جنگل هیرکانی

جنگل‌ هیرکانی در شهرستان سوادکوه از توابع استان مازندران یکی از منحصربه‌فردترین نوع جنگل‌ها در دنیا هستند که همچون نوار سبزی بر شیب‌های شمالی جبال البرز قرار گرفته و سواحل جنوبی دریای خزر را می‌پوشاند. این ناحیه از حوالی آستارا در شمال غرب تا حوالی گرگان در شرق ایران ادامه می‌یابد.
این جنگل‌ها که از دوران ژوراسیک به جای مانده‌اند، ۷/۳ میلیون هکتار پوشش جنگلی ایران را تشکیل می‌داده‌اند که هم اکنون به ۸/۱ میلیون هکتار تقلیل یافته‌اند. قدمت این جنگل‌ها که جزو بقایای دوران سوم زمین‌شناسی هستند از یک سو و وجود ۸۰ گونه گیاهان چوبی به همراه گونه‌های گیاهی بسیار نادری مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و غیره از سوی دیگر، نشان می‌دهد که این اراضی می‌توانند همچون موزه زنده‌ای مورد استفاده قرار بگیرند.
جنگل ابر شاهرود با ۳۵ هزار هکتار وسعت قسمتی از جنگلهای باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی آن کم نظیر است. مرز میان‌بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است. به‌طوریکه می‌توان در جنگلهای این ناحیه درختان سوزنی برگ را در کنار درختان پهن برگ مشاهده کرد که این امر در گونه‌های جانوری هم تاثیر گذار است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه پراو

شاید هر کدام از ما بارها مسیر سوادکوه را به سمت ساری در استان مازندران رفته باشیم و به‌جز پل «ورسک‌» جاذبه‌های دیگر آن را ندیده باشیم؛ اما اگر کمی بیشتر چشم بگردانیم از همان مسیر اصلی جاده و در حال حرکت نیز زیبایی‌های بسیاری را خواهیم دید که چشمه پراو یکی از آنهاست .
در همان مسیر اصلی جاده‌ی سوادکوه در استان مازندران، کمی دورتر از فیروزکوه‌، اگر کمی به سمت راست نگاه کنید، مسیری آبی به‌شکل «دم طاووس» دیده می‌شود که با رنگ‌های زیبایی به سمت رودخانه پهن شده است. اگر کمی پیاده‌روی کنید می‌توانید به بالای آن هم بروید، اینجا «شور آب» است‌، اگر کمی از طعم آب را بچشید، متوجه انتخاب این نام برایش می‌شوید.درست زیر تونل راه‌آهن کانالی وجود دارد که «شور آب» از آن به سمت دشت حرکت می‌کند‌، از رنگ آن نیز می‌توان متوجه شد که املاح معدنی زیادی دارد.
حالا می‌توان به مسیر اصلی سوادکوه برگشت و راه را ادامه داد‌. کمی جلوتر، پل «ورسک» هم خودش را نشان می‌دهد،. اینجا تاریخ حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. بعد از این‌که 200 کیلومتر از تهران دور شوید، در سمت چپ جاده، یک تابلو شما را به سمت روستای «ارفعده» راهنمایی می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جنگل ارفعده

روستای ارفع‌ده شهرستان سوادکوه از توابع استان مازندران ، تقریباً در 170‌کیلومتری تهران قرار دارد؛ ارفع ده یکی از روستاهای ییلاقی شمال محسوب می‌شود که به خاطر شرایط خاص دسترسی، به نقطه‌ای بکر و دست نخورده باقی مانده است ؛ جنگل ارفع‌ده نیز در این روستا واقع شده که در بسیاری از مواقع مه غلیظی در سطح آن دیده می‌شود.
ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۵۶۰ متر می‌باشد.آب و هوای این منطقه کوهستانی در زمستانها سرد و در تابستانها خنک می‌باشد.حد اکثر دما در تابستان ۲۷ دجه و حداقل دما در زمستان ۱۸- می‌باشد.پوشش گیاهی این منطقه در ارتفاع زیر ۱۶۰۰ متر نیمه جنگلی و از این ارتفاع تا ۲۰۰۰متر جنگلی و۲۰۰۰متر به بالا استپی میباشد.عموما در اغلب ساعات هوای مه آلود بر روستا حاکم است.
در ضلع غربی این روستا کوه ۲۸۰۰ متری ارفع کوه واقع شده که جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد.در نوک این قله کمپ ۱۲ نفری ساخته شده که کوهنوردان را به انجا جذب می‌کند.پیمودن این جنگل با سرعت معمولی، حدود چهار ساعت طول می‌کشد؛ در میان این نوع از جنگل‌ها نیز دره‌های زیبا، به همراه نهرها، آبشارها و چشمه‌های متعدد خودنمایی می‌کند؛ چشمه پراو نیز در این جنگل قرار دارد که دیدن و گذراندن دقایقی در کنار آن خالی از لطف نیست.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای فلورد

