آب‌انبار حاج مهدی

آب‌انبار حاج مهدی از شاهکارهای معماری دوره قاجار در شهر نراق از توابع شهرستان دلیجان در استان مرکزی است و شهر نراق دارای بناهایی از دوره قاجار به علت نزدیک بودن به معماری کاشان از اصالت خاصی برخوردارند.
عبور از کوچه‌های این شهر گویی عبور ازکوچ هایی در 500 تا هزار سال پیش است، هوای دلچسب خنک، سکوت و آرامش کوچه ها، شاخه‌های درختهایی که از حیاط‌ها به دیوارهای کاهگلی بیرون زده و به رهگذران ومیهمانهای این دیار سلام می‌کنند.
پله‌های بلندآب انبارهایی که تا عمق زمین می‌رود و خنکای آب رامیهمان برق چشم‌ها می‌کند، مردم صمیمی وساده و همه و همه خبر از گذشته گمشده ای است. نراق از سه محله تشکیل شده که هر کدام دارای مرکزیت خاص خود بوده و در این مراکز مسجد، حسینیه، حمام و آب انبار مجزا وجود دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

میل نراق

میل نراق در 7 کیلومتری شرق شهر دلیجان در گردنه‌ای موسوم به گردنه نراق در مسیر نراق - مشهد اردهال در استان مرکزی قرار دارد.این میل به صورت مخروطی شکل با مصالحی چون سنگ و ملاط ساروج و در داخل از گچ ساخته شده است.
میل نراق که قدمت آن احتمالا به دوره صفویه باز‌می‌گردد، قطر کلی‌اش 6/20 سانتی‌متر است و ارتفاع آن 7/5 متر می‌باشد. از آنجا که در زمان صفویه و قاجاریه کاشان و نراق دارای رونق فراوانی بودند، احتمال می‌رود این میل در دوره صفویه و یا قاجاریه برای راهنمایی کاروانیان ساخته شده باشد.
ورود به این میل از جنوب از طریق راهی به عرض 80 سانتی‌متر با سقفی طاقی شکل با چند پله به داخل امکان پذیر است. در قسمت بالای ورودی، نورگیری وجود دارد و بالای آن نیز یکی دیگر تعبیه شده است که احتمال می‌رود این میل دو طبقه بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بازار نراق

شهر نراق در 15 کیلومتری شهر دلیجان ، حد فاصل شهرستان‌های قم و کاشان و در محدوده استان مرکزی قرار دارد. از آثار تاریخی ارزشمند و باقی مانده این شهر، می‌توان به بازار سرپوشیده نراق اشاره کرد. مصالح اصلی این بازار آجر است و ساخت آن به دوران قاجار مربوط می‌شود.
بازار نراق که به بازار شمس السلطنه نیز شهره است، از آثار تاریخی بسیار زیبا و دیدنی است که در قرن 13 هجری، ساخته شده است.معماری بنای این بازار همراه با حجره‌ها و تیمچه‌ها از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار است. سقف‌های گنبدی شکل این بازار ویژگی منحصر به فردی به آن بخشیده است.
دیوارهای بازار آجری و سقف آن، ضربی آجری است. در حجره‌ها همه از چوب است که روی آنها با مهارت و زیبایی خاصی کنده‌کاری گردیده است. علاوه بر این برای استراحت کاروانیان، در بالای این حجره‌ها اتاق‌هایی ساخته بودند.این مجموعه به لحاظ هویت تاریخی و سبک معماری دارای ارزش‌های فراوانی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای واران جاسب

روستای واران جاسب یکی از دهستان‌های بخش مرکزی شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی می‌باشد.این دهستان درفاصله پانزده کیلومتری شمال شرقی دلیجان و در نزدیکی سد پانزده خرداد قرار دارد که هفت آبادی را شامل می‌شود.. این منطقه از چند روستای نه چندان بزرگ مانند : واران، هرازجان، کِروگان، وشتکان، زُر، وسقونقان و روستای بیژگان تشکیل شده است . این هفتت آبادی در دره‌ای به طول پنجاه کیلومتر در راستای رود ازنا قرار دارند. بزرگ‌ترین روستای این دهستان واران و دومین روستای بزرگ آن بیژگان می‌باشد.
قدمت این روستا به زمان ساسانیان باز می‌گردد. داستانی که معمولاً بزرگان ده تعریف می‌کنند این است که شاه اردشیر اول سربازان خود را به اینجا آورد تا اسب‌های آنها از رود ازنا بنوشند. بعد از اینکه سربازان بیشتری در سر راه خود به آنجا می‌رفتند در این منطقه نه استراحتگاه ساخته شد که کم کم به مکان‌های سکونت دائمی تبدیل شدند. امروزه پس از طی دو هزار سال دو استراحت گاه متروکه شده که آثاری از آن‌ها به جا مانده است و این هفت روستایی که در این دهستان وجود دارد از بازمانده استراحتگاه‌های قدیم می‌باشند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای دودهک

