غار یکه چاه

آدرس : محلات - دهستان باقرآباد - روستای یکه چاه
غار یکه چاه در استان مرکزی و در کوه‌های جنوب شرقی شهرستان محلات ، در مجاورت روستایی به همین نام قرار دارد . این غار از جمله غار‌های طبیعی بوده و دارای محوطه وسیعی است کهه از دو قسمت تشکیل شده و با حفره‌ای به یکدیگر متصل می‌شوند.

غار یکه چاه دارای ستون‌های آهکی، استالاگمیت و استالاکتیت فراوانی است که منظره زیبایی به آن بخشیده‌اند.

غار یکه چاه مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد تا سده‌های میانه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان محلات، بخش مرکزی، دهستان باقرآباد، روستای یکه چاه واقع شده است.

غار یکه چاه در سال ۱۳۸۷ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۳۸۰۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار بابا جابر

غار باباجابر در استان مرکزی ، در 53 کیلومتری جنوب غربی شهر دلیجان ، و یک کیلومتری روستای جودان از توابع شهرستان محلات واقع است.

غار بابا جابر در دامنه شمالی کوه باباجابر قرار گرفته و رودخانه لعل بار، از شاخه‌های اصلی قم رود، از پایین آن میگذرد. غار دارای دو دهانه و در ارتفاع 1700 متری از سطح دریاست. دهانه شرقی، بالای یک پرتگاه 6 متری قرار دارد و ورود از این دهانه به غار مشکل است.

دهانه غربی بر بالای یک پرتگاه 3 متری قرار دارد و برای ورود به آن باید سنگ نوردی کنیم. به علت حفاری دهانه غار و رها کردن آوارهای حاصل از حفاری، 10 متر نخستِ دالانِ ورودی از خاکهای نرم رسی پوشیده شده و عبور از آن با لغزیدن و گرد و خاک فراوان همراه است. دالان ورودی پس از 10 متر فاصله از دهانه، حالت طبیعی پیدا میکند و با شیب 45 درجه ادامه مییابد. این دالان شیب دار با عرض 3 تا 10 متر و ارتفاع 2 تا 5 متر، به طول 100 متر امتداد دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بنای خورهه

آدرس : استان مرکزی - جاده محلات به آبگرم، سپس خورهه با جاده آسفالته حدود ۲۰ کیلومتر. جاده قم به اصفهان ، نرسیده به شهر دلیجان (۷۰ کیلومتری قم) ، روستای دودهک سپس به سوی خورهه با حدود ۱۲ کیلومتر - بنای خورهه
مجموعه بقایا و آثار بجا مانده در منطقه تاریخی خورهه محلات از جمله مهمترین آثار تاریخی کشور است که ابهامات زیادی را در خصوص قدمت، معماری، کاربرد و نوع استفاده از بنا را در بین مورخان و باستان شناسان داخلی و خارجی ایجاد نموده است.
مورخان از این مجموعه به نام آتشکده، معبد، کاخ و مرکز برگزاری جشن‌ها و مراسم ملی و مذهبی، عمارت و منزل ییلاقی و قبرستان یاد نموده اند.
در کاوش‌های بعمل آمده از این منطقه تاریخی، آثار متعددی از دوره سلوکیان ، اشکانیان، ساسانیان و دوره اسلامی بدست آمده که نشانگر کاربرد آن در دوره‌های مختلف بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه‌های آبگرم محلات

