سرپوش تنگه

در استان مازندران ، درست کمی قبل‌تر از پلیس راه شهر چالوس ، یکی از مناطق گردشگری بکر و بسیار زیبای این استان به نام " جنگل سرپوش تنگه " قرار دارد. این جنگل دارای درختان انبوه و در هم تنیده ای می‌باشد ، به گونه ای که اگر در اواسط روز و یا ظهر به این جنگل وارد شوید ، تاریکی کاملاً قابل مشاهده است. گفته شده است که علت نام گذاری این جنگل به سرپوش تنگه ، وجود تنگهه ای در جنگل می‌باشد که البته به درختان انبوه روی آن سرپوشی نهادند و تنگه را پوشانیده و غیر قابل مشاهده کرده اند.
سرپوش تنگه علاوه بر درختانی انبوه ، دارای صخره‌ها و آبشاری بسیار چشم نواز و بلند نیز می‌باشد و این‌ها همگی به نوعی از جاذبه‌های دیدنی این جنگل به شمار می‌آیند.
با کمی پیاده روی ، به صخره‌ها و آبشار دیدنی سرپوش تنگه خواهید رسید و در اینجاست که حضور یک فرد حرفه ای برای استفاده از ابزار مخصوص پایین آمدن از صخره‌ها مرطوب الزامی می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شهر توریستی نمک آبرود

شهر توریستی نمک آبرود در استان مازندران که در دوازده کیلومتری غرب شهر چالوس واقع شده قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت تقریبی 650 هکتار در بر می‌گیرد . حد شمالی این اراضی را دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات مدوبن ( از ارتفاعات سلسله جبال البرز ) تشکیل داده است .
وجود پارک‌های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی این مجموعه با وسعت تقریبی 200 هکتار مناظر بدیعی را در این قسمت از اراضی به وجود آورده است . ضمن آنکه در جنوب این اراضی دامنه کوه مدوبن به صورت جنگلی فشرده و با جاذبه‌های بصری فوق العاده واقع شده است .
طرح اولیه شهرک به وسیله مهندسین مشاور داض ، چرخاب و هوارد همفری تهیه شده است . در گزارش هوارد همفری فرض بر این بوده است که جاده چالوس – رامسر منطقه را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند که بخش جنوبی جاده اختصاص به ویلاسازی داشته و بخش شمالی آن هتل هایت و قسمت پیشنهادی مارینا و تأسیسات مربوطه و مجتمع آپارتمانی را شامل می‌شد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاخ چای خوران

کاخ چای خوران در استان مازندران که از بناهای دوره پهلوی اول است در جنوب میدان معلم شهر چالوس و در منطقه ای موسوم به محوطه کاخ واقع شده و اکنون به عنوان مکان اداره میراث فرهنگی چالوس مورد استفاده قرار دارد .
این بنا در محوطه ای به مساحت تقریبی 4000 متر مربع در یک طبقه و زیر زمین احداث شده است دو ورودی اصلی بنا در ضلع غربی و شرقی است و فضاهای داخلی ساختمان مشتمل بر دو بخش اصلی و خدماتی بوده که با راهروی میانی به هم مرتبط است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار هریجان

آدرس : آبشار هریجان در استان مازندران و در جاده‌ی چالوس تهران، نزدیکی گردنه هزار چم در روستای هریجان قرار گرفته
تقریبا تمام فرعی‌های جاده چالوس، هرکدام به منطقه‌ای دیدنی و بکر منتهی می‌شوند که یکی از این مناطق دیدنی، روستای «هریجان» است. هریجان روستای زیبا و سرسبزی است که در بخش کلاردشت و شهرستان چالوس قرار دارد. هریجان یکی از مناطق خوش آب و هوای منطقه کلاردشت است که پایتخت نشینان با چند ساعت رانندگی می‌توانند یک آخر هفته خوب را پشت سر بگذارند و تا پای آبشار بلندش بالا بروند و با کمتر از 10کیلومتر فاصله از جاده چالوس و پیچ‌های مختلف، شما را به یک طبیعت بکر و آرام می‌رساند.
بافت روستا، علفزارهای وسیع و آبشار بلند از دیدنی‌های هریجان هستند. در اردیبهشت ماه، این منطقه از البرز مرکزی، رنگارنگ می‌شود و گیاهانی در آن می‌روید که عمرشان بسیار کوتاه است؛ پس فرصت دیدن اردیبهشت متفاوت هریجان را از دست ندهید، فقط حواستان باشد پای آبشار که رسیدید، هوس رسیدن به بالاترین نقطه‌اش به سرتان نزند؛ چون علاوه بر خطر سقوط، ممکن است به حیوانات خطرناک بربخورید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک جنگلی نمک آبرود

پارک جنگلی نمک آبرود در شهرستان چالوس از توابع استان مازندران بیش از 200 هکتار مساحت دارد و مانند سایر پارک‌های جنگلی، درختان خودرو و انبوهی را در خود جای داده است گونه‌های مختلف گیاهان شمشاد، توسکا، ملچ و افرا از جمله این درختان هستند که عمر درختان شمشاد ان بیش از 700 سال برآورد گردیده است.
این پارک علاوه بر طبیعت بکر و وحشی و همچنین حفظ سیستم‌های اکولوژی از طبیعت زیبایی برخوردار است و جز زیبا‌ترین پارک‌های جهان به شمار می‌آید.
این پارک زیبا به دلیل واقع شدن در خطه شمالی کشور آب و هوایی مرطوب و دل انگیزی دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک جنگلی چالوس

آدرس : کیلومتر هفت جاده چالوس – تهران
پارک جنگلی فین یا پارک جنگلی چالوس در قسمت جنوب شهر چالوس از توابع استان مازندران و در ۶ کیلومتری محور اصلی جاده چالوس ـ کرج بعد از پلیس راه چالوس واقع شده است که بیش از سه دهه مورد استفاده گردشگران شمالی و یا گردشگرانی که از این محور قصد عزیمت به استان‌های شمال غربی و شمال شرقی (مشهد) دارند، می‌باشد.
پارک جنگلی چالوس را به این دلیل پارک جنگلی فین می‌نامند که در حوزه قدیمی جنگل فین قرار دارد که دهکده کوچکی در سال‌های پیش در جوار آن قرار داشت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]