آب انبار شیخ علیخان صفوی

آب انبار شیخ علیخان صفوی در استان همدان دومین آب انبارمسقف کشور نمونه ای کم نظیر از آب انبارهای ایران است که در شهر اسدآباد در محله ای به نام آب انبار واقع شده است.
به گفتۀ معمرین این محل در گذشته به محلۀ در کاروانسرا معروف بوده که این نام گذاری به خاطر کاروانسرای قدیمی بوده که بعدها تخریب شده است.
محل کاروانسرا حدوداً در 50 تا 100 متری سایت آب انبار بوده است. در این مرکز محله مسجد جامع شهر، حمام و بازار نیز قرار دارد که از آن میان تنها حمام فرم و فضای تاریخی خود را حفظ کرده است.
در گذشته در این مرکز محله تعداد زیادی کلیمی نیز وجود داشته که تا دوره‌های متآخر نیز در این محل و مرکز شهر اسدآباد سکونت داشته اند.
طبق روایت استاد رضا ابوالقاسمی تاریخدان اسدآبادی این بنا توسط شیخ علی خان زنگنه والی خیر و نیکوکار این منطقه احداث و وقف شده تا عموم مردم از آن بهره مند شوند و کاروانسرای فرسفج و کاروانسرای بیستون از دیگر بناهایی است که به سفارش این خیر در شهرهای دیگر استان همدان ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

حمام گلستان ( حمام نیلوفر )

حمام گلستان ( حمام نیلوفر ) در استان همدان و در محلۀ در کاروانسرا یا بازار در کنار مسجد جامع شهر اسدآباد قرار دارد این بنا به حمام قدیمی بازار، حمام گلستان و حمام حاجی خان نیز معروف است.
در این حمام حوضچه‌هایی با آب سرد و گرم وجود داشته است.
در ورودى حمام به محوطه‌اى شش ضلعى باز مى‌شود که اضلاع آن مساوى به نظر مى‌رسد. طاق این محوطه گنبدى است و سربینهٔ آن در قسمت جلویى راهرو ورودى قرار دارد. سربینه هم محوطه‌اى هشت ضلعى است که در شش ضلع آن، شش صفه براى رخت کندن ساخته شده است. سقف همهٔ این صفه‌ها جناغى است.
گرمخانه نیز داراى سقفى با طاق جناغى است و از سه قسمتِ مشتمل بر بخش مرکزى، بخش سمت راست (خزینهٔ آب سرد) و بخش سمت چپ (خزینهٔ آب گرم) تشکیل شده است. مصالح اصلى بنا آجر، ملاط گچ و سنگ تراشیدهٔ مرمر است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد سلطانى ( مسجد جامع اسدآباد )

مسجد سلطانى در محلهٔ بازار شهر اسدآباد از توابع استان همدان واقع شده است. تا قبل از ویرانى، یکى از قدیمى‌‌ترین مساجد اسدآباد محسوب مى‌شد. در حال حاضر بناى مسجد قدیم را خراب کرده‌اند و مساجدى نو با طرحى مستطیل شکل به جاى آن ساخته‌اند.
آنچه باعث اهمیت کنونى بنا مى‌گردد سنگ‌نبشته‌اى است که در گذشته در داخل شبستان قدیمى قرار داشت. امروزه علاوه بر آن، چهار سنگ‌نبشته دیگر و یک سنگ قبر بر دیوار طاق نمایى در سمت چپ راهروى ورودى به حیاط مسجد نصب شده که به ترتیب سنوات عبارت‌اند از:
- فرمان شاه تهماسب اول صفوى (۹۸۴-۹۳۰) مورخ ۹۷۲ هجرى قمرى دربارهٔ بخشودگى مالیات خانه شمار قریهٔ اسدآباد به خط ثلث بر روى مرمر سفید در پنج سطر به ابعاد ۲۹×۲۷ سانتى‌‌متر.
- فرمان شاه تهماسب اول صفوى مورخ ۹۷۲ هجرى قمرى دربارهٔ تخفیف مالیات چهارپا که عبارت از «مواشى ... و بیوت‌النحل الکاء اسدآباد از ابتداى پیچى ئیل» مى‌شود و علت آن شیعه بودن ساکنان آن دیار است. این کتیبه در سیزده سطر به خط ثلث نوشته شده و ابعاد آن ۴۰×۱۳۵ سانتى‌متر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کتیبه و سد آقا جان بلاغی

در 15 کیلومتری شمال غرب شهر اسدآباد از توابع استان همدان در میان دره‌های بخش غربی کوه منفرد آلمابلاغ که از مناطق کوهستانی و صعب‌العبور و برف‌گیر کشور می‌باشد، بقایای کتیبه و سد آقا جان بلاغی مشاهده می‌شود که حد فاصل روستاهای چارق و آقاجان بلاغی در میان تنگه‌های موازی و قلل پربرف واقع شده است.
این سد در دوران صفویه در قسمتی از رودخانه دربند رود احداث شده بود که به مرور زمان از بین رفته ولی کتیبه روی صخره کوهستانی همچنان باقی مانده است.
متن حک شده بر روی تخته سنگ قطعه شعری به خط ثلث است که به صورت برجسته حکاکی شده است.
کتیبه حاوی نام بانی و تاریخ ساخت آن نوشته شده است که در مطالعات اولیه چنین خوانده شده است:
حاکم ملک حسین خان سولاق ساخت سدی برروی این ایلاق
هاتــــفی گفت پـــی تاریخش بسته سدی چون بند سکندر
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده خانگرمز

منطقه حفاظت‌شده خانگرمز واقع در شهرستان اسدآباد را یکی از مهمترین مناطق استان همدان به شمار می‌رود.
این زیست‌بوم حفاظت‌شده در فاصله ۳۰ کیلومتری غرب شهرستان تویسرکان، ۲۵ کیلومتری شرق شهر اسدآباد و در سمت جنوب غربی همدان و شمال غربی شهر فرسفج قرار گرفته است.
قله مخروطی شکل خان گرمز، با چشم اندازی زیبا و ارتفاع ۲۸۵۳ متر از سطح دریا، در ۳۴ کیلومتری غرب تویسرکان و جنوب غربی رشته کوه الوند و شرق دشت اسدآباد منظره بی بدیلی را پدید آورده است.
کوه و منطقه خانگرمز در میان 16 روستای احاطه شده و از شمال به روستاهای قلقل، گنبله، بهارآب، ترمیانک، هوش و از شرق به روستاهای حاجی آباد، سوتلق، قلی لاله بالا و از طرف غرب به روستاهای مین آباد، تقی آباد، سازیان، کنجوران سفلی و از طرف جنوب به روستاهای کنجوران علیا و وسطی، قلی لاله پایین و لاشجرد محدود می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]