در استان مرکزی و در فاصله 15 کیلومتری شمال شرق شهر محلات در ارتفاعات بلند منطقه، چشمه آبگرم محلات جوشان است که از معروفیت خاصی برخوردار می‌باشد. بطور کلی چشمه‌های آبگرم به دو نوع تقسیم می‌شوند: نوع اول چشمه هایی هستند که آب آنها از روی زمین سرچشمه گرفته و در ابتدا دارای حوادث طبیعی بوده، اما پس از فرورفتن در زمین و گذشتن از لایه‌های گوناگون، گرمایی آنها گرفته شده و برخی مواد کانی را در خورد حل می‌نمایند و از راهها و منافذ دیگری در سطح زمین متجلی می‌گردند. نوع دوم آبگرم‌هایی هستند که بیشتر از بخار خمیره سنگهای سوزان درون پوسته زمین بوجود آمده و به سطح زمین می‌رسند. تحقیقات بعمل آمده مشخص می‌سازد که آبگرم محلات از نوع دوم می‌باشد. دسترسی به این چشمه از دو طریق ممکن است: 1ـ از طریق جاده دلیحان ـ محلات 2ـ جاده اصلی قم ـ اصفهان (از طریق جاده دودهک ـ خورهه) خواص درمانی آبگرم محلات: رنگ مایل به قرمز و مزه آب چشمه‌های آبگرم محلات نشان می‌دهد که این آب دارای ترکیبات آهن و احتمالاً گوگرد می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده شاهزاده حسین (حاجی رضوان)

آدرس : استان مرکزی – شهرستان کمیجان – 6 کیلومتری روستای وفس
بقعه امامزاده شاهزاده حسین یا حاجی رضوان ، زیارتگاهی با چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبا بالای کوه حاجی رضوان مشرف بر روستای وفس در نزدیکی شهرستان کمیجان قرار دارد.
این امامزاده در 110 کیلومتری شهرستان اراک و 12 کیلومتری کمیجان و 6 کیلومتری وفس، برفراز گردنه وفس در ارتفاع 2650 متری از سطح دریا قرار گرفته، به طوری که مشرف به تمام منطقه است.
حاجی رضوان نام کوهی در شمال کمیجان است که برای مردم کمیجان از نظر اعتقادی و معنوی از جایگاه خاص و مهمی برخوردار است.
این عنوان(حاجی رضوان) نام محلی شاهزاده حسین از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است که دارای کرامات بسیاری است و افراد زیادی را از شهرهای دور و نزدیک مخصوصا اراک، تهران، قم، کمیجان، همدان و روستاهای اطراف به سمت خود می‌کشاند.
بقعه این امامزاده که در بالای کوه حاجی رضوان واقع شده از سمت شمال به روستای زیبای وفس منتهی می‌شود و در سمت غرب و پایین دست کوه، گردنه گدوک واقع شده که جاده اصلی ورودی وفس است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه تپه میلاجرد

آدرس : استان مرکزی ، شهرستان کمیجان ، جنوب غربی شهر میلاجرد و در ۱۱۰ کیلومتری شمال غربی اراک
قلعه تپه میلاجرد مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در میلاجرد، قرار گرفته است.
براساس مطالعات انجام شده بر روی این تپه‌باستانی تاریخچه آن به ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح یعنی دوره حکومت مادها در محدوده هگمتانه بر می‌گردد.
قلعه تپه میلاجرد در کنار شهر میلاجرد و در ۱۱۰ کیلومتری شمال غربی اراک بر روی تلی بزرگ قرار گرفته که از سوی اهالی به «قلعه تپه میله گرد» یا «قالا تپه میلاگیرد» که نام محلی شهر میلاجرد است، معروف است. حسن بن محمد قمی در کتاب تاریخ قم بانی این شهر را میلاد گرگین می‌داند که به امر شاه کیخسرو آن را بنا کرده است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آتشکده فردقان (فردجان)

آدرس : استان مرکزی ، شهرستان فراهان ، بخش خنجین، شهر خنجین، روستای فردقان
در ایران قبل از اسلام آتشکده‌های متعددی وجود داشته است که در زمان قباد، مزدک دستور جمع آوری آنها را به قباد داد به جز سه آتشکده اصیل و قدیمی که یکی از آنها آتشکده فردجان یا فردقان بوده است.بقایای آتشکده فردقان مربوط به دوره ساسانیان می‌باشد.
روستای کوچک "فردجان" در شمال غربی فراهان قرار دارد و آتشکده بر روی تپه ای مجاور فراهان دیده می‌شود. تمام آتشکده و بخشی از دیوارهای قلعه خراب شده است. ارتفاع دیوار اصلی باقی مانده حدود نه متر، قطر پی‌های آن حدود پنج متر و همه از سنگ و ساروج است. در وسط قلعه، تعدادی پی‌های سنگی به قطر پنج متر وجود دارد که می‌تواند بازمانده تالارهای متعدد و آتشگاه و نیایشگاه باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه پیرمرادآباد

