روستای هزاوه

روستاى هزاوه در فاصله 18کیلومترى شمال غربى شهرستان اراک در استان مرکزی قرار دارد و جزئی از دهستان فراوان، بخش فرمهین به شمار می‌آید. این روستا زادگاه امیرکبیر، میرزا بزرگ قائم مقام و میرزا ابوالقاسم قائم مقام است. روستای هزاوه علاوه بر ویژگی‌های تاریخی دارای ذخایر آب فراوان، آب و هوای کوهستانی و چشم‌اندازهای طبیعی و معماری است.
قدمت هزاوه با توجه به سفال‌های پیدا شده و مطالعات باستان‌شناسی برروی تپه تاریخی هزش قرن پنجم هجری را نشان می‌دهد. مقبره شاهزاده احمد برروی بلندترین قسمت روستا واقع در محله بالا ازدیگر آثار تاریخی هزاوه می‌باشد. بنیان این مقبره به دوره ایلخانان می‌رسد اما دردوره صفویه تغییر وتحول بنیادین درآن ایجاد شده تا به شکل کنونی در آمده است.
بافت مسکونی روستا هم آنقدر پیچیده و جالب است که به تنهایی می‌تواند جذاب‌ترین بخش سفر شما را رقم بزند. خانه هاى سنگى و گلى که به صورت پلکانى بر دامنه شیب کوه‌ها قرار گرفته اند، چیزی است که شما در هزاوه به وفور می‌بینید. این خانه‌ها اکثراً از گل، سنگ و چوب ساخته شده و داراى سقف هاى مسطح هستند.دیوار خانه‌ها اکثرا ضخیم و از جنس خشت، چینه و گل است و در تمام این خانه‌ها اتاق کرسى به چشم می‌خورد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه سلطان آباد

موزه سلطان آباد چهارمین موزه شهر اراک است که در سرای کاشانی بازار اراک در استان مرکزی قرار دارد.
سرای کاشانی از سراهای مهم و برجسته بازار اراک است . این سرا بعد از گذر سوم معروف به گذر ملاقاسم واقع شده است و از دو بخش تیمچه و یک حیاط مرکزی روباز تشکیل شده و فضایی بالغ بر 2532 متر مربع از بازار رابه خود اختصاص داده است. ورودی سرا از سمت شرقی راسته بازار میسر می‌شود. بخش تیمچه در دو طبقه ساخته شده است. پوشش سقف از نوع طاق و چشمه با تزیینات زیبای یزدی بندی و کاربندی اجراء گردیده است.
در وسط هر طاق نورگیری دایره ای شکل که مرکز شمسه کاربندی طاق است وجود دارد . و به همراه نورگیرهایی که بین دو تویزه در دو طرف واقع شده اند نور تیمچه را تامین می‌کنند . در بخش دیگر حیاطی زیبا با باغچه ای بزرگ وجود دارد . اتاقهای متعدد در هر طبقه حدود 22 حجره در اطراف حیاط در دو طبقه ساخته شده و دارای ایوانهای زیبای آجری در طبقه بالاست که با ستونهای سنگی در پایین نگه داشته می‌شوند و رواق دورتادوری را به وجود آوردند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه شاه قلندر

بقعه شاه قلندر در استان مرکزی و در داخل باغ روستای انجدان شهرستان اراک در 50 کیلومتری سرچشمه و سراب معروف انجدان در دامنه کم شیب کوه قرار دارد.
این بنا مربوط به شاه عبدالاسلام معروف به شاه قلندر فرزند شاه مستنصر با لله دوم شاه غریب می‌باشد که بعد از وفات پدرش ریاست فرقه اسماعیلیه را به عهده داشته و به احتمال زیاد مربوط به دوره ایلخانی می‌باشد.
بنا دارای پلانی هشت ضلعی است که در چهار ضلع آن ورودی‌ها قرار گرفته اند سه ورودی از چهار ورودی مذکور بسته و فقط ورودی ضلع جنوبی که دارای ایوان الحاقی می‌باشد و است. در چهار ضلع داخلی آرامگاه طاقنماهای بلندی کار شده که فضای معماری داخلی را از یکنواختی بیرون آورده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده عبدالله کودزر

