روستای بابانظر

روستای بابانظر در استان همدان از روستاهای شهرستان رزن است که در غرب این شهرستان واقع شده است ,این روستا دومین روستای پرجمعیت شهرستان رزن محسوب می‌شود.
طبق تحقیقاتی که صورت گرفته تاسیس این روستا به قرن پنجم همزمان با زندگی باباطاهرعریان اتفاق افتاده که موسس این روستا فردی به نام ( نظر ) بوده است که به بابانظر مشهور شده است.
آب و هوای این روستا سرد و خشک است و این روستا از شرایط دشتی برخوردار است.
اکثر مردم روستا کشاورز و دامدار می‌باشند و تعدادی نیز در کارگاه‌های موزاییک سازی کار می‌کنند.
مذهب مردم، شیعه اثنی عشری می‌باشد و به زبان ترکی تکلم می‌کنند. روستای بابانظر دارای سه مسجد و یک حسینیه می‌باشد اکثر مردم روستا باسواد هستند.
محصولات کشاورزی این روستا شامل : گندم، جو، یونجه، بنشن، انگور و زردآلو است . کشت این روستا آبی و دیمی است که آب آن از طریق چشمه ، کاریز و نیمه ژرف تامین می‌شود .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بنای تاریخی امامزاده هود

برج تاریخی امامزاده هود در استان همدان  و در روستای ینگه بخش قروه در جزین،در ۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر رزن در کنار مزارع کشاورزی واقع شده‌است.
بقعه این امامزاده نیز مانند اظهر بن علی دارای گنبد مخروطی بوده است که در اثر سوانح طبیعی و غیر طبیعی دورانهای مختلف فرو ریخته و اکنون گنبد گردی بر بالای آن بنا گردیده است . این بنا احتمالا به دوره ایلخانان تعلق دارد .
این برج 12 ضلعی موزون از ابنیه قرن هشتم هجری است .که احتمالا به دوره ایلخانان تعلق دارد .
در حاشیه‌های اطراف طاق نمای خارجی آن کتیبه ای به خط کوفی و تزئینات آجری و کاشی کاری معرق به رنگ لاجوردی ،فیروزه ای و سفید جلوه گری می‌نماید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بنای تاریخی امامزاده اظهر بن علی

برج و آرامگاه‌ امامزاده اظهر بن علی ، واقع در روستای درگزین در فاصلة 5 کیلومتری شرق شهر رزن و در شمال شرق استان همدان قرار دارد .
این بنا از آثار قرن هشتم هجری و متعلق به دروه ایلخانان است که بعدها در سال 1056 هجری به فرمان شاه عباس صفوی تعمیرو مرمت شده است .
بنای امام‌زاده اظهر از آجر ساخته شده‌، و بر بنیانی از سنگ استوار است‌. شالوده سنگی را تا سطح زمین برآورده‌، و پایه ۱۹ ضلعی برج را که اندازه هر ضلع آن ۲۰/۲ متر است‌، بر آن نهاده‌اند. این پایه ۴۰/۱ متر ارتفاع دارد.
صحن داخلی برج به شکل دایره ای با قطر 12/7 متر می‌باشد که در همین دوره در مرکزآن ضریح چوبی قرار داده شده و سوره مبارکه فتح که به صورت برجسته و بخ خط ثلث بر حاشیه بالاو پایین آن نوشته شده است
صحن داخلی برج به شکل دایره ای، شکل خارجی آن ستاره‌ای ۱۸ دندانه و ارتفاع آن از سطح پایه ۲۰/۹ متر است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

زیستگاه حیات وحش و ارتفاعات بقراطی

قله‌های بزرگ و کوچک به هم پیوسته ای در شمالی‌ترین قسمت استان همدان در حدود 30 کیلومتری غرب شهرستان رزن از دوردست‌ها به چشم می‌خورد که در دشتی وسیع سر بر افراشته اند بوقاتی یا بقراطی نامیده می‌شوند.
زیستگاه حیات وحش و ارتفاعات بقراطی که به شکار گاه بوقاتی نیز معروف می‌باشد،در 35کیلومتری شهر رزن واقع شده یکی از زیستگاه‌های موجود پرندگان بومی مانند کبک، تیهو، باقرقره، در دامنه‌ها و حیواناتی مانند قوچ، میش وحشی، گرگ، روباه، شغال، خرگوش، احتمالاً کفتار و گورکن می‌باشد.
به دلیل وجود بسیاری از داروهای گیاهی در این منطقه که از حیص نوع و تعداد بی بدیع می‌باشند. این ناحیه مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته و تنوع زیستی و مناظر فوق العاده زیبای گردشگری هر ساله در فصل بهار و بخصوص در اردیبهشت خیل عظیمی از کوهنوردان، گردشگران، خانواده‌ها و جویندگان داروهای گیاهی را از استان‌های همجوار و از بسیاری نقاط ایران مانند تهران و کرج به این منطقه می‌کشاند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]