روستای آهو

آدرس : استان مرکزی – 5 کیلومتری شمال شهر آشتیان
"روستای آهو" از غرب به گَرَکان و از شمال به تفرش و از شرق به روستای فوجرد منتهی می‌شود.
درغرب این روستا کوه « کله پشته» ، «همواره پنبه زار»، «کدوک راچان» و «کوه میراب» قرار دارند.
آهو نهرها وچشمه‌های زیادی دارد . باوجود اینکه باغها و زمینهای کشاورزی روستا اغلب در خارج از محدوده سکونت است، اهالی، باغچه‌ها و زمینهای کشاورزی کوچکی در کنار خانه‌های خود دارند که زیبایی این روستا را دوچندان می‌نماید.
این روستا دارای دو امامزاده به ثبت رسیده به نام‌های امامزاده عبدالله و امامزاده شهربانو می‌باشد، که به دلیل موقعیت جغرافیایی این دو مکان نسبت به روستا به امامزاده بالا و امامزاده پایین معروف است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه شکار ممنوع کلاهه

آدرس : استان مرکزی – شمال شهرستان آشتیان
پنج منطقه در استان مرکزی به دلیل شاخصه‌های ویژه‌ای که دارند، تحت مدیریت و حفاظت محیط زیست استان به عنوان مناطق شکار ممنوع نام‌گذاری شده‌اند که یکی از این مناطق، منطقه کلاهه آشتیان می‌باشد.
زیستگاه طبیعی کلاهه در شمال شهرستان آشتیان قرار دارد و وسعت آن معادل ۱۹ هزار و ۱۲۶ هکتار می‌باشد و به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حمایت سازمان محیط زیست قرار دارد. این منطقه به خاطر وجود منابع آبی مناسب یعنی بیش از 20 چشمه با جریان دایمی و نیز بخشی از سرشاخه‌های رودخانه کمرد (فصلی) در منتهی الیه شرقی این منطقه شرایط زیستی مناسبی را برای جانوران این حوزه ایجاد کرده است، همچنین کلاهه آشتیان با کوه‌های خشک و صخره‌ای، تپه ماهورها و حوزه دشتی دارای اقلیمی متنوع است و به این دلیل باعث شده تا طیف وسیعی از تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری را در خود داشته باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه عبدالعظیم قریب

بنای تاریخی خانه عبدالعظیم قریب در مرکز روستای گَرَکان از توابع شهرستان آشتیان واقع در استان مرکزی قرار دارد .  
گَرَکان روستایی است در بخش مرکزی شهرستان آشتیان . این روستا در 76 کیلومتری اراک و در نزدیکی تفرش قرار دارد.
منزل استاد دکتر عبدالعظیم قریب، که میزبان سه پدر علم ایران بوده است مربوط به دوران قاجار می‌باشد و در زمینی به مساحت ۷۱۵ متر مربع واقع شده است.
علاوه بر «دکتر عبدالعظیم گرکانی(قریب)» پدر ادبیات فارسی ایران، «پروفسور عبدالکریم قریب» پدر علم زمین شناسی ایران و بنیان گذار دانشگاه اراک و همچنین «دکتر محمد قریب» پدر طب کودکان ایران نیز روزگاری در این خانه زیسته اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]