آتشکده فردقان (فردجان)

آدرس : استان مرکزی ، شهرستان فراهان ، بخش خنجین، شهر خنجین، روستای فردقان
در ایران قبل از اسلام آتشکده‌های متعددی وجود داشته است که در زمان قباد، مزدک دستور جمع آوری آنها را به قباد داد به جز سه آتشکده اصیل و قدیمی که یکی از آنها آتشکده فردجان یا فردقان بوده است.بقایای آتشکده فردقان مربوط به دوره ساسانیان می‌باشد.
روستای کوچک "فردجان" در شمال غربی فراهان قرار دارد و آتشکده بر روی تپه ای مجاور فراهان دیده می‌شود. تمام آتشکده و بخشی از دیوارهای قلعه خراب شده است. ارتفاع دیوار اصلی باقی مانده حدود نه متر، قطر پی‌های آن حدود پنج متر و همه از سنگ و ساروج است. در وسط قلعه، تعدادی پی‌های سنگی به قطر پنج متر وجود دارد که می‌تواند بازمانده تالارهای متعدد و آتشگاه و نیایشگاه باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه پیرمرادآباد

آدرس : استان مرکزی - 14 کیلومتری شمال شرقی اراک - جاده اراک فراهان - روستای مراد آباد
بقعه پیر مرادآباد بنایی در روستای مرادآباد در ۱۴ کیلومتری شمال شرقی اراک و در حاشیه سمت راست جاده اراک به فرمهین است.
ساختمان اصلی بقعه مربوط به قرن پنجم و ششم هجری قمری می‌باشد. مردم عامه معتقدند که دستور ساخت این بقعه توسط شاهپور ذوالاکتاف ساسانی(شاپور دوم) صادر گشته و نقل میکنند که زمانیکه وی برای نبرد با دشمن از منطقه فراهان می‌گذشته است از پیر آنجا درباره پیروزی یا شکست خود سوال می‌کند و پیرمرد پاسخ پیروزی به او می‌دهد، در هنگام بازگشت پیروزمندانه شاپور آن پیر مرده بوده و او همانجا دستور می‌دهد که بقعه‌ی پیرمرادآباد برای یاد و گرامیداشت وی ساخته شود، این بقعه در گذر زمان از بین رفته است، اما در دوره سلجوقیان دوباره بقعه‌ای در این مکان بنا شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده هفتاد و دو تن

در استان مرکزی و در روستای «کهن ساروق» فراهان در شمال غربی اراک ، امامزاده هفتاد و دو تن قرار دارد که به لحاظ تاریخی و مذهبی مورد توجه و احترام عمیق مردم به ویژه اهالی منطقه فراهان است. این بقاع در میان باغ بزرگ بسیار زیبایی قرار دارند و امامزادگان طاهر و علی در آن مدفون هستند. تاریخ بنای این ساختمان مربوط به قرن ششم هـ .ق است. این بقعه‌ها دارای ضریح‌های چوبی گره‌کاری شده بسیار زیبایی هستند. روی دیوارها، آیات قرآن کریم با خط بسیار زیبای شکسته به چشم می‌خورد.
امامزادگان هفتاد دو تن از احفاد نوادگان امام زین العابدین (ع) و امام محمد باقر (ع) و موسی کاظم (ع) هستند . که به صورت دسته جمعی از کربلا به مقصدتوس جهت زیارت علی بن موسی الرضا (ع) عازم بودند که این حرکت را مزدوران مامون دانستند و ایشان را به شهادت رساندند بزرگ این امامزادگان پدر و پسری هستند که در کتب نامشان با بهترین القاب و توضیحا می‌درخشد پدر: علی صالح بن عبدالله اعرج بن حسین اصغر بن امام زین العابدین (ع) است . پسر: عبدالله الثانی بن علی صالح فوق الذکر .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]