آدرس : استان مرکزی - مسیر جاده دلیجان به دهستان خورهه
کاروانسرای دودهک در شمال شرقی محلات، در مجاورت ساحل شرقی رودخانه قم‌رود و در مسیر جاده دلیجان به دهستان خورهه (نزدیک جاده آسفالته قم به دلیجان) قرار دارد. قدمت آن را به دورانن صفوی نسبت داده‌اند اما معماری آن، از سبک معماری سلجوقیان پیروی می‌کند.
پل و کاروانسرا دودهک در مسیر تاریخی جاده ابریشم احداث شده است.
ابعاد آن۷۰/۵۳ در ۶۰/۵۳ متر است. پی‌های بنا از سنگ رودخانه و ساروج و دیوارها و سقف آن از آجر است.
در گوشه‌های شمالی، شرقی و غربی آن برج‌های مراقبتی دیده می‌شود، که نشان می‌دهد کاروانسرا کاربردی مانند یک قلعه نظامی داشته‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پناهگاه حیات وحش جاسب

آدرس : جنوب شرقی استان مرکزی – شمال شهر نراق در 35 کیلومتری شهر دلیجان
پناهگاه حیات وحش جاسب منطقه‌ای کوهستانی در منتهی الیه جنوب شرق استان مرکزی واقع شده است و وسعت آن حدود ۱۷۱۰۰ هکتار می‌باشد.
این زیستگاه حیات وحش با توجه به نزدیکی به سد ۱۵ خرداد و طبیعت چشم‌نواز منطقه یکی از نواحی مستعد طبیعت گردی و گردشگری استان مرکزی محسوب می‌شود.
این دهستان در شمال دلیجان واقع گشته و شامل هفت پارچه آبادی است که نام جاسب را بر خود دارد. این منطقه از روستاهایی نسبتاً کوچک تشکیل شده است. واران، هرازجان، کِروگان، وشتکان، زُر، وسکونقان و بیژگان. این ۷ آبادی در دره‌ای به طول ۵۰ کیلومتر در راستای رود اَزنا قرار دارند. بزرگ‌ترین روستای منطقه کروگان و دومین روستای بزرگ بیژگان است.
سه روستای کروگان، وشتگان و هرازیجان، دارای سکنه هستند. مردم روستاهای ذکرشده به شغل زراعت، باغداری، پرورش طیور خانگی و دامداری مشغول‌اند. دو روستا از این منطقه هنوز به زبان راجی حرف می‌زنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار نخجیر

در استان مرکزی و در شمال شرقی شهر دلیجان ، حد فاصل نراق و دلیجان در دامنه کوه مقابل غار شگفت انگیزی وجود دارد که به غار نخجیر معروف است. این غار که در سال 1368 کشف گردیده، آنچنان از نظر دارا بودن اشکال و پدیده‌های رسوبی و دولومیتی غنی می‌باشد که شاید بتوان آن را جزو بهترین و زیباترین غارهای جهان منظور کرد. منشورها و اسفنج‌های بلورین کلسیت، باغهای مرجانی، دالانها، دهلیزها، تراسها و حوضچه‌های متعدد، جلوه‌های انحصاری به این غار داده است که آن را سرآمد سایر غارهای آهکی جهان قرار داده است.
براستی اگر هیچ گونه جاذبه گردشگری در استان مرکزی وجود نداشت، به تنهایی غار چال نخجیر این قابلیت را دارا بود که سالیانه حداقل یک میلیون جهانگرد خارجی را به کشور جذب نماید.
هنگامیکه در مقابل در ورودی غار قرار می‌گیریم، جریان هوای خنکی از درون غار به بیرون منتقل می‌شود که در گرمای تابستانی منطقه همانند کولری خنک عمل می‌نماید.
بعد از ورود به غار 47 پله شما را به عمق غار و اولین تالار هدایت می‌کند. مسیر حرکت به درون غار و دالان‌های مختلف کف سازی شده و به پلکان و حفاظ مجهز بوده و تمامی غار از سیستم روشنایی برق مطلوبی برخوردار است. توده‌های عظیم استالاکمیت و استالاکتیت سراسر غار را پوشانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]