تالاب قادی کلا

تالاب قادی کلا در قادی‌کلا بزرگ، مرکز دهستان علی آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان قائمشهر در استان مازندران می‌باشد که در فاصله ۶ کیلومتری از مرکز شهر و ۲ کیلومتری از حریم جنوب شرقی شهر قرار دارد. دارای جاده آسفالته زیبایی به طول ۳ کیلومتر تا مرکز روستا و نیز ۵ راه شوسه و خاکی به بلندی‌های اطراف از مرکز روستا است. (نوع بلندی‌های اطراف بصورت تپه‌های باغ و جنگل وو کشتزارهای برنج، شبدر و ذرت می‌باشد و از بالاترین نقطه اطراف کل شهر قائم شهر قابل مشاهده است).
قادیکلا با مساحت حدود ۲ کیلومتر مربع ( که با جنگل‌های اطرافش حدود ۱۵ کیلومتر می‌شود) بزرگترین روستای شهرستان قائم شهر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای سید ابو صالح

روستای سید ابوصالح در استان مازندران از روستاهای بسیار زیبای جنگلی و از مناطق نمونه گردشگری شهرستان قائمشهر است که با جاده‌ی آسفالته در فاصله 17 کیلومتری شهرستان قائم شهر قرار دارد.
روستای سیدابوصالح پیشتر به نام مله خوانده می‌شد ، به علت بارگاه مطهر امامزاده سیدابوصالح (ع) بن زید بن موسی بن جعفر(ع) هم اکنون روستا نیز به همین نام خوانده می‌شود.
این روستا در گذشته‌های دور شهری به نام کالیج بوده است که در هجوم و گریز‌ها و شاید هم بلایای طبیعی از بین رفته و جز اثری ناچیزی نمانده است.
در فرهنگ معین نام این روستا یاد شده و در تعریف آن آمده است ُمله دهی است از دهستان بیشته سر بخش مرکزی شهرستان شاهی استان دوم در ۱۴ کیلومتری خاور شاهی. کوهستانی ِجنگلی ِمعتدل ِمرطوب دارای ۶۳۵ تن سکنه که آب آن از رودخانه (درکا)تامین می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آببندان ساروکلا ( میانرود )

آببندان ساروکلا در  بخش مرکزی شهرستان قائمشهر در استان مازندران می‌باشد. روستای ساروکلا در میان روستاهای کوتنا ، افراکتی، لرم تلوک، جمنان، جوکی محله و چاله زمین محصور می‌باشد .
این روستا در کوهساران واقع شده است و طبق آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج انجام شده ، جمعیت آن دو هزار و چهارصد و هفتاد نفر و هفتصد و نه خانوار بوده‌است.
آببندان ساروکلا منطقه ای سر سبز و دیدنی همراه با دریاچه مصنوعی آببندون یا آببندان یکی از جاذبه‌ها و مناطق طبیعی و گردشگری به شمار می‌آبد و با مساحتی حدود ده هزار متری در ضلع شرق این روستا واقع شده است .
در مجاور آبگیر ، مزارع شالیزار و چمنزارها و همچنین باغ‌های مرکبات به وفور مشاهده می‌شود . این آببندان به منظور پرورش ماهی‌های سازگار با محیط ماند کپور ، فیتی فات و غیره ، آبیاری چندین هکتار از شالیزارهای پایین دست خود و همچنین برای ایجاد فضای طبیعی زیبا ساخته شده است که عمق آن در وسط حدود یک و نیم متر و در کنار دیواره‌ها حدود یک متر می‌باشد و فضا را به گونه ای جلوه داده که به نوعی دریاچه ای مصنوعی در دل روستا پرورانده است و نظر بازدید کنندگان و دوست داران طبیعت را به خود جلب می‌کند
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک نمونه گردشگری پایین لموک

پارک نمونه گردشگری پایین لموک در استان مازندران که بزرگترین پارک نمونه گردشگری روستایی کشور محسوب می‌شود در فروردین سال هشتاد و نه در منطقه روستای پایین لموک شهرستان قائم‌شهر به بهره برداری رسید.
این پارک روستایی در کیلومتر یک جاده بین شهری قائم شهر به ساری و در روستای پایین لموک و در ضلع شرقی شهرستان قائمشهر قرار دارد.
این پارک در جوار آب بندانی به مساحت هشت هزار متر مربع واقع شده است.
در این پارک، فضاهایی نظیر پیست‌های اسکیت و دوچرخه سواری ساخته شده و فضاهایی نظیر آلاچیق نیز برای گردشگران فراهم شده است .
این طرح شامل فضای اسکیت، پیست دوچرخه سواری، چایخانه سنتی، آب نما و فضای بازی کودکان می‌باشد که در حال حاضر قسمت اعظم آن اجرایی شده و قرار است در فازدوم، اسکله ای وسط آبندان زده شود تا در عمق آبندان کافی شاپ طراحی و ساخته شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه معدنی واسکس

چشمه معدنی واسکس در شهرستان قائمشهر از توابع استان مازندران و در کنار امامزاده زکریا روستای واسکس واقع شده است . به عبارتی یک جاده فرعی از مسیر اصلی تهران ـ شمال منشعب شده و به طرف شرق ادامه یافته و پس از حدود یک و نیم کیلومتر به روستای واسکس قائم شهر می‌رسد.
چشمه هزارون با دبی آب یک و نیم لیتر در ثانیه در مجاورت امامزاده زکریاقرار گرفته است. وجود یک آبشار کوچک، درختان بلند قدیمی، از جاذبه‌های مهم قائمشهر می‌باشد که به ویژه در فصل تابستان پذیرای بسیاری از علاقمندان به طبیعت و آرامش و گردشگران فراوانی است.
آب این چشمه به لحاظ وجود مواد معدنی برای درمان بیماریهای پوستی و امراض استخوانی مفید می‌باشد و بنا به اعتقاد بومیان، آب آن شفادهنده است. در این روستا آب بندانی هم هست که می‌توانید از آن بازدید نمایید .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دریاچه سد زمزم