آدرس : استان مرکزی - 14 کیلومتری شمال شرقی اراک - جاده اراک فراهان - روستای مراد آباد
بقعه پیر مرادآباد بنایی در روستای مرادآباد در ۱۴ کیلومتری شمال شرقی اراک و در حاشیه سمت راست جاده اراک به فرمهین است.
ساختمان اصلی بقعه مربوط به قرن پنجم و ششم هجری قمری می‌باشد. مردم عامه معتقدند که دستور ساخت این بقعه توسط شاهپور ذوالاکتاف ساسانی(شاپور دوم) صادر گشته و نقل میکنند که زمانیکه وی برای نبرد با دشمن از منطقه فراهان می‌گذشته است از پیر آنجا درباره پیروزی یا شکست خود سوال می‌کند و پیرمرد پاسخ پیروزی به او می‌دهد، در هنگام بازگشت پیروزمندانه شاپور آن پیر مرده بوده و او همانجا دستور می‌دهد که بقعه‌ی پیرمرادآباد برای یاد و گرامیداشت وی ساخته شود، این بقعه در گذر زمان از بین رفته است، اما در دوره سلجوقیان دوباره بقعه‌ای در این مکان بنا شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده سهل ابن علی

بقعه امامزاده سهل ابن علی در شهر آستانه ، در شهرستان شازند از توابع استان مرکزی واقع شده است.
اصل بنا متعلق به قبل از صفویه است و الحاقاتی نیز در دوره قاجار و معاصر به آن افزده شده است.
این بنا بر طرحی چهار ایوانی ساخته شده و در حال حاضر شامل یک هشتی چند ضلعی، حیاط محصور از حجره ها، ایوان و قسمت بقعه است.
در بالای در ورودی رواق آن کتیبه ای از سنگ مرمر لوزی شکل نیز دیده می‌شود. در کتیبه منظوم و گچبری شده بنا تاریخ آغاز قرن دوازدهم هـ.ق امده است.
در دو طرف ایوان جبهه جنوب شرقی دو گذرگاه برای داخل شدن به آرامگاه وجود دارد، در دور تا دور حیاط حجره هایی دیده می‌شود، جبهه بیرونی این حجره‌ها با کاشی‌های به رنگ‌های ابی، سبز و سفید تزیین شده است.
از ایوان بزرگ (جنوب شرقی) یک در به یک راهرو باز می‌شود ، این راهرو به شکل دایره به دور اتاقی که مقبره سهل بن علی (ع) در آن اتاق است، می‌چرخد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه آب معدنی چپقلی

چشمه آب معدنی چپقلی در شهرستان شازند از توابع اراک مرکز استان مرکزی قرار دارد .
منطقه نمونه گردشگری ‘چپقلی’ اراک واقع در 28 کیلومتری جنوب غربی این شهر، شهرتش را مدیون چشمه آبی شفابخش با خواص درمانی متعدد است که در تمامی ایام سال پذیرای گردشگران و بیماران است.
این چشمه با مناظر طبیعی مصفا در بالادست روستای رباط میل بر سینه رشته کوه با صلابت سفیدخانی قرار گرفته و در اطراف آن تفرجگاهی سرسبز با آب و هوایی دلپذیر با وسعت 35 هکتار قرار دارد.
پارک جنگلی جوار چشمه چپقلی از شرق به رشته کوه میران و سفید پی، از غرب به کوههای کلاغ‌نشان و قدمگاه، از شمال به دشت شازند و خطوط لوله‌نفت و از جنوب به جبال تحت بزرگ و قالی خانی منتهی شده و از نظر اقلیمی دارای زمستان‌های سرد، بهار و پاییز معتدل و تابستان‌هایی مطبوع است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]