امامزاده سهل ابن علی

بقعه امامزاده سهل ابن علی در شهر آستانه ، در شهرستان شازند از توابع استان مرکزی واقع شده است.
اصل بنا متعلق به قبل از صفویه است و الحاقاتی نیز در دوره قاجار و معاصر به آن افزده شده است.
این بنا بر طرحی چهار ایوانی ساخته شده و در حال حاضر شامل یک هشتی چند ضلعی، حیاط محصور از حجره ها، ایوان و قسمت بقعه است.
در بالای در ورودی رواق آن کتیبه ای از سنگ مرمر لوزی شکل نیز دیده می‌شود. در کتیبه منظوم و گچبری شده بنا تاریخ آغاز قرن دوازدهم هـ.ق امده است.
در دو طرف ایوان جبهه جنوب شرقی دو گذرگاه برای داخل شدن به آرامگاه وجود دارد، در دور تا دور حیاط حجره هایی دیده می‌شود، جبهه بیرونی این حجره‌ها با کاشی‌های به رنگ‌های ابی، سبز و سفید تزیین شده است.
از ایوان بزرگ (جنوب شرقی) یک در به یک راهرو باز می‌شود ، این راهرو به شکل دایره به دور اتاقی که مقبره سهل بن علی (ع) در آن اتاق است، می‌چرخد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه آب معدنی چپقلی

چشمه آب معدنی چپقلی در شهرستان شازند از توابع اراک مرکز استان مرکزی قرار دارد .
منطقه نمونه گردشگری ‘چپقلی’ اراک واقع در 28 کیلومتری جنوب غربی این شهر، شهرتش را مدیون چشمه آبی شفابخش با خواص درمانی متعدد است که در تمامی ایام سال پذیرای گردشگران و بیماران است.
این چشمه با مناظر طبیعی مصفا در بالادست روستای رباط میل بر سینه رشته کوه با صلابت سفیدخانی قرار گرفته و در اطراف آن تفرجگاهی سرسبز با آب و هوایی دلپذیر با وسعت 35 هکتار قرار دارد.
پارک جنگلی جوار چشمه چپقلی از شرق به رشته کوه میران و سفید پی، از غرب به کوههای کلاغ‌نشان و قدمگاه، از شمال به دشت شازند و خطوط لوله‌نفت و از جنوب به جبال تحت بزرگ و قالی خانی منتهی شده و از نظر اقلیمی دارای زمستان‌های سرد، بهار و پاییز معتدل و تابستان‌هایی مطبوع است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه دوخواهران

آدرس : استان مرکزی - جاده شازند به آستانه – کیلومتر 6 جاده شازند به نورآباد است
چشمه دو خواهران در شرق دشت آستانه در دامنه جنوب غربی رشته کوه راسبند (کوه دو خواهران ) در ارتفاع 2360متری از سطح دریا قرار دارد .
این چشمه در بالای روستای دو خواهران قرار دارد و برای عامه مردم و اهالی روستا جنبه تقدس و زیارتی دارد.
کیفیت آب این چشمه بسیار خوب است و زمین‌های کشاورزی روستای دو خواهران را آبیاری می‌کند. در مسیر این چشمه تا روستای دو خواهران درختان کهنسالی چون گردو، صنوبر و بید به چشم می‌خوردکه چشم انداز زیبایی به این منطقه داده است.‏
این چشمه یک چشمه کارستی است که قسمتی از آب کوه مرتفع دو خواهران را زهکشی می‌نماید .
با توجه به موقعیت و ارتفاع بالای این چشمه در گرمای تابستان این مکان هوای خنک و مطبوعی دارد و آب چشمه نیز در تابستان خنک و گوارا با کیفیتی عالی است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه و سراب عمارت شازند

شاید به جرات بتوان گفت شهرستان شازند تنها شهرستانی است در استان مرکزی که در دل و پای کوه هایش بیشترین چشمه‌ها و سراب‌ها وجود دارد. برخی از این سراب‌ها و چشمه‌ها دائمی و برخی فصلی هستند.
یکی از این چشمه سارهای معروف چشمه و سراب عمارت است که در روستای عمارت در جنوب شرقی دشت شازند و در دامنه کوه برآفتاب و کوه رازان واقع شده است.
در شمال روستا نیز رشته قناتی وجود دارد که در سال‌های اخیر به دلیل کم بارانی خشک شده است.
نتایج بررسی‌ها و مشاهدات محلی و مصاحبه با اعضای شورای اسلامی روستا و رییس شورای بخش مرکزی و کارشناسان میراث فرهنگی نشان می‌دهد که این روستا نقطه خوش آب و هوایی در مسیر جاده اصفهان به کرمانشاه و کربلا به صورت یک منزلگاه بوده و کاروان‌ها در کنار آن توقف می‌نموده و استراحت می‌کرده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار کیخسرو شازند

آدرس : استان مرکزی - شهرستان شازند - 35 کیلومتری جنوب غربی اراک و غرب رودخانه شراء
غار کیخسرو شازند که به شازنده ،کیخسرو و شاه کیخسرو نیز معروف است، دخمه ایست بزرگ و پر از آب و گیاه بر فراز قله کوه به ارتفاع ۲۹۰۰ متری. بنا بر داستان‌های تاریخی مکانی بوده است که شاه کیخسرو در آن ناپدید شده است. این غار به سمت غربی رودخانه قره چای و نزدیک روستای خسبیجان در قله کوه مرتفع شاه زنده از رشته کوه راسوند واقع شده است . بر طبق گزارش‌های تاریخی این غار 18 متر عمق داشته در حالی که در حال حاضر تنها حود 3 متر از آن قابل دسترسی است و باقی آن را مسدود کرده اند تا از دستبرد سارقان اشیای عتیقه در امان بماند . دهانه ورودی غار به سوی غرب 90/1متر عرض و 3/1 متر ارتفاع دارد. دهانه‌ی غار تنها چند گام پایین‌تر از قله‌ی کوه قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]