کاروانسرای شاه عباسی فرسفج

کاروانسرای فرسفج در استان همدان با حدود 4000 متر مربع مساحت در 23 کیلومتری جنوب غربی شهر تویسرکان و 5 کیلومتری جاده تویسرکان کنگاور و در مجاورت روستای فرسفج قرار گرفته است که از مجموعه کاروانسراهای ساخته شده در عصر صفوی است که به کاروانسرای شاه عباسی شهرت یافته است .
این کاروانسرای کم نظیر سالها استراحتگاه کاروانها ، بازرگانان و زائران بوده است . سبک معماری بنا صفوی است و در اوایل قرن یازدهم ساخته شده است .
بدنه دیوارها کلاً از خشت خام است اما پایه دیوارهای حجره از سنگ و آجر پی‌چینی گردیده است. این بافت ساختمانی و ارتباط حجره‌ها به هم، باعث جریان هوا و ایجاد خنکی در روزهای گرم تابستان است.
نکته جالب که این کاروانسرا را از کاروانسراهای دیگر متمایز می‌سازد این است که این کاروانسرا دارای برج و بارو بوده که وجود این برج و باروها موجد این نکته است که احتمالاً این بنای بزرگ ضمن آن که محلی برای اقامت و محافظت و استراحت کاروانیان و مسافران بوده، در وجه دیگر دارای جنبه نظامی نیز بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل فرسفج

پل فرسفج نام پلی است در استان همدان که در روستای فرسفج از توابع شهرستان تویسرکان در منتهی‌الیه جنوب غربی روستا و در نزدیکی کاروانسرای شاه عباسی قرار دارد.
این پل از نظر قدمت متعلق به دوره صفویه است و محور ارتباطی چندین روستا میباشد.
این پل در گذشته اهمیت فراوان داشته زیرا علاوه بر آنکه نقش مهمی در رفت و آمد و ایجاد ارتباط بین ساکنین دهها قریه دو طرف داشته ,چون جاده کاروان رو بزرگی که زمان صفویه احداث گردیده و وصف آن گذشت از روی آن عبور می‌کرده به همین جهت شبکه ارتباط مهمی را تشکیل می‌داده و قرنها محل تردد هزاران کاروان ومسافرینی بوده که از شرق به غرب مملکت رفت و آمد میکردند.
این پل حدود ۶۰ متر طول و ۸ متر عرض و سه دهانه آب‌رو با قوس جناقی دارد، که چشمه میانی بزرگ‌تر از دو چشمه دیگر است و در حدّفاصل آن‌ها دو طاق‌نمای کوچک به چشم می‌خورد.
با توجه به کاروانسروانی که در نزدیکی آن قرار دارد به نظر می‌رسد این محل هم منزلگاه و هم مسیر کاروان رود بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دره گزندر و سرابی

دره گزندر و سرابی در استان همدان با حدود 500 هکتار مساحت در شرق شهر تویسرکان و در حاشیه جاده ارتباطی تویسرکان به جوکار قرار گرفته است.
این دره به دلیل فراوانی آب و وجود خاک مناسب و نسبتاً عمیق، استعداد زیادی در زراعت و باغداری دارد و به همین جهت تراس‌های دو سوی رودخانه عمدتاً به باغات گردو اختصاص دارد.
درختان دیگری همچون سیب، زردآلو، گیلاس و آلبالو نیز در این میان دیده می‌شوند.
در ارتفاعات مشرف به دره، بقایای سنگرهای سپاهیان نادر شاه به شکل سنگ چینی دیده می‌شود که اهالی منطقه به آن «طر نادری» می‌گویند. این سنگرها در جنگ با عثمانی‌ها مورد استفاده توپخانه پیاده نظام سپاه نادری بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه اردلان (اشتران ، اربابی )

قلعه اردلان (اشتران) در استان همدان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان تویسرکان ، روستای اشتران واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳۸۳/۱۱/۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.خاندان اردلان تویسرکان ازنسل خان احمدخان اردلان حاکم کردستانات هستند.
بانی قلعه معروف اشتران از شاهکارهای معماری دوره قاجاریه بر نوک تپه ای رفیع مشرف بر آن نواحی، مرحوم حاج مراد خان اردلان می‌باشد . این قلعه یاد آور جنگهای ایران و روس، و فداکاری این خاندان و مردم با غیرت آن ناحیه برای حراست از سزمین ابا و اجدادی خود یعنی ایران و حفظ جان و مال و ناموس خود از دستبرد بیگانگان است . با فوت حاج مراد خان این قلعه به فرزندانش از جمله حاج محمد حسین خان و پس از وی به فرزندانش از جمله مرحوم حمزه خان و محمد ولیخان رسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای اشتران

روستای اشتران در حد واسط محور کوهستانی همدان به تویسرکان در 27 کیلومتری همدان و 21 کیلومتری شهر تویسرکان قرار دارد.
این روستا به دلیل برخورداری از پتانسیل‌های گردشگری، تاریخی و طبیعی در تاریخ 22 اردیبهشت‌ماه 87 به عنوان روستای هدف گردشگری مصوب شد.
روستای اشتران دارای بافت مناسب، جاذبه‌های گردشگری بکر و آثار تاریخی به ثبت رسیده همچون چون قلعه نظامی حمزه خان و چهار امارت بازمانده از خان‌های عهد قجر است که در بالای تپه‌ای پوشیده از درختان قرار گرفته و به همین علت دارای شاخصه‌های لازم برای تبدیل شدن به یکی از روستاهای هدف گردشگری است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای گشانی

