آبشار تزرج

آبشار تزرج یکی از زیباترین جاذبه‌های استان هرمزگان است که توجه گردشگران زیادی را جلب می‌کند. این آبشار در منطقه ای زیبا، سرسبز، خوش آب و هوا، در میان نخلستان‌های روستای تزرج در جنوب غربی شهر حاجی آباد واقع شده است.
آبشار تزرج حاجی آباد در 175 کیلومتری شمال بندرعباس در جاده منتهی به روستای برآفتاب واقع شده است. تزرج یکی از نقاط کوهستانی این شهرستان می‌باشد که در جاده منتهی به روستای برآفتاب واقع شده است.
شهرستان حاجی آباد به واسطه داشتن نخلستان‌های وسیع و سرسبز، مشهور است. در 17 کیلومتری جنوب حاجی آباد به سمت بندرعباس، جاده ای فرعی جدا می‌شود که پس از طی مسافت حدود 10 کیلومتر در جوار رودخانه حاجی آباد و ادامه مسیر از دوراهی تزرج به سمت راست به مسافت یازده کیلومتر به روستای تزرج خواهد رسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده کوه هماگ

منطقه حفاظت شده کوه هماگ در استان هرمزگان و قسمت جنوبی شهرستان حاجی آباد قرار دارد.
پوشش گیاهی منطقه هماگ متنوع است و در آن گونه‌های سردسیری و گرمسیری وجود دارد .
در زمین‌های پایین دست منطقه بیشتر گونه‌های گرمسیری مانند کهور ، کُنار ، گیشدر ، استبرق ، خرزهره ، بید و پده و در ارتفاعات میانی بادام کوهی و بادامک ، قیچ ، آبنوس و گون و در ارتفاعات بالا ارس و زیتون وحشی وجود دارد.
مهمترین پستانداران منطقه حفاظت شده کوه هماگ را در ارتفاعات بالا کل وبز و در ارتفاعات میانی قوچ ومیش، پلنگ، گربه وحشی و درتپه‌ها و مناطق دشتی جبیر، روباه معمولی، کفتار، گراز، خدنگ و انواع جوندگان تشکیل می‌دهند.
بیشترپرندگان منطقه از گونه‌های کبک و تیهو می‌باشند که درتمام فصول سال به وفور یافت می‌شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای بخوان

روستای بخوان یکی از خوش آب وهوا‌ترین وجذاب‌ترین روستاهای استان هرمزگان در شهرستان حاجی آباد است. این روستا درکنار بلندترین کوه استان قرار داره همچنین در چهار کیلومتری بخش فارغان ودر250کیلومتری بندرعباس واقع می‌باشد.
روستای بخوان از جنوب شرقی به کوه بنه خوان، از شمال و شمال شرقی به کوه بستو و از جنوب به کوه کم پل محدود می‌شود. این روستا از سطح دریا در حدود 1600 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن، تحت تأثیر اقلیم معتدل کوهستانی، در بهار و تابستان مطبوع و خنک و در زمستان سرد است. تنگه بخوان، در شمال روستا واقع شده است.
در پیرامون و داخل روستای ییلاقی بخوان چندین امام‌زاده و زیارتگاه وجود دارد که قدمت بنای برخی از آن‌ها به بیش از چند سده می‌رسد. برخی از منابع محلی، قدمت این روستا را، حدود 7 قرن ذکر کرده‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده سید محمد و امیر نظام الدین

امام زاده سیدمحمدو امیرنظام الدین (ره) امامزاده ای جلیل القدر و یکی از هزاران شهاب آسمانی از نسل کوثر فاطمی است که چون نگینی شهر حاجی آباد در استان هرمزگان را در بر گرفته است.
این امام زاده یکی از اولاد و احفاد امام موسی کاظم(ع) است از طریق ابو جعفر عبدالله عوکلانی فرزند امام کاظم(ع) نسب شریفش به آن امام همام می‌رسد .بقعه امامزاده سیدمحمد(ره) در ورودی شهر حاجی آباد قرار دارد . با توجه به همجواری با گلزار شهداء شهر یکی از مراکز مورد توجه مردم این شهرستان است .
این آستان متبرکه به دلیل موقعیت ویژه خود یکی از بقاع متبرکه پر تردد در استان است که پذیرای خیل عظیمی از زائران می‌باشد.
این آستان متبرکه در مدخل ورودی شهر حاجی آباد کنار جاده ترانزیت بندرعباس-سیرجان و در فاصله 170 کیلومتری مرکز استان قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای تزرج

روستای تزرج یکی از روستاهای زیبای شهرستان حاجی آباد از توابع استان هرمزگان است که در جنوب غربی و 25 کیلومتری این شهرستان واقع شده است ، روستای تزرج از توابع بخش مرکزی این شهرستان میباشد . این روستا دارای مردمان خونگرم و مهمان دوست که سالانه پذیرای هزاران نفر از هموطنان و گردشگرن داخلی و خارجی است.
روستا تزرج از شمال به کوه شاهینی، از شمال شرقی به کوه کم کالان، از جنوب و جنوب شرقی به کوه گروگاهی و از شرق به تپه کم‌زکری محدود می‌شود.
این روستا را به عنوان زیباترین روستای گردشگری جنوب معرفی می‌کنند روستایی که در میان نخلستان‌ها و کوهستان گرم و تفتیده حاجی آباد قرار دارد و آبشار تزرج با زیبایی منحصر به فرد خالق زیباترین خلقت طبیعی خداوند شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]