گورستان تاریخی روستای تم سنیتی

در گورستان تاریخی روستای تم سنیتی قبور زیادی با دست خط همان حجاران و سنگتراش‌هاى مشابه قبور سایر گورستان‌هاى شهرستان قشم از توابع استان هرمزگان که دارای قدمتی حدود نهصد سال مى‌باشد وجود دارد که بسیاری از این قبور در زیر خاک پنهان شده اند و بعضا گوشه‌هایی از‌این قبور با فرسایش خاک امروزه مشخص شده است و زیارتگاهی گنبدی و مخروبه نیز در‌این قبرستانن مشاهده می‌شود که اطلاعی از شناخت صحیح آن در بین پیران محل موجود نیست، بعضی از پیران منطقه آن را خواجه بو اخیر مى‌نامند که در متون کتب قشم و خلیج فارس نیز چیزی در مورد آن یافته نشده است.
با توجه به اطلاعات یافته شده و ثبت تاریخ چند قبر در این قبرستان توسط امام جمعه توریان: قبر مرحوم السعید آقا سلطان سالاری به تاریخ وفات روز شنبه هفده ربیع الاول سال هشتصد هجری قمری با قدمتی در حدود ششصد و بیست و سه سال است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه زیر آب قشم ( موزه غدیر )

موزه زیر آب قشم ( موزه غدیر ) یکی از جاذبه‌های جدید است که به مذاق گردشگران زیادی در استان هرمزگان خوش آمده است، بزرگ‌ترین و معروف‌ترین موزه زیر آب دنیا متعلق به مکزیک است، در کشورمان هم این جاذبه در عمق آب‌های جزیره قشم ایجاد شده است. این موزه در عمق تقریبی ۶ متری آب‌های خلیج فارس در کنار پارک زیتون قشم نصب شده است. علاقه‌مندان می‌توانند از مجسمهه ۷ تن از مشاهیر به نام کشور پرفسور محمود حسابی، زکریا رازی، استاد محمد حسین شهریار، ابوالقاسم فردوسی، غلامرضا تختی، میرزا محمد تقی خان امیر کبیر و محمد حسین فهمیده در این موزهه دیدن کنند.
هر چند بازدید از این موزه رایگان است اما تنها کسانی می‌توانند در عمق ۶ متری به دیدن تندیس این مشاهیر بروند که مجهز به تجهیزات غواصی و آشنا با اصول غواصی باشند.
از آنجایی که غواصی یکی از تفریحات مهیج دریایی در سواحل شهرهای جنوبی و جزایر خلیج فارس است و استقبال خوبی از این رشته می‌شود، موزه‌گردی زیر آب هم می‌تواند یکی از برنامه‌های گردشگرانی باشد که به غواصی علاقه‌مند هستند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مقبره بی‌بی‌تم‌سنیتی

مقبره "بی‌بی‌تم‌سنیتی " که به نام بی بی مریم هم شهرت دارد، در روستای " تم سنیتی " در جزیره قشم واقع شده است و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران میباشد .
نام "تم سنیتى" یا "طم صنیتى" (بر اساس برخی کتب) در حقیقت باید نامى باشد که اسپانیایى‌ها به بقعه پیر داده و احتمالا تغییر یافته Tomb Saint یا Saint Tomp ( مقبره مقدس ) می‌باشد.
این بنا از جنس سنگ و مرجان همراه با روکش آهک صدفی بنا شده است. با مقداری پیاده‌روی در پیرامون این آرامگاه متحیر می‌شوید زیرا با یک نگاه می‌توانید تعداد زیادی تکه‌های سفال از دوره‌های مختلف تاریخی و همچنین سنگ قبرهای تاریخی را مشاهده کنید.
این مکان بین اهالی روستا ارزش و احترام خاصی دارد، آنقدر که دور تا دور آن را قبرهای بسیاری از دوران مختلف تا امروزه پوشانده است. بنای مقبره دارای پلانی چهار ضلعی می‌باشد که از خارج به هشت ضلعی تبدیل و به گنبد ختم می‌شود. آنچه از شواهد موجود پیداست در چهار طرف بنا سازه‌هایی وجود داشته که امروزه ویران شده‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