دریاچه سد زمزم در استان مازندران که سد برنجستانک هم نامیده می‌شود سدی از نوع خاکی با ھسته رسی می‌باشد که در ھشت کیلومتری جاده قائمشھر به تھران در روستای برنجستانک در حریم منطقه حفاظت شده جنگلی خیبوس واقع شده است .
طول این سد دویست و چهل و دو متر، عرض آن ده متر و ارتفاعش از کف پی ، سی و دو متر می‌باشد و می‌تواند نه ملیون متر مکعب آب را در خود ذخیره نماید. این سد به منظور ذخیره سازی آب و استفاده از آن در مواقع کم آبی برای تامین آب در هزار و صد و بیست هکتار اراضی کشاورزی و شالیزارھای پایین دست سد،ساخته شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای کوتنا

روستای کوتنا از توابع بخش مرکزی شهرستان قائمشهر در استان مازندران به شمار می‌آید .
روستای زیبای کوتنا ( کوه تنها ) در فاصله شش کیلو متری جنوب شرقی شهرستان قائمشهر واقع شده است. قرارگرفتن شالیرزارها و دشت در جلوی این روستا ، زیبایی چشم نوازی به آن بخشیده است .
جمعیت این روستا طبق آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج صورت گرفت هزار و دویست و بیست و یک نفر و سیصد و سی و شش خانوار اعلام شده است .
کوتنا مرکز دهستان کوهساران بوده و از روستا‌های اطراف آن می‌توان به : میانرود،قادیکلا،اهنگر کلاً،کرچنگ و شهرک یثرب اشاره کرد.کوتنا از شمال به روستای تلوک و از جنوب با روستای قادیکلای بزرگ و آهنگر کلای بیشه سر و گل افشان و از شرق با روستا‌های کرچنگ و ریکنده و صید ابو صالح و سیف کتی و پرچینک و از غرب با شهر ساروکلا همجوار است . روستا به وسیله مناطق یورسی در شمال و کراتی در شرق و پهلنگ لم در غرب محصور شده.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جنگل شالتماس

جنگل شالتماس در استان مازندران نام جنگلی واقع در روستای افراتخت از توابع شهرستان قائمشهر می‌باشد که از نام شاه طهماسب گرفته شده است . شاه تهماسب دوم پس از اشغال اصفهان به دست محمود افغان و کشته شدن شاه سلطان حسین، برای مدتی، از ترس جان در تفرج گاه بهاری خود که در جنگل‌های تپورستان آن زمان (مازندران امروزی ) ساخته بود سکنی گزید . پس ازز شکست افغان‌ها به دست نادرشاه افشار، شاه تهماسب دوم تپورستان را ترک کرد و به مرکز حکومت خود بازگشت ولی نام وی از همان زمان تا به امروز بر روی آن جنگل‌ها باقی‌مانده به صورتی که اکنون این جنگل را شالتماس ( به معنی شاه تهماسب ) می‌نامند.
امروزه آثار زیادی از آن تفرج گاه باقی نمانده ولی در سال‌های اخیر اشیاء قدیمی بسیار زیادی از دل این جنگل کشف شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دریاچه گل پل

دریاچه گل‌پل ، در جنوب‌شرقی شهرستان قائمشهر از توابع استان مازندران ، پس از روستای برنجستانک و سد خاکی زمزم در دل جنگل واقع شده است که دارای دو حوضچه مجزا می‌باشد.
این دریاچه حدود پنج هزار و دویست مترمربع مساحت دارد و عمق آن از یک تا پنج متر می‌رسد .
دریاچه گل پل به علت آب شیرینی که دارد ، به زیستگاه ماهیان و پرندگان آبزی تبدیل شده‌است. این دریاچه چشم اندازهای جنگلی بسیار زیبایی دارد که نظر هر بیننده ای را جلب میکند . اگه قصد لذت بردن از فضای جنگل و دریاچه را دارید محوطه اتراق مناسبی نیز در اطراف آن فراهم شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تپه باستانی گردکوه

تپه باستانی گردکوه در شهرستان قائمشهر از توابع استان مازندران شامل سه تپه بزرگ باستانی می‌باشد که بلند‌ترین آنها بیست و شش متر ارتفاع دارد و قدمت آن‌ها تا عصر آهن تخمین زده شده است. در کاوش‌های انجام شده در این منطقه گورستانی با قدمت دو هزار و پانصد سال پس از میلاد یافت شده است.
این تپه در جنوب‌شرقی قائم‌شه واقع شده است .
باستان شناسان در پی کاوش از تپه گردکوه قائم شهر آثار و بقایایی کشف کردند که این شهر را با پیشینه تاریخی بیش از پنج هزار ساله ، یک شهر باستانی کهن معرفی می‌کند .در سایت باستانی گـردکوه قدیمی‌ترین استقراری که تا به حال باستان شناسان به آن دست پیدا کرده اند مربوط به عصر مفرغ می‌باشد که قابل مقایسه با حصـــار سه دامغان می‌باشد که بعد از عصر مفرغ دوره آهن را داریم که از عصر آهن یک تا سه در سطح شصت و پنج هکتار بصورت پراکنده مشاهده می‌شود . گوری در این تپه کشف شده که متعلق به عصر آهن سه می‌باشد و عصر آهن یک و دو در داخل خشتها که جهت استفاده مصطبه ای می‌باشد مشاهده شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]