در استان همدان و در 25 کیلومتری شهر تویسرکان روستای زیبایی و با غنای ظرفیت و توانمندی‌‌های ارزشی به ویژه در بحث گردشگری و جذب توریسم وجود دارد به نام روستای گشانی
این روستا از توابع بخش مرکزی شهر تویسرکان، از مسیر شهرهای همدان، اسدآباد و تویسرکان با جاده‌ای مناسب قابل دسترسی است.
منطقه گشانی با توجه به کوهستانی بودن دربرگیرنده دره‌ها، ارتفاعات و باغات برخوردار از ظرفیت‌های زیست محیطی و چشم‌اندازهای قابل توجهی است.
گفته می‌شود ،گشانی بیش از 500 سال قدمت دارد؛ البته وجود امامزاده ابراهیم و آرامستان بزرگ و قدیمی این روستا مهر تأییدی بر این سبقه تاریخی است.
زبان مردمان روستا لری و آذری است ، زبان ترکی نیز به واسطه مهاجرت قوم ترک‌ها هم در این روستا به تدریج وارد زبان روستا شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه مسعودی

خانه مسعودی در استان همدان یکی از خانه‌های باقی مانده در خیابان انقلاب فعلی شهر تویسرکان است. تاریخ ایجاد این اثر ارزشمند بر کتیبه‌ای که در کنار ورودی شاه‌نشین طبقه همکف نصب شده، سال ۱۲۹۰ هجری قمری را نشان می‌دهد که مبین قدمتی بیش از ۱۳۰ سال است. خانه مسعودی با مساحت ۱۳۳۲ مترمربع در دو طبقه ساخته شده است.
درهر طبقه یک اتاق اصلی وجود دارد و در طرفین آن چند اتاق فرعی قرار گرفته که در انتهای هر کدام از این اتاقها یک اتاقک انباری و پستو ساخته شده است.
مهمترین قسمت این اثر تاریخی، اتاق شاه‌نشین طبقه همکف است. تمامی سقف و دیواره‌های این اتاق پوشیده از گچبری‌ها، آیینه‌کاری‌ها و نقاشی‌هایی با روش رنگ و روغن شامل: نقوش گیاهی و انسان است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه حیقوق نبی ( ع )

آرامگاه حیقوق نبی ( ع ) در شهرستان تویسرکان از توابع استان همدان واقع شده است .
حیقوق نبی از انبیا دوازده گانه بنی اسرائیل و از نسل حضرت موسی (ع) است. وی نامش در کتاب تورات عهد عتیق ذکر شده و دارای شان و مقام مذهبی خاص نزد پیروان دین یهود می‌باشد و برای مسلمانان نیز بسیار قابل احترام است .
پیروان این آیین نیز از اقصی نقاط دنیا به زائر این مقام دینی در طول سال هستند.
حیقوق درزبان عبری به معنای در آغوش گرفته شده می‌باشد. پدرش یشوعالیت و مادرش شونامیت بوده است.
ایشان در ۶۰۷ سال قبل از میلاد همزمان با سلطنت یهویاحیم و بعد از شعیا نبی به پیامبری مبعوث گردیده است. گفته شده که او در عصر خویش بعثت پیامبر گرامی اسلام را بشارت داده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی

 آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی در شهرستان تویسرکان از توابع استان همدان واقع شده است .
الهی به مستان میخانه‌ات بعقل آفرینان دیوانه‌ات
به مستان افتاده در پای خم به مخمور با مرگ با اشتلم
بشام غریبان، به جام صبوح کز ایشانست شام و سحر رافتوح
که خاکم گل از آب انگور کن سرا پای من آتش طور کن
خدا را بجان خراباتیان کزین تهمت هستیم وارهان
به میخانهٔ وحدتم راه ده دل زنده و جان آگاه ده
میر رضی الدین آرتیمانی از شعرا و عارفان عصر صفوی است که در نیمه دوم قرن دهم هجری قمری در روستای آرتیمان (سه کیلومتری ) توابع تویسرکان بدنیا آمد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک کمربسته

پارک کمربسته واقع در شهر تویسرکان از توابع استان همدان با مساحت حدود15000متر مربع شامل جاذبه‌های دیدنی همچون چنار‌های تاریخی (شش اصله درخت چنار کمربسته ) پیرامون دایره‌ای به شعاع حدود سه متر کنار هم روئیده و طول محیط تنه هر یک از پنج اصله ۷ متر و دیگری که کوچکتر به نظر می‌رسد ۵ متر می‌باشد که با ساقه‌ای صاف و مستقیم در حدود ۳۰ متر سر به فلک کشیده اند.
برخی از صاحبنظران بر این باورند که درختان چنار موجود در واقع شاخه‌هایی می‌باشند که در اطراف بن یک چنار کهنسال که چندین قرن پیش قطع شده روئیده اند. اگر این نظریه درست باشد چنار اصلی بسیار کهنسال بوده و شاید قدمتی معادل سرو ابرقو که بیش از ۳۵۰۰ سال قدمت دارد و کهنسالترین درخت جهان است داشته باشد
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]