روستای بهادربیگ

روستای بهادربیگ در شهرستان بهار از توابع استان همدان واقع شده است .
بخش صالح آباد با مرکزیت شهر صالح آباد دارای دو دهستان به نامهای دهستان صالح آباد (با مرکزیت شهر صالح آباد) و دهستان دیم کاران میباشد که از شمال به شهرستان کبودرآهنگ ، از غرب به استان کردستان ، از شرق به دهستان سفالگران ( بخش لالجین ) و از جنوب به بخش مرکزی بهار محدود می‌گردد.
مهمترین رودهای این بخش بابا علی و قره آقاج ، همه کسی ، بهادر بیک و صالح آباد می‌باشد. ارتفاعات مهم آن آلموقولاخ که بلند‌ترین نقطه شهرستان محسوب می‌شود.
بهادر بیگ یکی از روستاهای این بخش میباشد که طبیعت زیبای آن با چشم اندازهای زیبای کوه و جنگل و رودخانه و مراتعش در همه فصول زیبایی خاصی دارد و چشم هر بیننده ای را خیره میکند، رودخانه قره چای همدان از این روستا میگذرد و فصل بهار بسیار پر آب و دیدنی میشود .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل تاریخی خانم کرپی ( پل مهاجران )

پل مهاجران معروف به پل خانم کرپی سی ،در شمال غرب استان همدان و2کیلومتری جاده آسفالته همدان ـ تهران ودر کنار روستای مهاجران شهرستان بهار واقع شده است .
این پل یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین پل‌های شهرستان بهار و استان همدان بوده که قدمت آن اواخر عهد صفویان و اوایل عهد قاجار می‌باشد.
پل در بخش لالجین و ورودی روستای مهاجران و بر روی رودخانه فصلی قره چای بنا گردیده است و همچنین ارتباط بین روستاهای کوشک آباد، مهاجران، راه هموار، رایکان سفلی و رایکان علیا را ممکن می‌سازد.
پل مهاجران دارای هفت دهانه آب رو و پایه هائی که با سنگ‌های رودخانه ای و قلوه سنگ ساخته شده است. پوشش طاق‌ها توسط آجرها ۲۰ در ۲۰ در ۵ سانتی متری اجرا گردیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای تاج آباد

کاروانسرای تاج آباد در بخش مرکزی شهرستان بهار و در روستای تاج آباد (رسول آباد سفلی)، در کنار جاده همدان – کرمانشاه و بر سر راه زائران اباعبدا... الحسین(ع) قرار گرفته و از کاروانسراهای مهم استان و مربوط به عهد قاجار می‌باشد.
این کاروانسرا با طرح پلان مدور و اتاق‌های متعدد جهت استراحت مسافران و خرید و فروش اجناس بوده، از دیگر امکانات آن چاه آب جهت شرب، شستشو و همچنین سیراب نمودن چارپایان می‌باشد.
این کاروانسرا توسط خیرین آن دوره به نام‌های بانو جهان قاجار و میرزا علی نقی ساخته شده وچندی پیش توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهسازی گردیده است.
کاروانسرای تاج آباد در تاریخ 21/2/76 و به شماره 1872 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کوهنوردانی که قصد فتح قله آلموقولاخ از مسیر این روستا را دارند از این بنای زیبا نیز دیدن می‌نمایند. این کاروانسرا در حال تبدیل شدن به یک مکان گردشگری در استان می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]