11 چشمه دائمی به نام‌های قمشلی ، کله بید ، دره غار ، سی یک ،گیچک ، اوضامن، سلطان آباد ، اوزون دره ، چشمه نثار ، چشمه نقلی ، پیر مهدی می‌باشد.
منطقه حفاظت شده لشگردر با مساحت ۱۵۵۴۲متر در شرق و جنوب شرقی ملایر قرار دارد این منطقه به سبب ویژگیهای طبیعی دارای تنوع گیاهی و جانوری مناسبی بوده و از اکوسیستمهای پویا و کمتر دست خورده استان همدان محسوب می‌شود بلندترین ارتفاع منطقه 2758 متر از سطح دریا ارتفاع دارد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده گلپرآباد

منطقه حفاظت شده گلپرآباد واقع در شهرستان ملایر از توابع استان همدان شامل تپه ماهورها و قسمتهایی از آن صخره ای ودر پایین دست مناطق دشتی وجود دارد و در کل دارای سیمای کوهستانی است. زمستان این منطقه سرد ونزولات جوی اغلب بصورت برف می‌باشد.
دراین منطقه تعداد 6 چشمه شناسایی شده که پراکنش مناسبی دارند .ازاین رو در تامین آب وحوش بسیار مهم وحیاتی می‌باشند.در پیرامون منطقه سه روستای ده میانه، گرجائی و گلپرآباد قرار دارند. این منطقه دارای بسیاری از قابلیتهای منطقه لشگردر می‌باشد و جزء پیش کوه‌های زاگرس غربی به شمار می‏آید و از شمال و جنوب با ارتفاعات متعددی محدود شده‏ است و تحت تاثیر جریانات عمومی هوا در این بخش از زاگرس می‌باشد و به رغم کم بودن میزان نزولات جوی (حدود 300 میلیمتر میانگین سالانه) و محدودیت منابع آبی و استقرار در اکوسیستم‏ سرد وخشک، از تنوع حیاتی به ویژه پوشش گیاهی بسیار غنی برخوردار است. از این رو رشد و تکثیر حیات وحش آن در خور توجه است. براین اساس در سال 1385 بعنوان منطقه شکار ممنوع معرفی و سپس بدلیل داشتن شرایط مساعد زیستی و تنوع گونه ای مناسب در سال 1386 بعنوان منطقه حفاظت شده ارتقاء سطح یافته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای مانیزان

روستای مانیزان از توابع بخش مرکزی شهرستان ملایر از توابع استان همدان می‌باشد که در فاصله بیست و سه کیلومتری جنوب شرقی ملایر قرار دارد.مانیزان از شمال به کوه تپه سیاه، از شمال شرقی به کوه سفید و از شرق و جنوب شرقی به کوه قراول خانه منتهی می‌شود. مانیزان از هزار و نهصد و پنجاه متر از سطح دریا مرتفع‌تر است و آب و هوای معتدل و نیمه خشکی دارد و رودخانهه مانیزان از جنوب روستا می‏ گذرد.
مانیزان دارای بافت مسکونی متمرکز و یکپارچه می‌باشد . بافت قدیم و نوساز روستا عمدتادارای حیاط مرکزی و به صورت دوطبقه است .
در معماری سنتی به دلیل مبارزه با سوز و سرما کوچه‌ها را باریک و کم عرض طراحی کردند . این روستا بر روی شیب نسبتاً تندی قرار گرفته است و خانه‏‌های پلکانی با معماری سنگی و همگن دارد. مصالح عمده بکار رفته در خانه‏‌های قدیمی شامل سنگ، گچ، کاهگل و چوب می‌باشد اما در خانه‏‌های جدید از مصالح آهن، سیمان، سنگ، گچ و آجر استفاده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بام ملایر

