منطقه حفاظت شده شراء

منطقه حفاظت شده شراء در استان همدان با سیمای کوهستانی وتپه ماهوری و با وسعتی بالغ بر 10700 هکتار درفاصله حدود 45 کیلومتری شرق شهر همدان واقع گردیده است. این منطقه به لحاظ طبیعت بکر ،پوشش گیاهی مناسب و سیمای طبیعی آن از ایستگاههای اصلی قوچ و میش ارمنی استان همدان محسوب می­گردد.
لذا در سال 1378 به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام ودر سال 1389 به منطقه حفاظت شده ارتقاء سطح یافت. بخش کوهستانی منطقه از دو قله اصلی ومجزا از یکدیگر به نام‌های قافلانته وقزل تشکیل شده است. قله قافلانته با ارتفاع تقریبی 2559 متر از سطح دریا بلندترین بخش این منطقه را تشکیل می‌دهد.
راههای دسترسی منطقه حفاظت شده شراء در مجموع شامل جاده­های اصلی آسفالت و نیز راههای فرعی شوسه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کلیسای گریگوری

کلیسای گریگوری استپانوس مقدس یکی از بناهای تاریخی استان همدان می‌باشد که قدمت آن به سیصد و سی و پنج سال پیش باز می‌گردد. این کلیسا در شهر همدان و در محوطه تاریخی تپه باستانی هگمتانه واقع شده است. کلیسای ارامنه گریگوری در سال هزار و ششصد و هفتاد و شش میلادی در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی توسط جمعی از ارامنه اصفهان و نیز مهاجران و تجارر ارمنی روسیه که در شهر همدان ساکن شدند، ساخته شده‌است که در قسمت شرقی تپه هگمتانه واقع شده است .
بر طبق کتیبه سنگی نصب شده در سردر این کلیسا ، این بنای تاریخی که به مروز زمان دچار آسیب‌های جدی شده بود در سال هزار و نهصد و سی و یک میلادی ظرف مدت پنج سال با کمک‌های مالی هیات امنای کلیسا، شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و کمک‌های مالی مردم در قالب کلیسایی به مراتب بزرگ‌تر و باشکوه‌تر در محل کلیسای اولیه ساخته شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع همدان

مسجد جامع همدان در نزدیکی میدان امام که میدان مرکزی شهر همدان مرکز استان همدان می‌باشد و در قسمت باختری خیابان اکباتان، درمحدوده‌ی راسته بازارهای شهر واقع شده است . این مسجد از بناهای متعلق به دوره قاجاریه است و تاریخ شروع ساخت آن در قطار بندی جلوی ایوان بزرگ، سال هزار و دویست و پنجاه و سه ثبت شده است. این مسجد سه درب ورودی دارد که ورودی نوساز سمت خیابان اکباتان، ورودی قدیمی با دالان طاق‌دار در ضلع خاوری صحن، ورودی قدیمی با دالان هشتی مقرنس کاری شده در ضلع باختری صحن قرار دارند که هر سه از زیبایی چشم‌نوازی برخوردارند.
در کتیبه ایوان جنوبی به تاریخ هزار و دویست و پنجاه و سه قمری است و بر سنگابِ دهلیز غربی، تاریخ هزار و دویست و پنجاه و یک قمری حک شده‌است. در کتیبه‌های موجود، به بانی مسجد اشاره نشده و فقط در دست نوشته‌ای که در مسجد نگه‌داری می‌شود از آخوند ملاحسین اردستانی به عنوان بانی یکی از شبستان‌ها یاد شده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

میدان امام

میدان امام که میدان مرکزی شهر همدان می‌باشد ، میدان تقریبا بزرگی است که امروزه به میدان امام همدان معروف است. طرح و نقشه این میدان در استان همدان توسط مهندس معمار آلمانی کارل فریش تهیه و پیاده سازی شده است .
میدان امام حدود یک قرن قدمت دارد اما با این وجود هنوز هم موقعیت ارتباطی خود را با خیابان‌ها و بازار همدان حفظ نموده است. طراحی و اصول خیابان‌کشی یا انشعاب خیابان‌ها از این میدان دایره شکل، به نحوی است که هر چه شهر گسترده‌تر می‌گردد، باز غیر مستقیم زیر نفوذ همین میدان مرکزی شهر است. این میدان در محل تقاطع خیابان شهدا تختی واقع شده است.
نقشه این میدان، در سال هزار و سیصد و هفت توسط معمار شهرساز آلمانی، به نام "کارل فریش" تهیه گردیده است و بین سالهای هزار و سیصد و نه تا هزار و سیصد و دوازده ساخته شده است. ساختمان‌های اطراف میدان، شبیه ساختمان‌های میدان حسن آباد تهران و به سبک "باروک" سبکی که در قرن نوزده و بیست در اروپا معمول بوده ، ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک مردم

پارک مردم یا بوستان مردم که نام قدیم آن لونا پارک می‌باشد در استان همدان در مقابل دانشگاه بوعلی سینا و دانشگاه صنعتی شهر همدان قرار دارد و یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های شهر محسوب می‌شود .این پارک علاوه بر وسعت مناسب و جایگاه‌هایی جهت نشستن، دارای شهربازی نیز می‌باشد.
این پارک حدود چهل سال قدمت دارد و نام قدیم این پارک لونا بود و دلیل نام گذاری آن مجا ورت آن با دانشگاه بو علی سینا می‌باشد که زمانی دانشگاه مشترک بین ایران و فرانسه بود، است .
این پارک حدود پانزده هکتار مساحت دارد که دارای فضاهای برای نشستن ، سرویس بهداشتی ، امکانات تفریحی رفاهی و شهر بازی می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پیست اسکی تاریک دره