زیارتگاه شیخ اندرآبی

زیارتگاه شیخ اندرآبی در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم واقع شده است و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب کشور به شمار می‌آید.
زیارتگاه شیخ اندرآبی در رو به روی بندر لافت و در شمال جزیره قشم واقع شده است . بین بندر لافت و خمیر، جزیره کوچکی به نام شیخ اندر آبی وجود دارد که در موقع مد دریا قسمت‌هایی از آن به زیر آب می‌رود. می‌توان فاصله بین بندر لافت و جزیره شیخ اندرآبی را توسط یک قایق موتوری در مدت حدوئد پنج دقیقه طی کرد. در قسمت شمالی جزیره شیخ اندر آبی که سطح آن از سایر قسمت‌های جزیره پایین‌تر می‌باشد، تعداد درختان حرا متعددی و در جنوب شرقی این جزیره نیز گنبد سفیدی موسوم به زیارتگاه شیخ اندرآبی یا قدمگاه شیخ وجود دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

زیارتگاه شاه شهیدان قشم

زیارتگاه شاه شهیدان قشم در استان هرمزگان که به زیارت سید شهید، یا شاه شهید نیز معروف است بر بلندای کوهی با ارتفاعی کم ، در ساحل جنوبی جزیره قشم و در فاصله یازده کیلومتری شهر قشم واقع شده است. اینطور گفته شده که این سید به شکل نامعلومی نا پدید شده، عده ای می‌گویند به آسمان رفته و عده ای هم اعتقاد دارند که در دل دریا ناپدید شده است .
بانوان قشم برای برآورده شدن حاجات خود بیش از دیگران به این زیارتگاه می‌آیند. هرکس مقداری نخود، عدس، چند تکه گوشت و هر چه از دستشان بر می‌آید با خود می‌آوردند تا آبگوشت نذری را بار بگذارند تا به مراد دلشان برسند.
مردها، تا بتوانند مزاحم‌این مراسم نمى‌شوند. زن و بچه را که صبح اول وقت در صحن شاه شهید از ماشین پیاده مى‌کنند، مى‌روند. غروب باز مى‌گردند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد شیخ برخ قشم

مسجد برخ در بخش مرکزی جزیره واقع شده و از توابع شهرستان قشم و نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب کشور محسوب می‌شود .
ساختمان اولیه این مسجد، احتمالاً در سال‌های اولیه اسلامی در حین فتح جزایر و بنادر ایران به دست عمروبن عاص و به امر او در روستای کوشه قشم بنا شده‌است.
این مسجد در سال دویست و چهل و چهار هـجری قمری باز سازی شده و در سال هفتصد و سی و شش هـجری قمری بر اثر زلزله ویران شده است.
پس از گذشت مدتی در سال هفتصد و سی و هفت هـجری قمری توسط سلطان فتح الله نوادهٔ سلطان محمود غزنوی که احتمالاً یکی از پادشاهان هرمز و یا لارستان بوده، تجدید بنا شده‌است.
در محوطه اطراف مسجد، گورستانی گسترده و نخلستان‌های متعددی وجود دارد که نظر همگان را جبل می‌نماید. در کنار مسجد، یک برکه دراز به صورت شمالی و جنوبی وجود دارد. تا سال هزار و سیصد هـجری قمری از این مسجد که در مرکز روستا واقع است، به عنوان مسجد جامع استفاده می‌شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع قشم

مسجد جامع قشم در شهر قشم واقع شده است در بخش مرکزی از توابع شهرستان قشم قرار گرفته که از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب کشور به شمار می‌آید.
" مسجد جامع قشم " یکی از بزرگ‌ترین و کهن‌ترین مساجد شهر قسم محسوب می‌شود، که گفته می‌شود از آثار " صوغیه " همسر حاکم وقت بوده و در سال هزار و دویست و دو هجری قمری بنا شده‌است.
پلان شبستان، مسجد مستطیلی شکل می‌باشد که در وسط آن، در دو ردیف، شانزده ستون تعبیه شده است. داخل مسجد در جهت طولی از هفت دهانه و در جهت عرضی از چهار دهانه فرش انداز شکل گرفته است و محراب و منبر آن در وسط دیوار طولی در جنوب آن قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد قبای قشم