بام ملایر بعنوان بزرگترین طرح تفریحی و توریستی استان همدان و غرب کشور در کنار باغ تاریخی سیفیه و مقبره سیف الدوله شهر ملایر قرار گرفته است ,این پروژه بزرگ در 460 هکتار به طول 5/12 کیلومتر و عرض متوسط 80 متر مربع بعنوان کمربند سبز ملایر و دهکده توریستی استان همدان در حال ساخت می‌باشد.
جدول کشی،آسفالت و سنگ فرش مسیر جاده سلامت ,ساخت و نصب یادمان شهدا ,ساخت آلاچیق و نصب تجهیزات ورزشی در مسیر جاده سلامت,ساخت و نصب مجسمه هایی از ایران باستان در مسیر ورودی بام ملایر,احداث سرویس بهداشتی، رستوران ,ساخت آبشار مصنوعی در دامنه گرم کوه ,دیواره سنگ نوردی و صخره نوردی بخش هایی از بام ملایر هستند که تاکنون به بهره برداری رسیده و در حال اتمام می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه گرمه ، کوه سرده

کوههای اطراف شهرستان ملایر از توابع استان همدان در ادامه کوههای زاگرس قرار دارند , دو کوه که به نامهای کوه گرمه و کوه سرده معروف هستند در این منطقه قرار گرفته اند که بسیار دیدنی میباشند.
کوه گرمه در ارتفاع ۲۲۰۶ متری از سطح دریا قرار دارد و آثاری از زمستان در آن دیده نمی‌شود، این کوه در بیشتر روزهای سال دارای تابش مستقیم خورشید بوده و برف‌های پوشاننده این ضلع کوه حتی در زمستان‌ها نیز دوام چندانی ندارند از این رو مردم ملایر نام این کوه را کوه گرمه گذاشته اند.
کوه سرده به ارتفاع دو هزار و ۷۷۷ متری از سطح دریا قرار دارد،این کوه پوشیده از برف و مه است و این یکی از شگفتیهای تاریخ طبیعت است,چون این کوه پشت به آفتاب قرار دارد و ارتفاع بیشتری نسبت به کوه گرمه دارد بنابراین در بین اهالی شهرستان به کوه سرده معروف است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بازار بزرگ ملایر

بازار بزرگ ملایر از بازار‌های سنتی و سر پوشیده در استان همدان است و قدمتش به دوره قاجاریه برمی گردد.این بازار در گذشته مرکز تجاری شهر ملایر بوده و عملکرد خود را تا عصر حاضر حفظ نموده است.
شالوده اصلی این بازار در اواخر دوره قاجاره یعنی سال 1224 هجری در زمان شیخ الملوک؛ شیخ محمدعلى میرزا دولتشاه فرزند فتحعلى‌شاه، بانى شهر ملایر می‌رسد و پس از آن افراد با نفوذ و متموّل دیگر راسته‌ها و سراهای دیگری به این راسته اصلی افزودند. این بازار شامل یک بازار اصلى، دو بازار فرعى، تعدادى سرا و منزل مسکونى در اطراف است.
قسمت‌های مختلف مجموعه بازار عبارتند از : راسته شیخ الملوک ـ بازار خان ـ بازار مهرعلیخان ـ بازار کفاش‌ها ـ بازار سوخته ـ سرای میر فتاح ـ سرای خان ـ چهارسو بزرگ و چهارسوی کوچک بازار و زور خانه بابک که در گذشته تیمچه بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تپه گونسپان ( پاتپه )

تپه گونسپان یا پاتپه در استان همدان ، از بلندترین تپه‌های باستانی ایران با ارتفاع 28 متر است که در 3 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ملایر بر سر راه فرعی ملایر - بروجرد واقع است,این تپه بیش از 6 هزار سال قدمت دارد.
محوطه باستانی پاتپه مساحتی به طول 138 و عرض 95 متر دارد,طی 5 فصل کاوش باستان‌شناسی، آثار مهمی از دوره قاجار تا اشکانی و عصر آهن 3 در این محوطه باستانی کشف شده است.
این تپه باستانی لایه‌های متعددی از جمله دوران مفرغ، بنایی از دوره ماد با معماری خشتی، بنایی متعلق به دوره اشکانی با معماری سنگی و چینه‌ای، دوران تاریخی، قلعه‌ای متعلق به دوره زندیه و همچنین بنایی متعلق به دوره قاجار از خشت و چینه دارد.
آخرین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی در این تپه باستانی منجر به نمایان شدن نخستین رج از خشت‌های یک بنای دوره ماد شده است.باستان‌شناسان در زیر لایه‌های اشکانی موفق به شناسایی بافت معماری منسجم خشتی شدند که در تمام تپه گسترده است و به عصر آهن 3 تعلق دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آتشکده نوشیجان