آرامگاه امامزاده عبدالله کودزر در روستاى کودزر استان مرکزی ، در 30 کیلومترى جاده اراک به خمین و 7 کیلومتر دورتر از جادّه ترانزیتی، نزدیک روستاى حسن‏ آباد واقع شده است.
این امامزاده به «شاهزاده عبدالله» مشهور است.
بنا بر روى سطح مرتفعى که نزدیک سه متر از سطوح اطراف بلندتر است، با نقشه هشت ضلعى به ابعاد هر ضلع، 20/4 متر ساخته شده و داراى دو ورودی یکى در شمال شرقى و دیگرى در جنوب شرقى است.
گنبد امامزاده،کروى یک پوش با پوشش سیمانى است. ارتفاع داخلى بنا،از کف تا گنبد، 15 متر است و تمام دیوارهاى داخلى، از ارتفاع یک تا 12 مترى گچ‌برى شده است؛ اما سطح زیر گنبد،فاقد تزیین است. شیوه گچ‌برى بنا، آن را به قرن ششم هجرى قمرى مربوط میکند.
عمده تزیینات بنا، شامل گچ‌بریهاى نفیس دیوارهاى داخلى است که تا زیر گنبد کار شده و در اثر مرور زمان، قسمت‌هایى از آن‏ها از بین رفته است. در جنوب بقعه نیز محراب گچ‌برى زیبایى قرار دارد که داراى کتیبه‏ هایى از آیات قرآن (سوره‏ هاى اسراء مؤمنون و اخلاص) به خط ثلث و کوفى است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده هفتاد قله

آدرس : استان مرکزی - ۲۵ کیلومتری شرق شهر اراک و بین شهرستان‌های اراک، محلات و خمین - منطقه حفاظت شده هفتاد قله
هفتاد قله مجموعه کوهستانى است که از شمال به جنوب کشیده شده است. این کوه داراى هفتاد برآمدگى یا قله است که هر یک نام مخصوصى دارد و تصور مى‌شود وجه‌تسمیه هفتاد قله نیز به همین موضوع مربوط باشد.
مساحت این منطقه ۹۷۴۰۷ هکتار می‌باشد و در ۲۵ کیلومتری شرق اراک، ۱۵ کیلومتری شمال غربی محلات،۳۰ کیلومتری شمال خمین و ۳۵ کیلومتری شمال غربی دلیجان قرار دارد و از اولین مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور است.
این منطقه از پیکره‌ای کوهستانی که در گستره‌ای از دشت‌ها و تپه‌ها قرارگرفته تشکیل‌شده، بلندترین قله این منطقه کوه "برف شاه" می‌باشد که ارتفاع آن ۲۹۹۳ متر است.
منطقه امن هفتاد قله شامل دو محدوده شمالی و جنوبی است که محدوده شمالی در برگیرنده بخش‌های عمده ارتفاعات هفتاد قله و دره‌های سیبک و چکاب است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بازار سرپوشیده اراک

آدرس : استان مرکزی – اراک - خیابان امام خمینی رو به روی میدان شهدا
بازار سرپوشیده اراک یکی از بناهای نخستین استان مرکزی است. بازار سرپوشیده اراک نماد هویت و تاریخچه شهر اراک است.
بنای اولیه این بازار را در اوایل قرن ۱۳ حاکم وقت اراک یعنی سپهدار اعظم که نام مسجد و مدرسه‌ای در بازار نیز به نام اوست گذاشت.
با این وجود، مجموعه بزرگ بازار اراک در زمان فتحعلی شاه قاجار و توسط یوسف خان گرجی در بافت مرکزی اراک که در آن زمان سلطان آباد نامیده می‌شد و در سال ۱۲۲۸ هجری قمری بنیان گذاشته شد.
این بنا در مرکز بافت شطرنجی و قدیمی اراک قرار دارد و از سوی ۲ ورودی شمالی و جنوبی و ۸ گذر شرقی و غربی به محیط پیرامون متصل شده است. طول شمال به جنوب بازار اراک ۷۲۰ متر و جهت شرق به غرب آن ۲۰۰ متر است.
بازار اراک به مرکزیت چهارسوق، از ۴ جهت به دروازه‌های قدیم شهر که دروازه قبله (جنوب) ،دروازه رازان (شمال)، دروازه حاج علی النقی (غرب) و دروازه شهرجرد (شرق) هستند متصل می‌شده است و به نوعی استراتژیک‌ترین نقطه شهر در زمان‌های گذشته بوده است. مساحت این مجموعه بزرگ تاریخی به حدود ۱۴ هکتارمی رسد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب میقان

تالاب میقان یکی از ۱۰ تالاب مهم ایران است که در استان مرکزی و در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهر اراک و جنوب غربی داوودآباد و در مجاورت روستاهای میقان و ده نمک و طرمزد با وسعتی حدود ۲۵ هزار هکتار قرار گرفته است.

تالاب در ناحیه ای کم ارتفاع، مردابی، پیت زار طبیعی و دایمی، با آب شور در پست‌ترین نقطه دشت فراهان و در فرورفتگی موسوم به چاله اراک در مرکز منطقه‌ی شکار ممنوع قرار گرفته است. این تالاب از جمله آخرین حلقه اکولوژیک حوزه آبریز دشت اراک است که تمامی آب‌هاى سطحى مسیل‌هاى فصلى منطقه را جذب مى‌‌کند.

