گنبد چهار سوق

آدرس : استان مرکزی - شهرساوه - جنب بازار بزرگ ساوه - گنبد چهار سوق
شهر ساوه ، که بنا بر روایات و اخبار موجود در قرون نخستین اسلامی شکل گرفته است از نمونه‌های بارز شهرهای واقع در مسیر کاروانی می‌باشد به خصوص که در محل تلاقی دو شاهراه عمدهه شرقی- غربی و شمالی - جنوبی قرار گرفته و به همین دلبل همواره در طول تاریخ شاهد تغییر و تحولاتی بزرگ بوده است مسجد جامع ساوه در قرن اول هجری قمری، منار مسجد میدان در سال چهارر صد و پنجاه و سه هجری قمری، منار مسجد جامع در سال پانصد و چهار هجری قمری و تعداد زیادی از بناهای قرون مختلف اسلامی و بناهای فراوان موجود در بافت قدیمی شهر همچون آب انبار ها، تیمچه ها، حمامها و راسته‌ها بازارها در قرون اخیر حیات کلی شهر را در طول زمان تریسم می‌کند، هر چند که مراجعه به متون و تصویر شهر ساوه از سفر نامه اولئاریوس وجود بسیاری از بناهای از میان رفته را در گذشته اثبات می‌نماید. همچنین این شهر از شهرهایی است که هنوز سیمای تاریخی خود را حفظ کرده است . بنای تاریخی گنبد چهار سوق که قدمت آن دست کم به پنج قرن پیش از این می‌رسد در درون بافت قدیمی شهر قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای بالقلو

روستای بالقلو در استان مرکزی و در 50 کیلومتری جاده ساوه به همدان واقع شده است.
این روستا دارای آب و هوای معتدل می‌باشد. زیباییهای منحصر به فرد روستا، جلوه‌های بی نظیر طبیعت و باغات سرسبز و پر میوه، همچنین جاذبه مذهبی روستا پتانسیل جذب گردشگر را در این منطقه بالا برده است.
یکی از جاذبه‌های تاریخی استان مرکزی بقعه امامزاده نوح از نوادگان امام موسی کاظم (ع) در روستای بالقلو از توابع بخش نوبران ساوه است.
این امامزاده که قدمت آن به قرن نهم هجری و دوره صفویه مربوط است در 50 کیلومتری شهرستان ساوه و 12 کیلومتری مرکز بخش نوبران در منطقه ای خوش آب و هوا قرار گرفته است.
وجود گنبد، قبه، بارگاه، ضریح و مزار شهدا موجب شده همه ساله مشتاقان فراوانی از سراسر کشور برای زیارت و عرض ارادت به آستان مبارک امامزاده نوح بن موسی کاظم (ع) به این منطقه سفر کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جشن برداشت انار

جشن انار یکی از آیین‏های دیرینه برای شکرگزاری و سپاس از پروردگار برای برداشت محصول به شمار می‌رود، که در بسیار از استان‌های کشور از جمله در شهرستان ساوه از توابع استان مرکزی هم‏چنان پابرجا باقی مانده است.
در کتیبه‌های تخت جمشید می‌توان کنده کاری‌های انار را مشاهده نمود و این خود نشانه شناخت ایرانیان از انار و کشت و کار آن در ایران باستان بوده، به طوری که در تمامی استان‌های کشور در حاشیه کویر مرکزی از قدیم الایام کشت و کار انار به عنوان یک محصول اقتصادی رونق ویژه ای داشته و امروزه به عنوان یک محصول صادراتی عمده منبع درآمد اقتصادی کشاورزان است.
تقریبا یک سوم زمین‌های ایران قابلیت کشاورزی را دارند و پیوند ناگسستنی کشور با طبیعت زمینه ساز برگزاری بسیاری از جشن‏های ایرانیان از دیرباز بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رودخانه قره چای