روستای فلورد در استان مازندران نام روستایی با نشاط و زیبا است که در بخش مرکزی شهرستان سوادکوه قرار دارد، این روستا در 7کیلومتری شهر زیرآب و در میانه‌ی یک راه روستایی که از جاده اصلی شهر سوادکوه منشعب می‌شود واقع شده است.
فلورد بزرگترین روستای دهستان سوادکوه است که در مجاورت کوه‌های منطقه سوادکوه واقع شده و با حداکثر 1320 متر و حداقل 650 متر از سطح دریا قرار گرفته است .
آب و هوای فلورد از نوع آب و هوای کوهستانی است ، فلورد از شمال به روستای سنگده، از جنوب به جنگلهای بکر سوادکوه و رودخانه‌ی تالار، از غرب به روستای لیزر و از شرق به دهنیان منتهی می‌شود.
شغل مردم فلورد دامپروری و کشاورزی است ، امامزاده زین العابدین بر فراز روستا و محصور شده میان درختان کهن سال خزان زده از سکوتی آرامشی کم نظیر حکایت می‌کند؛ سکوتی که تنها نجوای طبیعت پاییز هر از چند گاهی آن را می‌شکند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رصدخانه آلاشت

رصدخانه آلاشت در شهرستان سوادکوه ، با نام رصدخانه آیت‌الله صالحی مازندرانی به عنوان تنها رصدخانه استان‌های شمالی ایران و نخستین رصدخانه استان مازندران با هدف ایجاد طرحی آموزشی و افزایش جاذبه‌های تفریحی و توریستی بوسیله شهرداری آلاشت یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه استان مازندران روی یکی از تپه‌های این شهر بنا شده‌است.
عملیات ساختمانی مجموعه این رصدخانه که نخستین محصول مشترک شرکت اخترنمای شیراز و شرکت صنایع اپتیک اصفهان موسوم به صاایران می‌باشد. در سال ۱۳۸۵ و به همت شهرداری شهر آلاشت آغاز شد، در ۱۶ فروردین ۱۳۸۶ گنبد آن نصب و در ۱۶ اردیبهشت همین سال به مرحله افتتاح رسید.ارتفاع این رصدخانه از سطح دریا ۱۸۱۵ متر می‌باشد.
کل مجموعه رصدخانه حاضر بر بالای تپه‌ای به ارتفاع ۵۰ متر قرار گرفته که از ۳ طرف به پرتگاه و از طرف دیگر به دامنه کوه محصور شده‌است. به همین خاطر تمام رفت‌وآمدها به رصدخانه و مرکز اداری مجموعه از طریق پلکان و با پای پیاده مقدور است.
زمین مجموعه ۳۰۰۰ مترمربع و زیربنای آن ۳۰۰ مترمربع مساحت دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار دراسله

آبشار دراسله یا آبشار دراسله تنگه در استان مازندران و در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر زیرآب از توابع شهرستان سوادکوه ، در دهستان ولوپی و ۲ کیلومتری جنوب روستای ییلاقی دراسله واقع شده است.
منطقه ییلاقی دراسله دارای آب و هوای بسیار مطبوعی است. این آبشار زیبا با آب فراوان، گوارا و سرد در طول مسیر نیز بدلیل شیب تند زمین آبشارهای کوچک و بزرگ فراوانی را پدید آورده است. آبشار دیگری نیز در ۱ کیلومتری غرب آن، در انتهای یک دره قرار دارد.
دراسله، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان سوادکوه، روستای دراسله که در ارتفاعات سوادکوه قراردارد دارای چشمه‌ها و آبشار متعددی است و گردشگران داخلی و خارجی در فصل تابستان از آن منطقه بازدید می‌کنند.
قدمت این سرزمین به زمان‌های بسیار دور باز می‌گردد. آنجا که نام اصلی آن را د̓رسرا به معنی سرزمین گرانبها گفته اند که به مرور زمان به دراسله تغییر یافت. گردشگران آن را "بهشت گمشده” می‌نامند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار و روستای چرات

