روستای طبرسو

روستای طبرسو روستای زیبا و بی ادعا در دل طبیعت شهرستان کلاردشت در استان مازندران 
روستای طبرسو با مرکز کلاردشت 7 کیلومتر و با جاده ارتباطی به چالوس 1700 متر فاصله دارد که در دامنه جنگل قرار دارد. طبرسو از شمال به دشت کلار و نیروگاه برق، از جنوب به جنگل‌های سرسبز و بسیار زیبای البرز، از شرق به روستای پی قلعه و تپه‌ی معروف قلعه کوتی و از غرب به محله‌ی لاهو محدود است.
مساحت تقریبی دهکده‌ی زیبای توریستی طبرسوحدود____ متر مربع می‌باشد، تعداد خانوار دایم روستا 65 خانوار و تعداد 30 خانوار بصورت غیر دایم که بیشتر در تعطیلات و بهار وتا بستان در روستا اقامت دارند . با توجه به آثار موجود، به ویژه قبرستان معروف بهشت که در جنوب روستا واقع است قدمت روستا باید بیش از 1000 سال باشد . ساکنان دارای گویش گیلکی، طبرسو را « تورسو » هم می‌گویند.
آب و هوای روستا ،کوهستانی وسردسیر و تابستان‌های معتدل و دل انگیزی دارد، مذهب مردم شیعه وزبان آنها به ترتیب کردی و گیلکی است که کردها از ایل خواجوند هستند . آب آشامیدنی مردم از چشمه معروف خنیک و اخیرا به علت کمبود آب از طرح آبرسانی ملک جو نیز بهره مند شده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای مازیچال

روستای مازیچال در استان مازندران در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. در۵۰ کیلومتری شهر عباس و نزدیک شهر کلاردشت که حدود یک ساعت زمان می‌برد تا بعد از گذر از 17 کیلومتر جاده، به ارتفاعات دیدنی مازیچال برساند.
چشم انداز بسیار زیبای روستای مازیچال با دیدی وسیع از رامسر تا چالوس، موقعیتی بی‌نظیر به این دهکده کوهستانی بخشیده است.وجود تپه‌ها و کوه‌ها در این منطقه به گونه‌ای است که در هنگام بارندگی، مازیچال پر از ابرهایی می‌شود که هر لحظه شکل‌های زیبایی به خود می‌گیرند.
می‌گویند نامگذاری مازیچال به دلیل وجود درخت بلوط در این منطقه بوده است. در گویش محلی مردم منطقه، مازی به معنی درخت بلوط است و چال به معنای گودال و چاله. بنابراین مازی چال به گودال‌ها و دره‌هایی مملو از درختان بلوط (مازی) اشاره دارد که از قدیم در منطقه وجود داشته اند.در یک نگاه کلی آب و هوای دلپذیر کوهستانی و مناظر زیبای جنگل و نمای دریای ابر، تصویری بهشتی از آفرینش خدا را نمایش می‌دهد.اگر پاییز جنگل‌های جاده‌ی کلاردشت به عباس‌آباد را دیده و پسندیده‌اید، شک نکنید که پاییز مازیچال شما را مسحور می‌کند. جنگل مازیچال در بهار مملو از گیاهان دارویی و خوراکی از جمله قارچ‌ها، توت‌فرنگی‌های وحشی و سوسن‌عنبرهای خوش بوست.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت در استان مازندران یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور محسوب می‌شود که در شهرستان کلاردشت واقع شده و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم نموده است. گونه‌های گیاهی و جانوری کلاردشت نیز از دیگر ویژگی‌های آن هستند. مجموعه ویژگی‌های طبیعی کلاردشت شرایطی را فراهم نموده که از دیرباز این منطقه مورد توجه انسان و سکونت وی قرار گرفتهه است. امروزه شواهد فراوان برجای مانده در زمینه‌های باستان شناسی، مردم شناسی، صنایع دستی و هنرهای سنتی حکایت از غنای فرهنگی این منطقه دارد. دریاچه کوهستانی ولشت در جنوب غربی شهر چالوس و در شمال شرقی کلاردشت و در ارتفاع یک هزار متری از سطح دریاچه خزر قرار دارد.
مسیر دسترسی به آن از شهر چالوس و از طریق کندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران آغاز و پس از طی بیست و سه کیلومتر و بعد از پل کجور و گذر از سربالایی‌ها و پیچ‌های جنگل تا کنار دریاچه ادامه می‌یابد. دریاچه ولشت به دلیل چشم انداز سبز و طبیعت منحصر به فرد آن از جمله دیدنی‌ترین میراث طبیعی کشور محسوب می‌شود که هر ساله بسیاری از گردشگران را برای بازدید از این منطقه جلب می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاخ اجابیت

کاخ اجابیت یا اُجابت کاخی است که در روستای اجابیت استان مازندران و در دامنه ارتفاعات جنوب مشرف بر شهر کلاردشت و در ۲ کیلومتری شهر کلاردشت قرار دارد.
مسیر دسترسی به کاخ از چالوس شروع شده و در مسیر کندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران تا مسافت 35 کیلومتر ادامه دارد و سپس در مرکز شهر مرزن آباد به طرف غرب از جاده اصلی خارج شده و پس از طی نمودن مسافت 23 کیلومتر به شهر کلار دشت می‌رسد , روستای اجابیت و کاخ آن در دامنه بلندیهای جنوب مشرف بر شهر کلاردشت قرار دارد
این کاخ در اوایل دوره پهلوی در سال ۱۳۱۸ خورشیدی ساخته شده و تزئینات گچ‌بری، سنگ و نقوش بسیار زیبایی دارد
معماری این کاخ از معماری اروپایی برگرفته شده است و داخل آن نیز دارای اشیا و لوسترهای زیبا و نفیس می‌باشد و حیاط زیبای آن پوشیده از درختان نراد است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

علم کوه

علم کوه رویایی در شهرستان کلاردشت از توابع استان مازندران با ارتفاع تقریبی ۴۸۵۰ متر از سطح دریا دومین قله بلند ایران است .
بیشتر شهرت این قله به خاطر دیواره‌ایست که در دامنهٔ شمالی آن واقع است و دارای فنّی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در ایران است. این دیواره در ایران، جایگاهی مانند کی۲ در جهان را داراست.
آب و هوا :
پائیز و زمستان علم کوه مواجه با برف بسیار سنگین و طوفان و بوران و ریزش متوالی بهمن‌های سنگین همراه است بهار هر سال نیز این وضعیت ادامه دارد و در تابستان هوا معتدل‌تر می‌باشد با د غالب از جناح غربی و از منطقه سه هزار بر ناحیه می‌وزد و آب مصرفی در سرچشمه‌های متعدد آن بوفور یافت می‌گردد منطقه علم کوه چون سبلان دارای یخچال‌های بزرگ دائمی است که از هر سوی آنرا در بر گرفته اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]