روستای کوهستک

روستای کوهستک که این روزها به شهر تبدیل شده در شهرستان سیریک از توابع استان هرمزگان واقع شده است این بندر قدیمی سواحل شنی زیبایی دارد و یکی از مناطق گردشگرپذیر منطقه است ایجاد پناهگاههای صیادی ،وجود شناورهای صیادی و تجاری از مزیت‌های این منطقه میباشد.
روستای کوهستک از شرق به تپه کلات و از شمال به تپه کوه سیاه محدود می‌شود. این روستا، در کرانه خلیج‌فارس استقرار یافته است.این روستای از سطح دریا حدود 10 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در فصل تابستان، گرم و مرطوب و در زمستان، مرطوب و معتدل است.
قدمت روستای کوهستک به دوره زندیه و قاجاریه می‌رسد. قلعه کوهستک و گورستان قدیمی، از نشانه‌های این سابق تاریخچه است.
همجواری روستا با دریا، امکان ماهیگیری و دریانوردی را فراهم آورده و لذا این روستا به بندر کوهستک نیز معروف شده است.
مردم روستای کوهستک به زبان‌های بلوچی و فارسی با گویش بندری سخن می‌گویند. بیشتر مردم این روستا اهل تسنن می‌باشند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده حرا رود گز

منطقه حفاظت شده حرا رود گز در شهرستان سیریک از توابع استان هرمزگان واقع شده است .
دهانه دورودخانه حرا وگز تواماً یک تالاب ساحلی را به طول 40 کیلومتر درامتداد شمال وجنوب درسواحل شرقی تنگه هرمز تشکیل داده اند این تالاب شامل مجموعه ای ازآبراهه‌های جزرومدی ، کفه‌های گلی ، جنگل حرا ، سواحل شنی وچندین جزیره کلی پست می‌باشد. رودخانه‌ها دربیشتر ماه‌های سال خشک هستند وتنها بعدازبارش سنگین مخصوصاً درزمستان جریان می‌یابند.
منطقه حفاظت شده حرا رود گز با مساحت 27 هزار و 827 هکتار واقع در حوزه شهرستان سیریک به عنوان تالاب بین المللی و منطقه حفاظت شده معرفی شد ه است.
این تالاب ساحلی-دریایی هم سطح دریا متشکل از جنگلهای حرا،سواحل شنی و کفه‌های گلی است دارای اقلیم فرا خشک گرم است .توده‌های جنگلی حرا به مساحتی حدود 900 هکتار به همراه تک درختان چندل پوشش گیاهی عمده این ناحیه را تشکیل می‌دهند .این تالاب داری جنگل‌های منحصر بفرد مانگرو است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه شاداب

در استان هرمزگان و در 45 کیلومتری مرکز شهرستان سیریک و بر فراز صخره‌های بلند روستای کنارجو از توابع بخش بمانی قلعه ای تاریخی منحصر به فردی به نام قلعه شاداب یا کلاگت قرار دارد، که می‌تواند به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری شهرستان شناخته شود .
زیارت گاه،ورودی قلعه وخروجی آن،چاه‌های موجود تمام سنگی،قنات ها،تنوری دربالای قله کوه،شیارها ،وبسیاری ازجذابیت‌های طبیعی وتاریخی وباستانی دراین مکان به چشم می‌خورد وذهن وروح آدمی را روانه سالیانی پیش می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]