روستای خان آباد

روستای خان آباد یا محمدیه در شهرستان خمین روستایست کوهستانی ،که در بخش جنوبی استان مرکزی قرار گرفته است .
«خان» علاوه بر معانی متداول مانند ، لقب پادشاهان ترکستان وختا ، کندو و لانه رنبور ،خانه و سرا و کاروانسرا و همچنین به معنای زمین دار و فئودال ممکن است. خان به معنای زر خالص و چشمه بوده باشد.
با توجه به تحقیقات باستان شناسی که در زمینه سکونت انجام گرفته قدمت سکونت در این منطقه به حدود ۳۰۰۰ سال پیش برمی گردد ، که در آن زمان قبیله ایی از زرتشتی‌ها در منطقه ایی که هم اکنون به نام قلعه گبری معروف است سکونت داشته اند.
همچنان آثار این قلعه قدیمی که در بالای کوه قرار گرفته و آثار خانه هایی که در دامنه همان کوه قرار داشته اند و زیر خاک مدفون شده اند با قدمت ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰سال موجود می‌باشد .
روستای خان آباد نیز از دیر باز به علت وجود آب و زمین‌های مناسب جهت کشاورزی و امرار معاش و همچنین وضعیت خوب شکار وعبور کاروان‌های متعدد از این منطقه به صورت‌های مختلف وجود داشته است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای دهنو صمصام

روستای دهنو صمصام در استان مرکزی و در حد فاصل شهرستان خمین و الیگودرز دهنو قرار دارد.
صمصام نام روستایی در استان مرکزی و از توابع شهرستان خمین می‌باشد.
این روستا در منطقه‌ای کوهپایه‌ای قرار دارد و در ضلع جنوب غربی آن نمای زیبائی همانند یک دیوار از کوههای زاگرس را می‌توان مشاهده کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده الوند

آدرس : استان مرکزی - ۲۰ کیلومتری غرب شهرستان خمین و ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شازند
نام منطقه حفاظت شده الوند برگرفته از کوهی در غرب شهرستان خمین و جنوب استان مرکزی به نام الوند است.
الوند منطقه‌ای کاملاٌ کوهستانی با کمربندهای ارتفاعی متفاوت که دارای کوه‌ها وتپه ماهورهای بلند ودره‌های متعددی است. بلند‌ترین نقطه این منطقه قله کوه الوند با ارتفاع ۳۰۹۶ متر می‌باشد و پست‌ترین نقطه آن در جنوب شرقی منطقه در ۲۰۵۰ متر ارتفاع در محل سه راهی چارطاق واقع شده است. مساحت منطقه الوند ۷۲۰۰ هکتار می‌باشد.
منطقه حفاظت شده الوند دارای اقلیم مدیترانه‌ای معتدل می‌باشد. میانگین بارندگی سالانه این منطقه ۳۸۰ میلی‌م‌تر و دمای متوسط آن ۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.
این منطقه جزو رویشگاه‌های ایران- تورانی به شمار می‌رود، تنوع زیستی موجود در منطقه الوند در هیچ نقطه دیگری از محدوده‌های جنوبی استان تکرار نشده.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه سالار محتشم (موزه مردم شناسی خمین)

آدرس : استان مرکزی – خمین - بلوار منتظری شمالی، کوچه حکمت
قلعه سالار محتشم در داخل بافت قدیمی شهر خمین در شمال غربی شهر واقع شده است.
این قلعه یک بنای قدیمی با در و پنجره و سقف چوبی است که در حال حاضر به موزه مردم شناسی تبدیل شده است.
سالار محتشم با نام اصلی میرزا علی خان کمره ای فرزند علی قلی خان سرهنگ بوده است. او از صاحب منصبان دوره قاجار بوده که به دلیل خدمات خود از طرف دولت وقت و احمد شاه قاجار در سال 1332 ه.ق و به پیشنهاد علاءالسلطنه وزیر داخله، ملقب به سالار محتشم می‌شود.
قلعه سالار محتشم از ساخته‌های اوست. قلعه سالار مأمن و پناهگاه مردم هنگام هجوم دزدان و اشرار به شهر و همچنین محل تجمع دسته‌های عزاداری در ماه محرم بوده است.از نظر سبک معماری تلفیقی از معماری کلاسیک اروپا و معماری سنتی و ایران است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مجموعه تاریخی بیت امام (ره)

مجموعه تاریخی بیت امام (ره) در استان مرکزی ، از بناهای عظیم دوره قاجاریه در بافت تاریخی شهر خمین در محله ای به نام «سه پل» در شمال رودخانه خمین قرار دارد. این عمارت منحصر بفرد مجموعه ای چهار هسته‌ای ست.
خانه ای که به سرا قلعه معروف بوده و قلعه تدافعی بوده که هنگام حمله اشرار و غارتگران، محلی امن برای اهالی بی‌دفاع محسوب می‌شده است. این منزل حدود دوهزار و پانصد متر مربع مساحت دارد و قدمت آن به حدود 175 سال می‌رسد. مصالح آن خشت خام و گل چینه است و در نمای برخی دیوارها تا ارتفاع یک متر از سنگ استفاده گشته و کف اکثر ایوان‌ها آجرفرش شده است. در مجموعه این بیت 5 خانه بزرگ و یک خانه کوچک قرار دارد. ورودی اصلی بیت در قسمت شمالی واقع است و در چوبی با تزئینات ساده فلزی گل و میخ دارد و شامل هشتی راهروی ارتباطی یا زیرطاقی، اندرونی، بیرونی و محل نگهداری حیوانات و یک باغ کوچک بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]