پل تاریخی جهان آباد

پل تاریخی جهان آباد در استان همدان و در 6 کیلومتری شهر فامنین در روستای جهان آباد واقع شده است .
مسیر جاده قدیم همدان – تهران و کربلای معلا بوده است و قدمت آن را مربوط به دوره صفوی می‌دانند.
پل جهان آباد از 5 دهنه با قوسهای جناقی تشکیل شده است و عمده مصالح آن لاشه سنگ،آجر و ملات ساروج است. طاقهای جناقی آن یک متر عرض داشته که مقدار استقامت پل را افزایش می‌دهد.
نوع آجرکاری به شیوه نر در وسط چشمه‌ها خود نمایی می‌کند و فاقد هر آرایشی است. پایه‌های این پل جهت استحکام این پل ساخته شده است که در زمان طغیان رودخانه مورد استفاه قرار می‌گیرد و وظیفه عبور آب و موج شکنی را بر عهده داشته و فشار آب را کم می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برج گلشن و مسجد باستانی روستای خوش آباد

برج گلشن و مسجد باستانی روستای خوش آباد در روستای خوش آباد واقع در 19 کیلومتری شهر فامنین از توابع استان همدان قرار دارد.
این برج در اواخر دوره قاجار منصوب به برادران گلشن است که در 4 طبقه ساخته شده است .
طبقه زیرین برج گلشن به عنوان زندان و طبقه بالا به عنوان برج نگهبانی و تامین امنیت روستا و طبقه‌های مابین جهت سکونت مورد استفاده قرار می‌گرفته است .
البته روستای تاریخی خوش آباد دارای یک مسجد باستانی است که در حال حاضر نیز مورد استفاده اهالی قرار می‌گیرد. این بنا در تابستان 1389 توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت گردیده است .
همچنین قدمت این بنا به دوره قاجاریه بر می‌گردد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آتشکده قره تپه

آتشکده قره تپه در جنوب شهر فامنین از توابع استان همدان که قدمت آن به پیش از تاریخ بر میگردد در حقیقت یکی از قدیمی‌ترین استقرار‌های بشری است.
این آتشکده که در 3 کیلومتری شهر فامنین واقع شده است بسیار زیبا و وسیع است قره به لسان ترکی به معنی سیاه است این تپه بصورت مطبق می‌باشد هر طبقه مربوط به سوزاندن و محل عبادت گروهی از اهالی در عهد ساسانیان بوده است. قدمت این تپه تاریخی به ساسانی ختم شده است.
قدمت این تپه تاریخی به ساسانی ختم شده و در فهرست آثار ملی به شماره ثبت 9879 در تاریخ 11/6/1382 به ثبت رسیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار قلعه جوق

غار قلعه‌جوق در استان همدان از آثار دوره پیش از اسلام می‌باشد که در منتهی الیه شرق شهرستان فامنین واقع شده است .
فامنین در ۱۳۵ کیلومتری جادهٔ ساوه به همدان و در ۶۵ کیلومتری همدان قرار دارد.این غار در دوره ماد و به احتمالی دوره هخامنشی حفر شده و مهندسی غار بسیار عجیب و پیشرفته است به طوری که فضا و حجم اتاق‌ها با هم کاملا قرینه است و این هنر حجاران ایرانی پیش از اسلام را نشان می‌دهد.
این غار فراموش شده در روستای قلعه جوق واقع شده است، روستا قلعه جوق با طبیعت سرسبز و کوههای زیبا دارای جاذبه گردشگری است، بافت قدیمی و تاریخی روستا همچنین برج و زاغه‌های قدیمی آن باعث جذب گردشگران شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]