امامزاده عبدالمطلب

آستان امامزاده عبدالمطلب (علیه السلام) در استان مرکزی , بخش مرکزی شهرستان زرندیه ، کیلومتر 40 اتوبان ساوه به تهران، دهستان رودشور، کیلومتر 6 جاده روستای پیک زرند، 4 کیلومتری جنوب روستای پیک قرار دارد.
بنا به گفته اهالی این امامزاده به امام کاظم (علیه السلام) منسوب میباشد.نسب شناسان درباره شجره نامه وی می‌نویسند: امامزاده عبدالمطلب (علیه السلام) فرزند امامزاده ابوالحسن محمد (علیه السلام) بوده و نسب شریف وی با پنج واسطه به امام صادق(علیه السلام) منتهی می‌شود.
شکل ساختمان بقعه، از داخل به صورت یک مربّع چهار ضلعى به ابعاد حدود 5/8×7 متر است که از بیرون از پى به ارتفاع حدود 3 متر چهار ضلعى و بعد از آن به ارتفاع 70/1 به صورت هشت ضلعى است و بر روى آن، گنبد به صورت مخروطى از داخل و هرمى 12 ترک از خارج احداث شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای خشکرود

کاروانسرای خشکرود در شهرستان زرندیه از توابع استان مرکزی به عنوان نگین معماری دوران اسلامی و همچنین یادگاری ارزشمند از دوران صفویان است که ویژگی‌های خاص معماری و فرهنگی آن زمان را در دل خود دارد.
وجه تسمیه این بنای تاریخی از همجواری آن با روستایی با نام ˈخشکرودˈ است که در حواشی بیابان به عنوان مرکز جمعیتی و سکونتگاهی وجود داشته است.
این کاروانسرا دارای بنایی مستطیل شکل و چهار ایوانی است که با مصالحی چون خشت، آجر و سنگ ساخته شده است.
دروازه ورودی این کاروانسرا در سمت مشرق که خاستگاه طلوع نور است قرار گرفته و در قسمت پیشین این بنا یک جلوخان وسیع و بلند تعبیه شده که دردو گوشه آن سکوهایی با عظمت قرار دارد.
بر سینه جلوخان این بنا که دارای نمایی آجری است، عبارت ˈیا علی مدد ˈبا ظرافت و هنرمندی خاصی حک شده که با تزئیتات زیبایی از مقرنس کاری گچی و آجری آمیخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه شکار ممنوع خرقان

آدرس : استان مرکزی - بین شهرستان ساوه و زرندیه(از شمال شهرستان زرندیه تا جنوب بخش نوبران ساوه)
منطقه شکار ممنوع خرقان دارای وسعتی بیش از ۴۷ هزار هکتار است و از سال ۸۹ به عنوان منطقه شکار ممنوع تعیین شده و حفاظت از آن بر عهده اداره حفاظت محیط زیست ساوه و زرندیهه می‌باشد.
این منطقه بین شهرستان ساوه و زرندیه قرار دارد، به این صورت که قسمت‌های جنوبی آن در بخش نوبران ساوه و قسمت‌های شمالی آن در حوزه شهرستان زرندیه واقع شده است.
منطقه شکار ممنوع خرقان، از نظر اقلیمی منطقه‌ای نیمه‌خشک میانه و تا نیمه‌خشک شدید محسوب می‌شود.
خرقان منطقه‌ای مرکب از تپه‌ماهورهای کم‌شیب، ارتفاعات صخره‌ای مرتفع، دره‌های عمیق، دامنه‌های بلند پرشیب و پهنه‌های دشتی است. دامنه تغییرات ارتفاع در این منطقه به بیش از هزار متر می‌رسد که پایین‌ترین بخش آن هزار و ۸۰۰ متر از سطح دریاهای آزاد است و مرتفع‌ترین ناحیه در این منطقه بیش از دو هزار و ۸۰۰ متر ارتفاع دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستا و آبشار چناقچی علیا

آدرس : استان مرکزی ، غرب شهرستان زرندیه ، بخش خرقان، روستای چناقچی علیا
روستای چناقچی علیا که از توابع بخش خرقان می‌باشد به عنوان یکی از روستاهای نمونه گردشگری انتخاب شده است و در ۴۵ کیلومتری شمال غرب شهر ساوه قرار دارد. تا مرکز شهرستان زرندیه (مامونیه) حدود ۵۰ و تا تهران حدود ۱۴۰ کیلومتر فاصله دارد.
ارتفاع این روستا از سطح دریا ۲۴۰۰ متر و آب و هوای آن گرم و خشک است.
قدمت تاریخی این روستا بسیار زیاد است به طوری که گفته می‌شود به دوره صفویه برمی‌گردد. ساکنان آن را ارامنه، ترک‌ها و فارس‌ها تشکیل می‌دهند و هر سه این زبان‌ها در روستا رایج است. اکثریت مردم این روستا مسلمان شیعه هستند و اقلیت نیز مسیحی ارتودکس می‌باشند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]