تالاب میقان شامل کویر، دشت‌های آبرفتی و یک دریاچه فصلی می‌باشد. نزدیکترین کوه به آن در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی تالاب با نام «کوه تخت زرد» و با ارتفاع ۲۲۶۹ متر واقع است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه مفاخر

موزه مفاخر در شهر اراک ، یکی از جاذبه‌های فرهنگی استان مرکزی است که اتفاقا در ایام تعطیلات نوروز با استقبال مواجه می‌شود. این بنا واقع در خیابان شهید بهشتی اراک می‌باشد. ساخت بنای موزه که به منزل خاکباز مشهور است، در اواخر دوره قاجاریه آغاز و در سال 1308 شمسی به اتمام رسیده است. ساختمان بنا توسط مرحوم حاج‌سیدحسین خاکباز احداث شده است.
نوع این بنا کوشکی با تزئینات آجری خاص دوره قاجار به مساحت سه هزار متر مربع ساخته شده است و دارای دو ایوان شرقی و غربی، 11 اتاق، حمام خصوصی قدیمی و دو قنات که یکی در محوطه ساختمان به نام قنات ده و دیگری در زیر آب انبار به نام قنات خان حاکم، است. و در بهمن ماه سال 1388 برای علاقه مندان به فرهنگ و هنر ایران اسلامی تبدیل به موزه مفاخر شد. این بنا در سال 1379 در فهرست ملی ثبت و از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی مرمت و در بهمن ماه سال 1388 به عنوان موزه مفاخر استان برای علاقه‌‌مندان به فرهنگ و هنر و مفاخر ایران اسلامی افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

حمام چهار فصل اراک

آدرس : اراک - خیابان بهشتی
حمام چهار فصل در استان مرکزی از آثار باستانی شهر اراک و مربوط به اواخر دوره قاجار است. این بنا توسط "حاج محمدابراهیم خوانساری" در زمان احمد شاه قاجار بنا نهاده شده است. اینن حمام در خیابان شهید دکتر بهشتی واقع شده و در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۳۳۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. وجود نقاشی‌ها و نگاره هایی از چهار فصل سال که درر چهار گوشه این حمام وجود دارد علت نامگذاری این حمام بوده است. این حمام تنها حمام کشور است که در آن قسمتی مجزا برای اقلیت‌های مذهبی وجود دارد. علت ساخت این قسمت توسط بانی بنا ، دیدن شستشوی طفلی کوچک توسط مادری یهودی در فصل زمستان بوده است. وی وقتی علت را جویا شد دریافت که یهودیان حق استفاده از حمام عمومی را ندارند ، بنابراین تصمیم به ساخت حمامی برای اقلیت‌ها در مجاورت حمام عمومی شهر گرفت.این مکان دیدنی از سال ‪ ۱۳۷۳به محل نگهداری اشیا و اسناد قدیمی تبدیل شده و هم اکنون متجاوز از هزار قطعه اشیای کهن شامل سلاح ، سکه ظروف سفالی ابزار زندگی و شکار و سنگواره از هزاره دوم و سوم پیش از میلاد و دوران بعد از اسلام در این گنجینه نگهداری می‌شود
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد و مدرسه علمیه سپهداری

آدرس : اراک مجموعه بازار مرکزی، مدرسه علمیه سپهداری اراک
در بافت قدیمی شهر اراک مرکز استان مرکزی و جنب بازار این شهر ، مجموعه مسجد و مدرسه بسیار زیبایی قرار دارد که در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار همزمان با شهر سلطان آباد (اراک)) توسط مرحوم یوسف خان گرجی ساخته شده است. این مسجد که از ابتدا به صورت حوزه علمیه اراک درآمده است، مرکز مهمی برای تحصیل و تدریس مشاهیر و علمای استان مرکزی بوده است.
سبک و نوع معماری بکار رفته در ساخت گنبد، ایوان، حجرههای اطراف و کاشیکاریها، اقتباسی از معماری دوره صفویه می‌باشد. این مجموعه به صورت نگینی در مرکز شهر اراک می‌درخشد. ایوان ورودی و گنبد آجری و کلاه خودی زیبای از هر نقطه قابل رویت می‌باشد.
بنای مدرسه سپهداری از طرح چهار ایوان پیروی می‌کند که از آن میان دو ایوان شمالی و جنوبی بلندتر و عظیم‌تر از دو دیگری است. در پیرامون حیاط مدرسه بیست و پنج حجره وجود دارد و پر حجره دارای یک ایوان کوچک در جلو و قسمت نشیمن در عقب می‌باشد، سردر و لچکی این حجره‌ها با کاشیهای خشتی هفت رنگ تزئین یافته و نقوش آنها گیاهی و هندسی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]