امروز: چهارشنبه، 29 خرداد 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

02/2 1396

کلیسای گریگوری استپانوس مقدس یکی از بناهای تاریخی استان همدان می‌باشد که قدمت آن به سیصد و سی و پنج سال پیش باز می‌گردد. این کلیسا در شهر همدان و در محوطه تاریخی تپه باستانی هگمتانه واقع شده است. کلیسای ارامنه گریگوری در سال هزار و ششصد و هفتاد و شش میلادی در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی توسط جمعی از ارامنه اصفهان و نیز مهاجران و تجار ارمنی روسیه که در شهر همدان ساکن شدند، ساخته شده‌است که در قسمت شرقی تپه هگمتانه واقع شده است .
بر طبق کتیبه سنگی نصب شده در سردر این کلیسا ، این بنای تاریخی که به مروز زمان دچار آسیب‌های جدی شده بود در سال هزار و نهصد و سی و یک میلادی ظرف مدت پنج سال با کمک‌های مالی هیات امنای کلیسا، شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و کمک‌های مالی مردم در قالب کلیسایی به مراتب بزرگ‌تر و باشکوه‌تر در محل کلیسای اولیه ساخته شد.
داخل کلیسا چهار ستون مدور وجود دارد که با قوس‌های جناغی به یکدیگر متصل شده‌اند.اطراف محراب کلیسا توسط گچ پوشیده شده بود که در حال حاضر از آن لایه برداری شده‌است. نمای داخلی این کلیسا آجری بوده و در نمای بیرونی خشت نیز به کار رفته شده است و دارای طاق‌نماهایی با قوس هلالی برای زیبا سازی می‌باشذ. برج ناقوس این کلیسا به شکل مدور با بهره‌گیری از سبک گنبدهای رک ساخته شده است.
کلیسای ارامنه گریگوری به عنوان یکی از نمونه‌های شاخص از گذشته تاریخی و مذهبی شهر همدان محسوب می‌شود ...مشاهده کامل متن و جزو آثار تاریخی منحصر به فرد اقلیت‌های مذهبی در استان همدانبه شمار می‌آید . این بنا بیانگرحضور متمادی اقلیت‌های مذهبی در همدان و تعامل و همزیستی آنها با شهروندان همدانی است.
مجموعه کلیساهای محوطه باستانی هگمتانه با وسعت تقریبی سه هزار مترمربع شامل ساختمان‌های کلیسای ارامنه پروتستان (آنجلی)، کلیسای ارامنه ارتدوکس (گریگوری)، مدرسه ارامنه، خانه کشیش (خانه گریگوری) و گورستان ارامنه می‌باشد. هر ساله تعداد بسیار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از این مجموعه تاریخی به محوطه مراجعه می‌کنند.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود