روستای خانک

روستای خانک یکی از مناطق نمونه گردشگری طبیعی در استان مرکزی که در مسیر تفرش - ساوه قرار گرفته است.
این منطقه گردشگری با جاذبه‌های طبیعی-روستایی از جمله باغ‌ها مزارع رود‌ها و کوهستان‌های طبیعی با اقلیمی کوهستانی توپو گرافی کوهستانی پایه ای و پوشش گیاهی از نوع درختان و گیاهان دارویی در فاصله 35 کیلومتری با مرکز نزدیکترین شهرستان در مساحتی به طول 30 هکتار واقع شده است.
خانک در ابتدا مانند کیک تولدی به رنگ قهوه ای سوخته به چشم می‌خورد که علت آن وجود اکسید آهن در خاک این روستا است در ابتدای خانک و در پس کوچه باغها قناتی هست که شهره عام و خاص است .
علاوه بر قنات آبشار خانک هم بهانه دیگری برای دیدن این روستا شده است در گذشته‌های نه چندان دور وجود آبشار روستا بهانه ای برای ایجاد یک آسیاب سنتی در کنار این آبشار بوده است.
از کوچه باغ‌های دیدنی این روستا می‌توان به رضابه،دم آسیاب،دشت پایین و گورگ اشاره کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای سرآبادان

روستای سرآبادان در استان مرکزی به لحظ زیبایی به جرات می‌توان به آن لقب بهشت گمشده را داد. این روستا در شهرستان تفرش محصور در بین کوههای سر به فلک کشیده ناحیه مرکزی ایران دارای پیشینه ای بسیار قوی وکهن است.
مورخ شهیر قرن پنجم ابوالفتح بیهقی ( برادر ابوالفضل بیهقی صاحب تاریخ بیهقی) در معروفترین اثر خود تحت عنوان " سرآبادان مستند تاریخ ایران " آغاز حکومت آریائیها در ایران را از این ناحیه که در آن زمان شهری نسبتا بزرگ و آباد و منطقه ای بسیار سوق الجیشی بوده دانسته و نوشته است که اقوام آریایی پس از استقرار در مناطق مرکزی ایران هسته مرکزی حکومت خود را در سرآبادان شکل دادند و از آنجا بر سایر مناطق استیلا یافتند.
به عقیده برخی از زبان شناسان گویش محلی مردم سرآبادان که در آن هنوز هم بسیاری از الفاظ و کلمات فارسی پهلوی مصطلح بوده و در نوع خود منحصر به فرد و متفاوت از نواحی اطراف میباشد موید این مدعاست.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای قلعه قدس

روستای قلعه قدس روستایی است از توابع بخش مرکزی و در شهرستان تفرش در استان مرکزی می‌باشد.
قلعه قدس که به نام قدیمی آن قلعه محی الدین نیز شناخته می‌شود یکی از روستاهای زیبای نزدیک به تفرش است که دارای جاذبه‌های گردشگریست.
قدمت این روستا به بیش از ۲۰۰ سال می‌رسد و شامل ۵۰ خانوار است که عمدتا کشاورز و باغدار می‌باشند و محصولات آن‌ها شامل گردو، بادام، زرد الو و انواع صیفی جات می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه آب معدنی گراو

در لایه‌های زیرین منطقه تفرش واقع در استان مرکزی ، سفره هایی از آب معدنی وجود دارد که به صورت خودجوش از جای جای این منطقه به سطح زمین جریان پیدا کرده اند.
اصلی‌ترین چشمه آب معدنی تفرش به چشمه آب معدنی گراو معروف است که در 5 کیلومتری غرب شهر و در محلی به نام «تخته شور» قرار دارد. مجموعه ای از دهها چشمه کوچک دیگر تا شعاع چندد صد متر «آب گرو» وجود دارد که به آنها «آب قلَّک» می‌گویند.
تفرش با حدود 1800 متر ارتفاع از سطح دریا منطقه ای است کوهستانی و ییلاقی که بارندگی در این منطقه نسبتا زیاد می‌باشد،چشمه آب معدنی گراو از جاذبه‌های طبیعی و بسیار زیبا است که در فاصله پنج کیلومتری غرب شهر تفرش بین دو دهکده 'طراران و کبوران' واقع شده و دسترسی به آن آسان است.
چشمه گراو شامل چندین قسمت است که آب آن با جوشش از سطح زمین خارج می‌شود. آب یکی از این قسمتها همراه گازکربنیک زیاد فوران کرده و صحنه ای دیدنی را خلق می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه پروفسور حسابی

آرامگاه پرفسور حسابی که از نوابغ ایران زمین و نابغه بزرگ جهان علم و اندیشه ایران و جهان است، پس از 90 سال زندگی پربار علمی در 12 شهریور 1371 در شهر تفرش در استان مرکزی به خاک سپرده شد که امروز آرامگاه وی در تفرش محل تجمع مراسم مذهبی و رسمی می‌باشد.
هرساله صدها نفر در بازدید از آرامگاه پروفسور حسابی با این اندیشمند بزرگ و فرهیخته و چهره ماندگار تفرش آشنا می‌شوند.
پرفسور دکتر سید محمود حسابی
سید محمود حسابی(Mahmood Hesabi) و (Mahmoud Hessaby) در سال 1281 (هـ. ش) از پدر و مادری تفرشی در تهران متولد شدند. چهار سال از دوران کودکی رادر تهران سپری نموده بودند که به همراه خانواده (پدر، مادر، برادر) عازم شامات شدند. در 7 سالگی تحصیلات ابتدایی خود را در بیروت، با تنگدستی و مرارت‏های دور از وطن، درمدرسه کشیش‏های فرانسوی آغاز کردند و همزمان، توسط مادر فداکار، متدین و فاضله خود (خانم گوهرشاد حسابی) تحت آموزش تعلیمات مذهبی و ادبیات فارسی قرار گرفتند. استاد، قرآن کریم را حفظ و به آن اعتقادی ژرف داشتند. دیوان حافظ را نیز از بر داشتته و به بوستان و گلستان سعدی، شاهنامه فردوسی، مثنوی مولوی، منشآت قائم مقام اشراف داشتند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منزل تاریخی خاندان میرفخرایی

در استان مرکزی و در یکی از کوچه باغهای محله آب دکان شهرستان تفرش بقایای منزل تاریخی خاندان میرفخرایی متعلق به دوره قاجار که 200 سال قدمت دارد وجود دارد که به نام خانه میرفخرائی معروف می‌باشد و در فهرست آثار ملی ایران با کد 4877 و در تاریخ 19/12/1380 به ثبت رسیده است.
منزل فوق از سه بخش حیاط واحدهای معماری پیرامون حیاط و قطعه باغی تشکیل یافته و دارای دو درب اصلی در دو جهت شمال و غرب می‌باشد.
از در شمالی میتوان به طور مستقیم به حیاط وارد شد که در سه سوی شرق غرب و جنوب آن واحدهای مسکونی و خدماتی قرار گرفته اند هیچ یک از ساختمانها و واحدهای مذکور از نظر طرح نقشه و نمای درونی وبیرونی نسبت به یکدیگر تشابه ندارند طبقات همکف و اول ظرف شرق بنا از اتاقها و حجره هایی تشکیل شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع شش ناو

آدرس : تفرش -میدان امام خمینی - خیابان آیت الله سعیدی - محله فَم
مسجد جامع شش ناو از جمله مساجد قدیمی استان مرکزی است که در محله فَم شهر تفرش واقع شده‌است. بنای اولیه مسجد از آثار دوره سلجوقی است که در دوره‌های بعد قسمت‌هایی به آن اضافه شده‌است. این مسجد در تاریخ ۱۹/ ۵ /۱۳۷۹ با شماره ۲۷۷۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
یکی از مهمترین آثار معماری دوران سلجوقیان در ایران و همچنین یکی از قدیمی‌ترین مساجدکشور در شهر تفرش استان مرکزی قرار دارد.
این مسجد که در محله فم تفرش واقع شده به مسجد جامع شش ناو معروف است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]