مسجد قبا از جمله مساجد مشهور جزیره قشم در استان هرمزگان به شمار می‌آید که در روستای هلر این جزیره زیبا واقع شده است و زیبایی و شکوه مختص به خود را دارد.
معماری استثنایی، رنگ‌ها، طرح و نقشه این مسجد باعث شده که این مسجد مانند نگینی در معماری جنوب کشور میدرخشد.
گنبد‌هاى فراوان و هم‌اندازه این مسجد در تناسب با نقشه و طرح آن که با مجموعه بنای اصلی و محوطه مرکزی خود در مربعی جای گرفته‌اند، شکوه فزاینده‌اى به این مسجد بخشیده و معنویت حاکم بر آن را دو چندان کرده اند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گورستان تاریخی روستای لافت

در استان هرمزگان و در شهرستان قشم در اطراف زیارتگاه سیدحسن پسر سیدمنصور در لافت کهنه، گورستان تاریخی روستای لافت وجود دارد که به قول سدیدالسلطنه کبابی، الواح آن قبر‌ها به تاریخ هزار و سیصد و هفتاد و دو و سال هزار و صد و سیزده دیده مى‌شود. اعتقاد بر این است که قبر‌های مسلمانان در لافت، یادگار دستبرد عثمان ثقفی و علاء خضر مى‌(جانشین عثمان در فرمانداریی بحرین) در سال شانزدهم هجری، سال ششصد و سی و هشت میلادی به جزیره قشم است. در‌این قبرستان که تابلویی به نام قبرستان دارالمغفره دارد، قبور دارای قدمت زیادی می‌باشند .تکه سنگ‌هاى نوشته شده قدیمى‌که در حال حاضر شکسته شده و در حال از بین رفتن اند در این قبرستان وجود دارند اما تاریخ آن قابل خواندن و تشخیص نیست. اما به نقل از نوشته‌هاى نویسندگانی چون سدیدالسلطنه کبابی و اسماعیل رایین در کتاب دریانوردی ایرانیان ، حاکی از قدمتی بیش از هزار و سیصد و هفتاد و نه ساله می‌باشد. همچنین در قبرستان قدیمى لافت کهنه در منطقه تابه تا که در آنجا زیارتگاه سید شمس‌الدین قرار دارد، قبور بسیاری با قدمت فراوان که از نوع سنگ نبشته و کتیبه‌هاى شکسته وجود دارد که قدمت آن نیز به حدود بیش از هزار سال مى‌رسد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گورستان تاریخی روستای رمکان

گورستان تاریخی روستای رمکان در استان هرمزگان در جوار حوزه علمیه صالحیه رمکان از توابع شهرستان قشم واقع شده است که قبور قدیمى‌فراوانی در آن وجود دارد و نوعی نوشته و سنگتراش‌هاى آن نیز شبیه سنگ‌های قبور تاریخی روستای کوشه ومناطق اطراف می‌باشد. از جملا قبوری که نوشته‌ها و تاریخ آن مشخص است و به عربی نوشته شده عبارتند از:
الموتوفا المرحوم السعید الشهید حاجی سماالدین بن عتاب الدین یب، نوراسه مرقده و فی شهر جمادی الاول به تاریخ سال نهصد و چهل و نه هجری قمری که در یک سمت سنگ‌این قبر اشعاری‌نوشته شده است. قدمت‌این قبر به چهارصد و هفتاد و چهار سال مى‌رسد.
وفات المرحوم السعید الشهید نوراسه فی مرقدها بی بی رابعه محمد سفاهانی به تاریخ ماه ذیقعده سال نهصد و سه هجری قمری که قدمت این قبر پانصد و بیست سال است.
قبر فردوس مکان ملا محمد بن داود در تاریخ ربیع الاخر هزار و چهل و چهار که قدمت آن سیصد و هفتاد و نه سال می‌باشد .
عزالدین محمدبن مولانا عبدالرحمن عالی در ماه صفر نهصد و نه که قدمت آن به جدود پانصد و چهار سال می‌رسد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]