آدرس : استان مرکزی ، جنوب غربی شهرستان ساوه
رودخانه قره‌چای رودی است که از ارتفاعات شهرستان شازند سرچشمه گرفته و در مسیر خود به استان همدان وارد شده و در نهایت به دریاچه نمک قم می‌ریزد. طول این رود ۵۴۰ کیلومتر است وو هفت ایستگاه آبسنجی درطول مسیر آن وجود دارد. نام ایرانی این رود پیش از نام ترکی آن، کلان‌رود بوده است. سد الغدیر ساوه بر روی این رود قرار دارد.
این رودخانه از دو رود تشکیل می‌شود و وسعت حوزه آبریز آن حدود ۲۳٬۹۲۱ کیلومتر مربع است.
بلندترین ارتفاع این حوزه معادل 3350 متر از سطح دریا و جنوب غربی استان مرکزی و کمترین ارتفاع آن 860 متر در ناحیه شمال شرقی در محل خروج از استان می‌باشد .
شاخه جنوب آن از کوه‌های سربند و راسوند و تالاب عباس آباد، عمارت، کله و نهرمیان سرچشمه می‌گیرد. این شاخه‌ها در محل پل دو آب به هم پیوسته، رود واحدی را به نام چرّا یا «شرا» در دهستانی به همین نام تشکیل می‌دهند. ابتدای رود چرا به دلیل عبور از روستای اسکان به سراب اسکان نیز شهرت دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه دختر ( قیزقلعه ) ساوه

یکی از مهمترین آثار شگفت‌انگیز معماری کشور در مناطق مرتفع و سخت گذر ایران در دوره باستان که تاکنون ناشناخته مانده قلعه دختر در شهر ساوه می‌باشد.
عظمت بنا و فلسفه وجودی ساخت آن دراین منطقه به حدی جالب است که می‌توان از آن به عنوان یکی از منابع مهم جذب گردشگر بین‌المللی به استان مرکزی و همچنین معرفی دستاوردهایی معماری ملی و باستانی ایران قدیم اشاره کرد. قصر، عبادتگاه و دژ دفاعی قلعه دختر ساوه بر روی صخره بلندی مشرف به دشت ساوه بنا شده که از سه طرف شرق، غرب و جنوب بوسیله صخره‌هایی متعدد دیگری احاطه شده‌است.
از نمای شمالی قلعه سه قله صخره‌ای بلند مشاهده می‌شود که قصر و قلعه در نوک قله‌ای که در وسط قرار گرفته ساخته شده و این قلعه از جاده ساوه به همدان و از تمامی دشت و شهر ساوه قابل رویت است.
در دو طرف صخره قز قلعه دو رودخانه کوچک جاری است، رودخانه ضلع شرقی دایمی، اما رودخانه‌ای که در ضلع غربی قرار دارد به صورت فصلی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع ساوه

مسجد جامع ساوه در استان مرکزی و در شهرستان ساوه از اولین مسجد‌هایی است که در ایران ساخته شده و طی سال‌ها دوره‌های مختلف توسط هنرمندان ایرانی تزئین و مرمت شده‌است.
هزار و دویست - سیصد سال پیش چند تا اوستا بنای ساوجی دور هم جمع شدند، طرح یک مسجد کوچک و جمع‌وجور را کشیدند، آستین‌هایشان را بالا زدند و با کنار هم گذاشتن خشت‌های گلی آفتاب خورده، چند تا شبستان را دور تا دور یک حیاط مستطیل شکل بنا کردند.
باستان‌شناسان مدعی‌اند این مسجد یکی از اولین مسجدهای ساخته شده در ایران است؛ هرچند مسجد کهنسال در طول قرن‌های بعد آن‌قدر تغییر کرد که دیگر چیزی از آن مسجد اولیه باقی نمانده.
حالا دور تا دور حیاط مستطیل - مربع شکل مسجد جامع شهر ساوه را یک گنبد زیبا، چندین شبستان، ایوان‌هایی بلند و مناری رشید گرفته است. این مسجد زیبا آن‌قدر تزئینات جور واجور معماری روی طاق‌ها و دیوارهایش دارد که می‌توان به عنوان یک موزه به دیدنش رفت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]