آتشکده نوشیجان در استان همدان نام آتشکده و قلعه‌ای باستانی است که در ۱۵ کیلومتری غرب شهر ملایر در منطقه‌ی شورکات در کنار رودخانهٔ حرم‌آباد واقع شده است.این منطقه دارای چشم اندازی زیبا است که احتمالا درهزاره اول ق .م بعلت سرسبزی وطراوات خاصی که این جلگه داشته موردتوجه اقوام ماد قرارگرفته است.

اصطلاح شورکات یعنی محل ایزد سوریاشو انوشیجان معلوم می‌کند که اینجا مرکز پرستش ایزد خورشید بوده است.

با توجه به کاوش‌های باستان‌شناسان دراین تپه باستانی سه طبقه شناسایی شده است,طبقه اول را به مادها، طبقه دوم را به هخامنشیان و طبقه سوم را به ساسانیان نسبت می‌دهند.

بنای قدیمی جبهه غربی تپه که نخستین آتشگاه است، بقایای یک آتشدان درجبهه جنوبی نشانگر مراسم نیایش آتش می‌باشد. اتاق معبد بصورت شمالی-جنوبی ساخته شده‌است و در بدنه مخروطی شکل آن سه طاقچه بطور نامحسوس مشاهده می‌شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه لطفعلیان

خانه تاریخی لطفعلیان در استان همدان بخشی از یک مجموعه سکونتگاهی متعلق به مصدق الممالک از وابستگان فتحعلی شاه قاجار می‌باشد که در خیابان شهید مصطفی خمینی شهرملایر قرار دارد و اکنون بازسازی شده و بعنوان موزه ملایر مورد استفاده قرار گرفته است.
سازنده و مالک اولیه خانه مرحوم محسن مصدقی معروف به مصدق الممالک بوده که در عصر فتحعلیشاه قاجار واسطه رابطه خویشاوندی که به دربار داشته با بهره‌گیری از معماران زبده آن دوره اقدام به ساخت این مجموعه نموده است.
این خانه در ۲ طبقه و از ۳ بخش اندرونی، حسینیه و اصطبل تشکیل شده که در حال حاضر بخش حسینیه آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.نمای بیرونی خانه با کاهگل پوشیده شده است و بدون پنجره و تزئینات بیرونی است، این معماری خاص در دوره قاجار به دلیل حفظ حریم خانواده و همچنین تهدید اشرار بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تپه گوراب

تپه باستانی گوراب ( دژ گوراب ) یا قلعه بلنده در استان همدان و در روستای گوراب در 7 کیلومتری جنوب شهر ملایر واقع شده است.
قدمت این تپه طبق بررسی‌های باستان شناسی از دوره ایلخانی تا هزاره چهارم قبل از میلاد ذکر شده است.
در برنامه پژوهشی لایه نگاری تپه در سال 1385 که با انجام آزمایشات کربن 14 بر روی مواد آلی موجود انجام گرفت مشخص شد قدمت اولین لایه مربوط به هزاره پنج قبل از میلاد است,دومین لایه مربوط به هزاره 6 و 7 میلادی می‌باشد.سومین لایه به عصر برنز می‌رسد,پس از آن دوره تاریخی هخامنشی، اشکانی و ساسانی و از آن پس آثار دوره اسلامی را می‌توان یافت که از اوائل اسلام دوره سلجوقی و ایلخانی را شامل می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]