پیست اسکی تاریک دره در استان همدان در حال حاضر دارای ساختمان اداری و آموزشی – تله سی یژ به طول هزار و ششصد متر، مدرسه اسکی ، دستگاه پیست کوب ، تله اسکی و خدمات تفریحی و رفاهی است.
احداث پیست چمن شهر همدان در سال هزار و سیصد و نود کلنگ زنی شد و طول مسیر آن هزار و ششصد متر می‌باشد و در فاصله ده کیلومتری گنجنامه با اختلاف ارتفاع این بین فاصله شروع تا پایانن حدود صد و چهل متر قرار گرفته است .مساحت این پیست حدود پنجاه هکتار می‌باشد.
وجود امکانات هتلینگ، آب و هوای مطبوع و سخت‌افزارهای مختلف در رشته‎های ورزشی امکان میزبانی همدان را فراهم کرده که است. همدان در سال‌های گذشته به عنوان برگزارکننده مسابقات ورزشی در سطوح ملی، بین‌المللی، آسیایی و حتی جهانی شناخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای چشمه ملک

روستای چشمه ملک از روستاهای استان همدان به شمار می‌آید و مساحتی حدود پنج هزار متر دارد. این روستا در فاصله حدود چهار کیلومتری جنوب شهرستان همدان واقع شده است .
این روستا در همدان معرف حضور اکثر مردم آن می‌باشد. اگر می‌خواهید به مکان هایی همچون جاده معدن، دره مراد بیگ و دره یخچال مسافرتی داشته باشید می‌توانید از مسیر این روستا استفاده نمایید . مسیر چشمه ملک راهی بسیار زیبا با طبیعتی خارق العاده که نظر هر رهگذری را جلب می‌کند از میان کوه‌های همدان می‌گذرد.
این منطقه چشم اندازی زیبا از همدان دارد که به ویژه در شب زیبایی مبهوت کننده را خلق کرده است .
چشمه ملک از مناطق خوش آب و هوا و مفرح و در عین حال مامنی برای کوهنوردان و علاقمندان به طبیعتو همچنین گذراندن اوقات فراغت در کنار خانواده و دوستان می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دشت میشان

اغلب دشت‌‌های استان همدان به ویژه دشت میشان در شهرستان همدان ، فضای خوبی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت می‌باشد. دشت میشان یا میدان میشان از دشت‌های کوهستان الوند به شمار می‌آید .
این دشت در مسیر اصلی صعود به قلهٔ الوند واقع شده است که مساحت آن حدود یک هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا دوهزار و ششصدمتر است. در گذشته عشایری که دوره ییلاق خود را در دامنه شمالی الوند سپری می‌کردند، در میدان میشان که دارای آب‌های روان، چمن زار و مناظر زیبای طبیعی است، چادر می‌زدند.
در این کوهستان علاوه بر قله‌های مرتفع و شیب‌دار، دشت‌های کوچکی وجود دارد. که سطح آن‌ها پوشدیه از چمن‌زار می‌باشد و چشمه‌های بسیار در آن‌ها جریان دارد. با توجه به این که این دشت‎ها تقریبا مسطح هستند،محل مناسبی برای استراحت و اطراق کوهنوردان محسوب می‌شوداز مهم‌ترین این دشتک‌ها می‌توان به میدان میشان و تخت نادر، چمن شاه‌نظر و تخت رستم اشاره نمود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه حمام قلعه

موزه حمام قلعه از بناهای تاریخی در استان همدان است , این حمام که در محله‌ای قدیمی به همین نام و در مجاورت محله (قاشق‌تراشان) در شهر همدان واقع شده است، در زمینی به مساحت یک هزار و 700 متر مربع بنا شده است و قدمت آن به دوران قاجاریه باز می‌گردد.
حمام‌قلعه در سال 88 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و به موزه حمام تغییر کاربری داد و پس از انجام مرمت‌های اساسی در این حمام، تعمیر دیوارها و جداره‌های خارجی و داخلی و مرمت قسمت‌های داخلی فضای حمام انجام و به موزه تبدیل شد.
این حمام سالانه میزبان مهمانان و مسافران زیادی از داخل و خارج کشور است که هم از سفره‌خانه و هم از موزه مردم‌شناسی بازدید می‌کنند.
دیزی، کشک بادمجان، میرزاقاسمی، جوجه کباب، کباب کوبیده، زرشک‌پلو با مرغ، کباب سلطانی و کباب بختیاری از جمله غذاهای طبخ شده در این سفره‌خانه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

باغ موزه نظری همدان

باغ موزه نظری یکی از آثار تاریخی استان همدان است و از شاهکارهای دوره قاجاریه به شمار می‌آید که در چهارراه نظری خیابان عارف قزوینی شهر همدان واقع شده است.
عمارت زیبا و مجلل نظری در محوطه یک باغ بزرگ قرار دارد .
پیش طاق ورودی عمارت شکلی بسیار زیبایی دارد که با آجرکاری خفته و راسته مزین شده است. بعد از آن هشتی وجود دارد که سقف گنبدی آن با پوششی آجری به صورت منظم و یکنواخت پوشیده شده است .
در کنج شمال شرقی هشتی راه‌پله‌ای مسقف با آجر ساخته شده که از طریق آن می‌توان به بام هشتی دسترسی پیدا کرد .
پس از طی مسیری در محوطه باغ، ساختمان اصلی مجموعه نظری قرار دارد که ساختمانی دو طبقه می‌باشد و سقفی زیبا به صورت شیروانی دارد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]