ساحل جاسک

بندرجاسک از توابع استان هرمزگان درکناردریای مکران (عمان) قراردارد و از موقعیت طبیعی فوق العاده ای برخورداراست 270کیلومتر ساحل جاسک درشرق وغرب به زیبائی کشیده شده است.این ساحل ازغرب از گوان واگوشک در80کیلومتراین بندر آغاز و در شرق به روستای آبکوهی و کرتی ،ختم میگردد. ساحل جاسک بیش از 21خور را در خود جای داده است که هریک داستان شگفت انگیزز طبیعت را بنمایش گذاشته اند . این خور‌ها زیست گاه وتوقفگاه انواع پرندگان مهاجر میباشند که در فصول مختلف سال درآنها دیده میشوند .
بزرگترین خور در حوزه شرق جاسک خور کرتی یا رابچ میباشد که ضمنا بزرگترین خور خاور میا نه بحساب می‌آید .درآن سوی رودخانه و دشت جگین ،ساحل زیبای عبد وبیاهی در120کیلومتری شهرجاسک ،یکی از دیدنی‌ترین سواحل این شهرستان می‌باشد.جذابیت این ساحل به دماغه راس میدانی وکچ (پناهگاه وخلیج)ادامه دارد و می‌تواند با ایجاد زیرساخت‌های مختصری به بهشت گردشگران مبدل ساخت . درطول ساحل جاسک غربی جاذبه‌های دیدنی فراوانی وجود دارد.که از این قرارند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد جگین

سد جگین در 61 کیلومتری جنوب شرقی بندر جاسک در استان هرمزگان قرار دارد.
این سد با هدف تامین آب آشامیدنی بندر جاسک به میزان دو میلیون و 910 هزارمترمکعب در سال , تامین آب مورد نیاز آبیاری حدود 4500 هکتار از اراضی کشاورزی پائین دست به میزان 50 میلیون متر مکعب در سال و کنترل سیلاب‌های فصلی رودخانه ای جگین ساخته شده است.
نوع سد جگین بتنی - غلتکی , RCC می‌باشد که طول تاج سد 253 متر , عرض تاج 5 متر , حجم بتن ریزی 250 هزار متر مکعب , حجم حفاری 270 هزار متر مکعب , ارتفاع از کف 68 متر , ارتفاع از پی 78 متر , حجم مفید مخزن 135 میلیون‌متر مکعب , حجم کل مخزن از تراز عادی بهره برداری 300 میلیون متر مکعب , ورودی متوسط آب رودخانه 4/1 متر مکعب در ثانیه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رودخانه جگین

از جمله نقاط زیبا و گردشگری استان هرمزگان , رودخانه جگین واقع در بندر جاسک می‌باشد که این رودخانه آب شیرین از کوه‌های بشاگرد سرچشمه می‌گیرد و با پیوستن چند رودخانه دیگر از جمله رودخانه انگهران به آن، به دریای عمان می‌ریزد.
نمونه برداری از این رودخانه نشان می‌دهند که فراوانی و توسعه پیچان رود‌ها و نیز تغییر مسیر رودخانه جگین در درجه اول وابسته به شیب کم دلتای جگین و سپس ریزدانه بودن بافت رسوب است. در این میان تغییرات شدید دبی رودخانه که به صورت دوره ای اتفاق می‌افتد عامل اصلی تغییر مسیر‌ها است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار سادرمن

غار سادرمن در استان هرمزگان و در ۳۰کیلیومتری بندر جاسک ، روستای گزدان در جاسک کهنه به شکل دوغار بادو دهانه واقع شده است.
این غار ارتفاع تقریبی 2000 متری و 20 کیلومتری دریا در رشته کوه‌های کوتاه و بلند سادرمن واقع شده است.
متأسفانه این غار که متعلق به دوران پیش از اسلام است، طی دهه‌های اخیر دچار تخریب‌های شدیدی شده به طوری که این غار در گذشته شامل 5 غار بزرگ و 3 غار کوچک بوده اما هم‌اکنون تنها یک غار بزرگ به علت وجود ستون‌هایی که در میان دارد پابرجا مانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]