روستای چرات از روستاهای حوالی آلاشت شهرستان سوادکوه در استان مازندران است. آبشار چرات در بیست کیلومتری روستای چرات در دهستان ولوپی واقع شده است و علی رغم ارتفاع کم محل ریزش آب، به دلیل کوهستانی بودن منطقه و مناظر چشمه‌های اطراف آن از دیدنی‌های شهرستان سوادکوه به شمار می‌رود.
برخی بر این باورند که نام سوادکوه از کوه سوات گرفته شده که در جنوب شرقی روستای چرات در دهستان ولوپی واقع شده و در ارتفاعات آن آثاری از تمدن قدیم مشاهده می‌شود که احتمالاً بدلیل استقرار حاکمان قدیم سوادکوه بر جای مانده است.
از مناطق دیدنی چرات می‌توان از چشمه‌های فراوان، حمامی که بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد و آبشاری به نام گرچلینگ و تنگه نارم و قله شاه نشین و غارهای باستانی و مناظر و طبیعت زیبا نام برد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده شاهبالو زاهد

بقعه امامزاده شاهبالو زاهد در شهرستان سوادکوه از توابع استان مازندران ، بخش مرکزی، روستای دهمیان واقع شده است ، بقعه مذکور در ضلع شمالی و مجاور با جاده قرار دارد .
این بقعه مربوط به سدهٔ ۱۰ ه. ق. است ،آقا شاه بالو از عرفای اواخر قرن 7 و اوایل قرن 8 هجری قمری و مرشد شیخ حسن جوری چهره اصلی نهضت سربداران خراسان در عهد حکومت مغولان بوده است .
بنای آجری با گنبدی مخروطی و تزئینات کاشیکاری بر روی مرقد آقا شیخ بالو زاهد ساخته شده که از آثار مهم تاریخی مازندران به شمار می‌رود .
روستای دهمیان واقع در استان مازندران شهرستان سوادکوه و از روستاهای شهر پل سفید می‌باشد.
دهمیان بعد از روستای فلورد و قبل از روستای انارم قرار دارد و از نظر مناظر و احاطه شدن در میان جنگل و تپه‌های سرسبز و همچنین عبور رودخانه ای از وسط روستا منظره بسیار زیبا و تماشایی را به وجود اورده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای دراسله

روستای دراسله در استان مازندران و در چهل کیلومتری جنوب غربی شهر زیرآب، در شهرستان سوادکوه و در دهستان ولوپی واقع شده است.
دراسله از یک سمت به دشت مازندران و از طرف دیگر از طریق دادالمرز به فیروزکوه و از سمتی دیگر نیز از طریق کوه‌های شلفین و سوات به چرات منتهی می‌شود. در این روستا آبشاری وجود دارد که تنگ دراسله نام دارد. این آبشار زیبا با آب فراوان ، گوارا و سرد در طول مسیر نیز بدلیل شیب تند زمین آبشارهای کوچک و بزرگ فراوانی را پدید آورده‌است. آبشار دیگری نیز در یک کیلومتری غرب آن، در انتهای یک دره قرار دارد که بسیار پر آب می‌باشد.
آبشار دراسله در دهستان ولوپی و دو کیلومتری جنوب روستای ییلاقی دراسله قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک جنگلی جوارم

جوارم نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سوادکوه در استان مازندران است,پارک وسیعی به نام پارک جنگلی جوارم در نزدیک این روستا قرار دارد.
پارکی بدیع با مساحتی بالغ بر 365 هکتار که بهشتی کوچک اما وسیع را در خود جای داده است.
بین دو شهر زیرآب و شیرگاه، در ضلع شرقی جاده_فیروزکوه، یک جاده فرعی کوتاه وجود دارد که تابلوی پارک_جنگلی_جوارم بر سر در آن نقش بسته است.
پارک جنگلی جوارم از تفرجگاههای مازندران است که مسافران زیادی را به خود جذب کرده است.
درختان جنگلی موجود در محدوده طرح پارک شامل ممرز، انجیلی، راش، کلهو، افرا، توسکا، گردو و ... است , پارک جنگلی جوارم به لحاظ حفاظت از گونه‌های جانوری وحشی موجود در عرصه‌های اطراف پارک و در محدوده پارک نیزحائز اهمیت بوده و شکار حیوانات و پرندگان داخل عرصه ممنوع است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]